עבודת הברמן יין בירה משקאות קוקטילים בתי ספר קורס ברמנים

וויסקי סקוטי

בעולם הוויסקי, למותגים הסקוטיים שמור מקום של כבוד בחלקה העליון של רשימת המובילים. בין אם הסיבה נעוצה בכך שהמותגים הסקוטיים אכן איכותיים ובין אם מדובר בחוסר מודעות או היכרות עם מותגים אחרים, וויסקי סקוטי הוא ללא ספק אמירה בעלת משמעות בעולם האלכוהול - משקה שמשדר יוקרה, רצינות והבנה בתחום. המדינה שרואה בעצמה את מולדת המשקה המרתק הזה, הצליחה לשמור על מסורת עתיקת שנים ועל מזקקות פעילות רבות. אכן, בישראל כמו ביתר מדינות העולם, משווקים כיום משקאות וויסקי סקוטי בהיקפים עצומים.

יוקרה ואיכות בכל לגימה

מותגים רבים של וויסקי סקוטי הם מעין המקבילה האלכוהולית למותגי אופנה עילית יוקרתיים. אלו מותגים וותיקים ובעלי מסורת עשירה, המתורגמת למשקאות עשירים לא פחות. שתייה של וויסקי סקוטי משובח היא כמו הצהרה של רצינות והבנה באלכוהול. כיום שותים וויסקי בצורתו הקלאסית, נקי אם עם קרח, אך ניתן לראות גם שימושים יצירתיים יותר והשתחררות מהתדמית המכובדת והרצינית של המשקה – על ידי ערבוב המשקה בקוקטיילים, שתייה עם קולה או סודה ואפילו בשוטים. מותגי הוויסקי הסקוטי המובילים והמיוחדים ביותר הם יקרים ללא ספק. עדות לכמות ההשקעה במשקאות אלו, היא העובדה שכל בקבוק וויסקי מתיישן לפחות במשך 12 שנים עד להגעה לרמה המתאימה. כיום נהוג להחשיב את סוגי הוויסקי שהם סינגל מאלט כאיכותיים ביותר, אך בהחלט ישנם מותגי בלנדד מאלט מעניינים וטובים בשוק.

חוקים מגבילים ומדויקים

בדמה למשקאות ומאכלים אחרים בעולם, גם ממשלת סקוטלנד חוקקה חוקים מגבילים לגבי מה ניתן לכנות וויסקי סקוטי ומה לא. קיימות הגדרות ברורות מאוד לגבי סוגי הוויסקי הסקוטי: הוא חייב להיות מיוצר בגבולות המדינה הצפונית, להתיישן מספר מינימום של שנים ועוד שלל הגדרות והגבלות אשר שומרות על האיכות ועל המוניטין העתיק של המותגים.

מאפייני הוויסקי הסקוטי

וויסקי סקוטי מפיקים מלתת שעורה שהוא דגן נפוץ במדינה, כאשר הדגן עובר תהליך זיקוק כפול בדודי נחושת. הלתת המשמשת לייצור הוויסקי עוברת תהליך ייבוש וקלייה בדודים מיוחדים בהם מובערת אש בעזרת אדמת הכבול המאפיינת את סקוטלנד. חומר בערה זה מקנה לוויסקי הסופי טעמים וארומות מעושנים ומורכבים מאוד, יש שאומרים שוויסקי סקוטי הוא משקה שממש "לועסים" ולא רק לוגמים בשל אותו עישון וחספוס טעמים. כמו כן, הוויסקי הסקוטי מופק עם מים טהורים שעוברים במקרים רבים באדמת הכבול, מה שמוסיף להם גוון טעם מעושן נוסף. ישנם אזורי גידול מובחנים שבכל אחד "טרואר" שונה ומותגים בעלי מאפיינים דומים בכל אזור, אם כי בהחלט קיים שוני בין המזקקות בתוך אותו אזור מבחינת טעמים ואיכויות ולכן, לא ניתן להסתמך רק על האזור לקביעת איכות הוויסקי. אזורי הגידול הרלוונטיים בעיקר לוויסקי סקוטי סינגל מאלט:

  • היילנדס – Highlands: אזור הגבעות וההרים בסקוטלנד בו מייצרים וויסקי עדין יחסית.
  • ספייסייד: צפון-מזרח סקוטלנד, אזור המכיל מזקקות רבות מאוד המייצר וויסקי סקוטי קלאסי עם טעמים פירותיים, מתוקים מעט ובעלי ארומה עשירה.
  • קמפבלטאון: אזור קטן שאכלס בעבר מזקקות רבות אך כיום פחות.
  • לואולאנדס – Lowlands: האזורים הנמוכים יותר בדרום סקוטלנד, המזקקות מייצרות וויסקי קל ועדין.

כמו כן, ישנן מזקקות קטנות יותר באיי סקוטלנד אשר מייצרות וויסקי סקוטי מובחר מאוד בטעמים חזקים וארומת עישון מהותית, בעיקר בשל אחוז כבול גבוה בקרקע.

סוגי וויסקי סקוטי

ישנם סוגים שונים של וויסקי סקוטי, כאשר ההבדלים הם בהרכב התזקיקים המגיעים בסופו של דבר לחבית היישון וכן בתהליכי הזיקוק. כאמור, האיכותיים ביותר נחשבים סינגל מאלט או בלנדד מאלט וויסקי:

  • סינגל מאלט: מיוצר מ – 100% שעורה, עובר זיקוק דודי כפול. וויסקי סקוטי זה כולל תזקיק לתת שעורה אחד בלבד ולא ערבוב של תזקיקים שונים.
  • בלנדד מאלט וויסקי: מופק מ – 100% לתת שעורה, עובר זיקוק דודי כפול. ההבדל הוא שבמקום להשתמש בתזקיק שעורה אחד יוצרים ערבוב של כמה תזקיקי סינגל מאלט ממזקקות שונות כדי להגיע לטעם וארומה מסוימים. את הערבובים מבצעים מאסטר בלנדרס, שהם מומחים לסוגי וויסקי ולהרכבת בלנדים איכותיים (בדומה לייננים).
  • גריין וויסקי: סוג וויסקי תעשייתי יותר, כולל מספר סוגי דגנים ועובר תהליך זיקוק תעשייתי, משמש כחומר גלם לבלנדים פחות איכותיים. למשל, סינגל גריין וויסקי מתזקיק אחד או בלנדד גריין שכולל כמה תזקיקים ממזקקות שונות.
  • בלנדד וויסקי: ערבוב של כמה מאלטים עם תוספת של גריין וויסקי להוספת נפח וטעם.

בנוסף, ישנם עוד הרבה מאוד מותגי וויסקי סקוטי מוכרים שרובם מציעים גם סינגל מאלטים, גם בנלדד מאלט וגם בלנדד וויסקי: שיבאס, ג'וני ווקר, בלנטיינ'ס, גלנפידיך, J&B, פיימוס גראוס ועוד. בסקוטלנד עצמה ישנן כיום כ – 90 מזקקות וויסקי סקוטי פעילות.

סרטונים

איך לשתות וויסקי סקוטי:

קבל מידע על קורס ברמנים
מלא פרטים לקבלת מידע חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
יש לסמן מוסדות לימוד בהתאם למקום מגוריך

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר

קבל מידע על קורס ברמנים
מלא פרטים לקבלת מידע מנציג טלפוני חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר