עבודת הברמן יין בירה משקאות קוקטילים בתי ספר קורס ברמנים

ברנדי וקוניאק

הברנדי והקוניאק נחשבים ללא ספק למשקאות מובילים, רציניים ומכובדים, משקאות שמומחי אלכוהול אוהבים ויודעים להעריך את הדקויות בין ההבדלים והמאפיינים השונים של כל מותג. קוניאק הוא סוג של ברנדי המיוצר בתהליך מסוים מאוד ובאזור אחד בלבד בצרפת. למעשה, הברנדי הוא תזקיק של יין מכל פרי אפשרי והקוניאק הוא תזקיק של יין לבן מזן ספציפי. המשקה החום-זהוב הזה הוא עולם ומלואו של מאפיינים והיסטוריה, סיפורים מרתקים ובעיקר טעמים מורכבים ועשירים שכל חובב אלכוהול חייב לכלול בארון המשקאות שלו.

צורת ההגשה הקלאסית

באופן מסורתי, נהוג להגיש ברנדי וקוניאק כמשקה אחרי ארוחה גדולה ומשובחת. בעבר וגם כיום, המשקה מוגש בכוס ברנדי מיוחדת הנקראת "סניפטר" – זוהי כוס גדולה מאוד ביחס לכמות המשקה, היא נמוכה ואמורים לאחוז אותה כך שהיא מונחת בכף היד. לאחר ספיגת הארומה הנהדרת והחזקה שלו, לוגמים את המשקה בלגימות קטנות כדי להתענג על כל טעם ומאפיין לאורך זמן. כיום, משקאות ברנדי וקוניאק השתחררו מעט מן מהתדמית המעונבת והכבדה שהייתה להם, כך שניתן לראות אנשים שותים אותם במגוון צורות ואפילו בשילוב קוקטיילים מסוימים.

מהו בעצם הברנדי?

כאמור, ברנדי וקוניאק הם שני משקאות אלכוהוליים המיוצרים בתהליך זיקוק כפול בדודים מיוחדים (לרוב מנחושת) של יין פירות כלשהו, כאשר הקוניאק הוא רק מענבים לבנים כפי שיוסבר מיד. אחוזי האלכוהול בברנדי וקוניאק הוא לרוב כ – 40% אך יכולים להגיע גם עד 60% או לחילופין 35%. ברנדי וקוניאק איכותיים ואמיתיים מתיישנים בחביות עץ מיוחדות אשר מוסיפות ארומה וטעמים לתוצאה הסופית. בעולם מפיקים ברנדי ממגוון רחב של פירות מעבר לענבים, למעשה למדינות אירופאיות רבות יש את סוגי הברנדי שלהן כאשר בכל מדינה התוצר הסופי נקרא כמובן אחרת. זמן היישון של ברנדי וקוניאק משפיע מהותית על איכותו, על המאפיינים שלו ועל מחירו. זמני היישון נעים החל מ – 2.5 שנים ועד 12, כאשר ישנם גם סוגים שיושנו במשך 40 שנים ויותר אך אלו נדירים ביותר. דרגות היישון של ברנדי וקוניאק זהות והן:

  • VS – לפחות 2.5 שנים. לרוב המזקקות האיכותיות מיישנות בדרגה זו 5 שנים.
  • VSOP – יישון של לפחות 4 שנים, מותגי איכות מיישנים בדרגה זו 7 שנים.
  • XO – יישון של לפחות 6 שנים, כאשר רוב המזקקות של ברנדי וקוניאק מיישנות את המשקאות בדרגה זו 12 שנים והמותגים המובחרים ביותר מגיעים אף ל – 20 שנים.
  • Prestige / Hors d’age / X – יישון של 40 שנים ויותר או זמן רב עד שאי אפשר לדעת את משכו המדויק, ישנה גם דרגת וינטג' בברנדי שמשמעותה אכסון בחבית לאורך שנים רבות עד לבקבוק הסופי לשתייה.

ההבדלים בין קוניאק לברנדי

נהוג לומר כי כל קוניאק הוא ברנדי אך לא כל ברנדי הוא קוניאק! זהו משפט נכון כי ברנדי וקוניאק נבדלים זה מזה, למרות שמדובר על אותה משפחה ועל אותה שיטת זיקוק במהותה. קוניאק הוא אזור בצרפת (בחבל שרנט) שמייצר ברנדי בשיטה ומענבים מסוימים, ברנדי שנחשב תמיד משובח במיוחד. ממשלת צרפת קבעה חוקים מגבילים פרטניים ואף הקימה וועדה לאומית לקוניאק, כך שרק מזקקות שמייצרות את המשקה היוקרתי באזור הגיאוגרפי המוגדר ובשיטות המסורתיות יכולות לשווק את מרכולתן כקוניאק אמיתי. בניגוד לברנדי שמיוצר מתזקיק של כל יין פירות, קוניאק חייב להיות מיוצר באזור המתאים וגם מהרכב ענבים מסוים – מותר להשתמש רק בענבים לבנים מהזנים יוני בלאן (90% מהתזקיק), פול בלאנש ופרנץ' קולומבאר. מותגי קוניאק מפורסמים, איכותיים ויקרים הם רמי מרטן, הנסי, קורוואזיה, היין (Hine), אוטארד ומרטל. גם בברנדי ישנם סוגים שמוגדרים על פי אזור או על פי הפרי שממנו הם מזוקקים, למשל ארמניאק הדומה במהותו לקוניאק אך מיוצר באזור אחר בצרפת ונהנה מאותם חוקים מגבילים ששומרים על ייחודיותו, קלבדוס שהוא ברנדי תפוחים מאזור נורמנדי, הגראפה האיטלקית, סוגי שנאפס גרמניים ועוד. עבור ברנדי וקוניאק, בדומה לוויסקי וליינות איכות, קיימים מומחים רבים, דירוגים, מותגי על וחובבי אלכוהול רבים שעבורם אלו הם המשקאות המרכזיים והמשובחים ביותר.

סרטונים

הסברים על ברנדי וקוניאק ושיטות מזיגה:

סרטון ראשון מתוך סדרה מקצועית על קוניאק:

קבל מידע על קורס ברמנים
מלא פרטים לקבלת מידע חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
יש לסמן מוסדות לימוד בהתאם למקום מגוריך

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר

קבל מידע על קורס ברמנים
מלא פרטים לקבלת מידע מנציג טלפוני חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר