עבודת הברמן יין בירה משקאות קוקטילים בתי ספר קורס ברמנים

הכנת בירה

תהליך הכנת הבירה קיים כבר אלפי שנים במגוון אדיר של תרבויות בכל העולם. כיום, רוב הבירות בעולם מיוצרות באופן תעשייתי אך ישנה מגמה ברורה, איכותית ומבורכת של הכנת בירה ביתית והקמת מבשלות בוטיק שמייצרות בירות מיוחדות ומשובחות בכמויות קטנות יותר. הכנת בירה היא תהליך פשוט בעיקרו שאינו מצריך יישון ארוך כמו וויסקי, ברנדי או יין, לכן ניתן לייצרה בבית על ידי כמה אמצעים וחומרים בסיסיים.

ייצור הלתת

במסגרת הכנת בירה ביתית לא מכינים את הלתת לבד, אלא קונים את לתת השעורה או החיטה מוכנה על ידי ספקים המתמחים בתחום בישול הבירה, כאשר הלתת יכולה להגיע בצורת אבקה או כתמצית נוזלית. גם מבשלות תעשייתיות גדולות או מבשלות בוטיק לא תמיד מכינות לתת לבד, אלא רוכשות מוצר מוכן על פי מאפיינים מסוימים בסטנדרטיים בינלאומיים. לתת השעורה או החיטה היא חומר הגלם העיקרי בהכנת בירה, בפועל מדובר על שעורה מונבטת מעט ומיובשת בקלייה. את גרעיני השעורה מרטיבים ומסננים כך שיתחילו בתהליך הנביטה הטבעי שלהם. לאחר יום או יומיים מתחילים לנבוט נבטים קטנים מכל גרעין ואז, יש לעצור את הנביטה באמצעות ייבוש או קלייה באוויר חם לרמה מסוימת בהתאם לרצון מאסטר זיקוק הבירה (ברומייסטר) וסוג השעורה. ישנם סוגי לתת שונים לייצור סוגי בירות שונים, כמו גם שמרי בירה מיוחדים וטכניקות רלוונטיות מגוונות. יש לציין כי ההנבטה חשובה במיוחד עבור ייצור הלתת, מכיוון שבתהליך זה אנזימים מסוימים הופכים את העמילן שבגרעינים לסוכר אותו השמרים יכולים לעכל ולהמיר לאלכוהול בתהליך התסיסה. כמו כן, קליית הלתת היא שיוצרת את הטעמים המיוחדים של כל בירה, את הצבעים וחלק משמעותי מהארומה שלה.

בישול הבירה

השלב הראשון של הכנת בירה, מעבר להכנת הלתת כמובן, הוא בישול הבלילה הראשונית שבהמשך תותסס ותהפוך לבירה. תהליך זה נעשה בצורה דומה במפעל תעשייתי ענק או במסגרת הכנת בירה ביתית בכמות קטנה. התהליך מערב 3 מתוך 4 המרכיבים של הבירה: מים איכותיים, לתת וכשות. הלתת עוברת גריסה, את הכשות מכינים במפעל הבירה בהתאם לטעמים ולמאפיינים הרצויים או שקונים מוצר מוכן. את כל אלו מחממים ומבשלים, כאשר מבשלים את הלתת לבדה למשך זמן מסוים, מסננים מהקליפות ורק אז מוסיפים את הכשות. כמו כן, בתהליך תעשייתי יותר מסננים לעיתים את גרעיני הלתת הגרוסים לפני ההעברה לבישול הראשוני. במידה ורוצים להשיג מרירות מעודנת, מוסיפים את הכשות לקראת סיום הבישול ועבור סוגי בירה מרירים במיוחד, מבשלים את הכשות יותר זמן. תהליך בישול הבירה כולל אפשרויות נוספות ותתי שלבים מורכבים יותר הרלוונטיים לקביעת אחוז האלכוהול בבירה, פירוק עמילן לסוכר וכן הלאה.

קירור

הכנת בירה מחייבת קירור של הנוזל המבושל לפני העברתו לתסיסה. אם הנוזל המורתח יעבור מיד למיכל ההתססה ונוסיף לו שמרים – החום הגבוה יהרוג את השמרים ויעצור את התסיסה. במפעלי מבשלות בירה מעבירים את הנוזל המבושל בצנרת מיוחדת דרך מחליפי חום כדי להשיג קירור מהיר, בהכנת בירה ביתית פשוט מחכים קצת…

הוספת שמרים ותסיסה

זהו אחד השלבים האחרונים של הכנת בירה – מעבירים את הנוזל המבושל למכלי התססה ואליהם מוסיפים שמרים מהסוג הרלוונטי לסוג הבירה שמכינים. שמרי אייל ושמרי לאגר מתנהגים אחרת מבחינת טמפרטורת פעולה, מיקום תסיסה, זמן התסיסה ועוד. בשלב התסיסה של הכנת בירה אין מה לעשות מלבד לחכות, כאשר שמרי אייל מסיימים את התהליך בכ-2-3 שבועות ושמרי לאגר בכ-4-6 שבועות. בתהליך הכנת בירה תעשייתית, התסיסה הראשונית יכולה להיות למשך שבוע-שבועיים בלבד לפני ההעברה להבשלה במכלים מיוחדים או לתהליך תסיסה שנייה. לאחר התסיסה, מסננים את הבירה שנית כדי שלא יהיו משקעים ושמרים מוצקים וניתן יהיה להעבירה לאריזה.

פסטור ואריזה

הכנת בירה במפעל תעשייתי כוללת במקרים רבים פסטור של הבירה לפני אריזתה ושיווקה. פסטור מביא את הבירה המוכנה לחום גבוה מאוד למשך מספר שניות קטן כדי לחסל חיידקים שונים. בנוסף, נעשה חיטוי למכלי האריזה: בקבוקים, פחיות או חביות. ישנן בירות תעשייתיות שאינן מפוסטרות ויש כאלו שטוענים כי הפסטור משפיע על הטעם. בארה"ב למשל, רוב הבירות המקומיות בחביות אינן מפוסטרות. הכנת בירה ביתית כוללת את העברת הבירה המוכנה לבקבוקים שטופים ואטימתם בפקקי בירה רגילים.

סרטונים

הכנת בירה תעשייתית:

הכנת בירה ביתית:

חלק שני:

חלק שלישי:

חלק רביעי:

קבל מידע על קורס ברמנים
מלא פרטים לקבלת מידע
שם פרטי *
משפחה *
עיר *
טלפון *
אימייל *
בחר מוסדות לימוד
יש לסמן מוסדות לימוד בהתאם למקום מגוריך

* שדות חובה | אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר

קבל מידע על קורס ברמנים
שם פרטי *
משפחה *
עיר *
טלפון *
אימייל *
בחר מוסדות לימוד

* שדות חובה | אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר