עבודת הברמן יין בירה משקאות קוקטילים בתי ספר קורס ברמנים

בורבון – Bourbon

בורבון הוא הוויסקי האמריקאי אשר דומה במהותו לוויסקי הסקוטי והאירי המסורתיים, אך למעשה הוא שונה מאוד ומהווה קטגוריה בפני עצמה. ישנם חובבי אלכוהול רבים שעבורם זהו המשקה האידיאלי, בעוד שישנם אחרים, חובבי וויסקי סקוטי ואירי בעיקר, שכלל לא מתייחסים אליו כאל וויסקי. בורבון מיוצר בעיקרו מתירס, בניגוד לשעורה של הוויסקי המסורתי. הוא מתיישן בחביות ומיוצר בכל רחבי ארה"ב למרות שהוא בעיקר מקושר לדרום המדינה ולקנטאקי בפרט.

בארה"ב מייצרים בורבון כבר מאז המאה ה – 18. שמו של המשקה מגיע מהקישור ההיסטורי שלו לאזור שנקרא בורבון הישנה, באזור שנקרא כיום מחוז בורבון במדינת קנטאקי – מחוז שבעצמו נקרא על שם בית בורבון ממשפחת המלוכה הצרפתית.

הגדרות ומאפיינים של בורבון

במסגרת חוקים המגנים על מוצרי מזון ואלכוהול ייחודיים, גם למשקה הבורבון יש חוקים והגדרות הקובעים מה יכול להיקרא בורבון אמיתי. המשקה עשי כאמור בעיקר מתירס, כאשר הגדרות החוק קובעות כי על בורבון אמיתי להיות מבוסס על לפחות 51% תירס, אחוז האלכוהול לאחר הזיקוק לא יכול לעלות מעבר ל – 80%, בהכנסה לחבית לא מעבר ל – 62.5% ובבקבוק לא יותר מאשר 40% אלכוהול. בורבון עובר תהליך יישון בחביות עץ אלון בדומה לוויסקי אירי וסקוטי, אך במקרה האמריקאי החביות צריכות לעבור השחמה באמצעות שרפת חלקן הפנימי – השחמה זו מוסיפה טעמי עישון מורכבים וייחודיים ומזרזת את היישון של המשקה. בורבון מיישנים במשך לפחות שנתיים, כאשר רוב המותגים הבסיסיים עוברים יישון של 2-4 שנים, פחות מהמקובל בתחום הוויסקי בו יישון של 12 שנים נחשב לסטנדרטי יחסית. לכן, מותגי בורבון יקרים ואיכותיים יותר עוברים יישון ארוך יותר של עוד מספר שנים.

צורות הגשה וייצור הבורבון

בורבון מוגש נקי, בתוספת מעט קוביות קרח, או מעורבב עם סודה או עם מרכיבי קוקטיילים אחרים. קוקטיילים מפורסמים המכילים בורבון הם מנהטן, אולד פאשיונד, מינט ג'ולפ. למרות שבורבון חייב להכיל כאמור לפחות 51% תירס שאותו מזקקים, בפועל רוב מותגי הבורבון כוללים לפחות 70% תירס. את יתר מרכיבי המשקה מייצרים מלתת שעורה, חיטה או שיפון – אלו נדרשים כדי להפיק את הסוכרים הדרושים מהתירס, היות וללא הדגן הנוסף אי אפשר ליישם זאת ללא שימוש באנזימים. הדגנים נטחנים ומעורבבים עם מים טהורים, כאשר נוספים שמרים להתחלת תהליך התסיסה. העיסה המותססת עוברת זיקוק לשיעור של כ – 80%-65% אלכוהול בעזרת דודים מיוחדים, או באופן תעשייתי ונפוץ יותר כיום בארה"ב בעזרת תהליך זיקוק רציף. לאחר זמן מה, הנוזל המזוקק והשקוף מועבר לחביות עץ אלון שעברו השחמה ליישון בהן הנוזל מקבל צבע, טעמים, ארומה וכן הלאה, כאשר הבורבון הופך עמוק וזהוב יותר ככל שהוא מתיישן. המטרה הסופית היא בגרות והבשלה של הבורבון, לאו דווקא בגיל מסוים, אלא הגעה לטעם מובחן ומאפיינים מדויקים. לאחר היישון הבורבון מועבר לבקבוקים, לעיתים תוך דילול במים כדי להביאו ל – 40% אלכוהול ולעדן אותו.

מותגי בורבון איכותיים ומפורסמים

מרבית מזקקות הבורבון המוכרות נמצאות באזור דרום ארה"ב. באופן היסטורי ומעשי בשל היקפי גידול התירס באזור זה, ניתן במיוחד למצוא מזקקות באזור מדינת קנטאקי בה כאמור נולד הבורבון מלכתחילה. מותגי איכות מוכרים בתחום הבורבון הם:

  • ג'ק דניאלס – מוגדר רשמית כטנסי וויסקי ולא בורבון טהור, מיוצר רק בטנסי ועובר סינון ייחודי דרך פחם מעץ מייפל
  • ג'ים בים
  • וויילד טרקי
  • בראון פורמן
  • וירג'יניה ג'נטלמן
  • באפלו טרייס
קבל מידע על קורס ברמנים
מלא פרטים לקבלת מידע חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
יש לסמן מוסדות לימוד בהתאם למקום מגוריך

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר

קבל מידע על קורס ברמנים
מלא פרטים לקבלת מידע מנציג טלפוני חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר