עבודת הברמן יין בירה משקאות קוקטילים בתי ספר קורס ברמנים

איכות הוויסקי

וויסקי הוא משקה בעל היסטוריה ארוכת שנים, משקה איכותי ומשובח אותו אוהדים רציניים ומביני עניין. הוויסקי דומה מאוד ליין בכך שהוא כולל סוגים רבים, מדינות שונות שמתחרות על הבכורה, מונחים מקצועיים ודקויות שמבדילות בין מותג אחד למשנהו. לכן, נושא איכות הוויסקי הוא עולם ומלואו - עולם בעל גישות ופילוסופיות מורכבות ושונות. מה שבטוח הוא מי שאוהב לשתות אלכוהול איכותי, לא יכול להתפשר על איכות הוויסקי המועדף עליו.

סינגל מאלט – האיכותי ביותר

בין הסוגים השונים של הוויסקי, קיימים בלנדים שהם למעשה ערבוב של כמה סוגי דגנים ו/או ערבוב של כמה תזקיקים שונים (נפוץ בעיקר בסקוטלנד) ואלו נחשבים איכותיים פחות, היות ואין אחידות בתזקיק. בנוסף, ישנו וויסקי מאלט (100% לתת) שיכול להיות בלנדד מאלט (מאלט מעורבב) ולכלול כמה תזקיקים של סינגל מאלט שעורבבו יחד על ידי אמני בלנד מיומנים, או להיות סינגל מאלט – תזקיק יחיד. באופן כללי, שני סוגי המאלטים יכולים להיות איכותיים במיוחד כאשר וויסקי מאלט הוא הנחשב יותר מבין הסוגים הרבים, אך בראש רשימת האיכות נמצא לדעת רוב המומחים הסינגל מאלט. וויסקי אירי למשל, מורכב מכמה סוגי לתת דגנים ועובר תהליך זיקוק שונה מהוויסקי הסקוטי, לכן טעמו שונה במעט (ניתן למצוא מעריצים מושבעים של המשקה או כאלו שלא אוהדים אותו במיוחד). הבורבון האמריקאי כולל מעבר לדגנים הרגילים, גם אחוז מסוים של תירס ואילו הוויסקי הקנדי מתבסס בעיקר על הדגן הצהוב. בכל מקרה, איכות הוויסקי נקבעת על פי מרכיבים רבים כמו היכן גודל הדגן, איכות המים בתהליך (מי מעיינות או מים טבעיים וטהורים), תהליך הזיקוק, שנות היישון (לפחות 8 ורצוי 12-18 לאיכותיים ביותר), חביות היישון ועוד.

מותגי וויסקי בינלאומיים

המדינות המרכזיות והמובחרות אשר מייצרות וויסקי הן בראש ובראשונה סקוטלנד ואירלנד, שתי ארצות המולדת של המשקה הזהבהב על פי המסורת. לצידן, ארה"ב אימצה את המשקה הבריטי ושינתה אותו לגרסה אמריקאית אהובה מאוד: הבורבון. לאורך השנים הוקמו מזקקות רבות במדינות שונות ברחבי אירופה, בקנדה ואפילו בסין. איכות הוויסקי מושפעת מאוד מהמותג והמזקקה המוכרת, בעוד כל אחד מאיתנו וודאי מכיר כמה וכמה מותגי וויסקי סקוטיים, איריים ואמריקאים שקיבעו עצמם כסמלים של איכות. אין ספק כי רכישת וויסקי של מותג בינלאומי ידוע היא ערובה מסוימת לאיכות הוויסקי, אך אין בכך כדי להבטיח שהטעם יהיה מדויק כפי שהשותה מחפש. אם זאת, בדומה ליין, אין ספק שלאזור גידול הדגן יש חשיבות רבה על התוצאה הסופית של הוויסקי. כמו כן, מבקרי וויסקי רבים בוחנים סוגים שונים על פי קטגוריות של אזורים (אזורים בסקוטלנד עצמה למשל). אך שוב, קטלוג כזה אינו אומר בפועל דבר על הטעם ועל איכות הוויסקי, היות וכל מזקקה מייצרת בלנדים שונים וסינגל מאלטים ייחודיים לה.

איכויות שמחפשים המומחים

מומחי וויסקי רבים מעניקים ציונים מספריים או בצורת כוכבים למותגי הוויסקי השונים כדי לדרג את איכויות המשקה. גם במקרה זה, סביר להניח כי וויסקי עם דירוג טוב אכן יהיה איכותי למדי, אך אין בכך כדי להבטיח טעם אישי מדויק. מומחי וחובבי וויסקי רציניים מחפשים בכוס המשקה שלהם מאפיינים ודקויות בדומה למומחי יין – עומק, איזון טעמים, שכבות של מורכבות בטעם ובארומה, אורך ה"פיניש" בפה, טעמים אחרים בוויסקי ועוד. בסופו של דבר, איכות הוויסקי היא שאלה של הבנה מה לחפש בוויסקי, בחירה של מותג ממזקקה איכותית שמקפידה על תהליך ייצור ובעיקר, שאלה של טעם אישי המבוסס על הידע ועל טעימת סוגים מגוונים של המשקה המרתק הזה.

סרטונים

מדריך קצר על וויסקי:

הסבר מקצועי על וויסקי:

קבל מידע על קורס ברמנים
מלא פרטים לקבלת מידע חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
יש לסמן מוסדות לימוד בהתאם למקום מגוריך

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר

קבל מידע על קורס ברמנים
מלא פרטים לקבלת מידע מנציג טלפוני חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר