המצלמה הדיגיטלית עדשות צילום סוגי צילום ציוד צילום תאורה לצילום טכניקות צילום קורסי צילום

צמצם

פונקציות המצלמה השונות עוזרות לנו לשלוט בתנאי צילום מגוונים ולנסות ולהגיע לתוצאה טובה, גם במקרים שהתנאים הם לא לטובתנו (תוצאה טובה = תמונה איכותית וברורה). אחת מהפונקציות שתעמוד לעזרתנו, היא פונקציית צמצם המצלמה.

הצמצם ותפקידו

צמצם הוא החלק במצלמה המאפשר לנו לשלוט בכמות האור הנכנסת דרך העדשה. פתיחת הצמצם מגדילה את כמות האור שתיכנס וסגירת הצמצם מקטינה את כמות האור. לצמצם שני תפקידים עיקריים – התפקיד הראשון והמשמעותי ביותר הוא כאמור השליטה בכמות האור שתיכנס ובכך בעצם תורם הצמצם להצלחת הצילום בתנאים שונים של תאורה. תפקידו נוסף של הצמצם יבוא לידי ביטוי בצילום עומק שדה, כלומר בכל מה שקשור להפרדת נושא הצילום מהרקע שלו.

מהירות הצמצם

ככל שאפשרות פתיחת הצמצם במצלמה מסוימת תהיה גדולה יותר, כך יהיה ניתן לצלם בצורה יותר טובה גם בתנאים של כמות תאורה מינימאלית. רמת הפתיחה המקסימאלית של הצמצם נקראת גם מהירות הצמצם וככל שפתיחה זאת גדולה יותר כך גם מהירותו של הצמצם עולה בהתאם.

מפתח הצמצם

פתיחת הצמצם פועלת על גדלים קבועים, מתוכם ניתנת לצלם אפשרות הבחירה בגודל המיטבי לאותה סיטואציה של צילום. גדלי פתיחת הצמצם מסודרים על פי סדר, כאשר כל גודל מאפשר כניסה של פי 2 אור מקודמו. חשוב לזכור שככל שהערך של גודל פתיחת הצמצם גבוה יותר, הצמצם בניגוד אולי להיגיון, פחות פתוח וכמות קטנה יותר של אור נכנסת דרך העדשה.

קבל מידע על קורס צילום
מלא פרטים לקבלת מידע חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
יש לסמן מוסדות לימוד בהתאם למקום מגוריך

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר

קבל מידע על קורס צילום
מלא פרטים לקבלת מידע מנציג טלפוני חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר