מידע הכרחי למועמד לרפואה

רפואה היא תחום לימודים עצום ומורכב מאוד, על מנת להכיר לעומק את גוף האדם ולדעת לטפל בו במגוון היבטים, יש ללמוד תחומים רבים ולהתמקצע במדע הרפואה במשך זמן רב. בישראל ניתן ללמוד רפואה רק בארבע מוסדות אוניברסיטאיים, הטכניון, אוניברסיטת ת"א, האוניברסיטה העברית ירושלים ובבן גוריון בבאר שבע. לכן מועמדים רבים לרפואה, ואלו שחולמים לעסוק במקצוע חשוב וקשה זה, לומדים בחו"ל שם קיימים מוסדות לימוד רבים יותר שלעיתים מציעים תנאי קבלה קלים יותר, המדינות הנפוצות ביותר לסטודנטים ישראלים הן איטליה, הונגריה, צ'כיה ועוד מדינות במזרח אירופה.

עובדות על תחום הלימודים

מעבר לכך שלימודי רפואה הם ארוכים, מתישים וכוללים תחומי לימוד רבים מתחומי מדעי החיים, המדעים המדויקים והרפואה, מועמד לרפואה חייב לזכור כי הלימודים כוללים גם דגש רב על לימודים מעשיים שכוללים עיסוקים שבתחילה עשויים להיות לא נעימים – אך הם קריטיים להכשרה כרופא, מדובר על ביצוע נתיחות (דיסיקציות) ושאר התנסויות מעשיות. כמו כן, מי שנכנס ללמוד את התחום החשוב הזה חייב להבין כי החיים הקשים אינם מסתיימים בסיום הלימודים ומדובר על מקצוע קשה מאוד מבחינת השעות, ההשקעה, העומס הרגשי וכן הלאה – אך עם זאת מתגמל מאוד, דינמי ובעל עניין בלתי נגמר.

מחקרים וחדשות עדכניים

  • בראשית אפריל 2011 הרופאים במערכת הרפואה הציבורית וההסתדרות הרפואית בישראל יצאו בקמפיין המתריע על מצב הרפואה הציבורית בישראל ועל מצב הרופאים עצמם מבחינת תקנים, תנאי עבודה ורמות השכר שאינן תואמות במקרים רבים את תפקידם וכמות ההשקעה לה הרופאים נדרשים. הקמפיין לווה בהופעות בתקשורת, שלטי חוצות ובעיקר שביתת אזהרה של 48 שעות של רופאים בבתי החולים ובחלק מקופות החולים. ציבור הרופאים מבקש לשפר משמעותית את הרפואה הציבורית בישראל מבחינת תקנים, השקעות וטיפול בנושא הרפואה הפרטית מול הציבורית, וכמו כן להעלות משמעותית את שכר הרופאים כך שיתפרנסו בכבוד ולא יאלצו "לברוח" לרפואה הפרטית על מנת להגיע להכנסות גבוהות יותר.
  • בעקבות המחסור הגדול והקבוע במקומות לימוד לתחום הרפואה בישראל, כאמור רק 4 מוסדות קיימים ורק 400 סטודנטים מתחילים לימודים בכל שנה במסלול ארוך מאוד, וגם על מנת לחזק את האקדמיה בפריפריה – ממשלת ישראל החליטה כבר לפני כמה שנים על הקמת בית ספר לרפואה בעיר צפת. הפקולטה החדשה לרפואה תקום לצד בית החולים זיו שסובל שנים מהזנחה ומחסור ברופאים ולכן גם ביה"ח ותושבי האזור ירוויחו רווח מהותי מפתיחת ביה"ס לרפואה. לאחר עיכובים ודיונים רבים הודיעה הממשלה באפריל 2011 כי ביה"ס לרפואה בצפת אכן יקום בהשקעה התחלתית של 130 מיליון ₪, וכי הסטודנטים הראשונים יחלו את לימודיהם כבר בשנת הלימודים הקרובה של 2011-2012. ביה"ס החדש לרפואה יוקם על ידי אוניברסיטת בר אילן ואמור להכשיר 200 רופאים במסלולים שונים שכוללים בוגרי 3 שנות לימודי רפואה באירופה שימשיכו ללמוד בישראל, סטודנטים מצטיינים במדעי הטבע והחיים ומסלול לסטודנטים כלליים לרפואה מהשלב הראשון.

תוכניות וסרטונים לצפייה

ספרים מומלצים

  • האטלס האנטומי Netter – קיים גם בדיסק
  • פרסומים בכתב העת New England Journal of Medicine
  • פרסומי כתב העת The Lancet

שאלות נפוצות

כמה זמן נמשכים לימודי רפואה?
האורך הכולל של לימודי רפואה בישראל הוא 7 שנים, אשר כוללות לימודי מבוא ותואר ראשון בשלוש השנים הראשונות והמשך ללימודים קליניים, עד להסמכה כדוקטור לרפואה. מעבר ללימודים עצמם יש לעבור תקופת התמחות (סטאז') של שנה.

האם אני חייב לבחור התמחות במקצוע?
בהחלט כן, תחום הרפואה מורכב וגדול מאוד, כשם שגוף האדם הוא מכונה מורכבת ומשוכללת להפליא. לכן בשלבים הסופיים של לימודי רפואה יש לבחור תחום התמחות וגם להתקבל להתמחות זו כי יש נושאים פופולאריים יותר ופחות. מגוון ההתמחויות הוא גדול מאוד וכולל נושאים קליניים או תחומים אחרים ממדעי הרפואה, למשל: היסטולוגיה, אימונולוגיה, רפואה פנימית, משפחה, כירורגיה, אורטופדיה, אונקולוגיה, ילדים, נוירולוגיה, המטולוגיה, קרדיולוגיה, גניקולוגיה, רפואת חירום ועוד רבים אחרים

מה הוא גובה שכר הלימוד ללימודי רפואה?
שכר הלימוד ללימודי רפואה בישראל הוא אוניברסיטאי מסובסד שעומד על כ-9,500 לשנה, אך יש לזכור כי מדובר על 7 שנות לימודים אינטנסיביות ולכן העלות הסופית, כולל הוצאות המחייה היא גבוהה משמעותית לעומת תחומים אחרים.

האם תנאי הקבלה למסלול לימודי רפואה הם קשים?
תנאי הקבלה בישראל לתחום הרפואה נחשבים קשים מאוד בגלל הקושי והמורכבות של המקצוע ובגלל מיעוט המקומות הפנויים במוסדות הלימוד. יש להציג ציונים פסיכומטריים גבוהים מאוד כאשר המינימום הוא 730, ממוצעי בגרות גבוהים מאוד (109 בממוצע) ויכולות כלליות טובות שיאפשרו לעסוק במקצוע הקשה והחשוב הזה.

אתרי אינטרנט

קבל מידע על לימודי רפואה
מלא פרטים לקבלת מידע חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
יש לסמן מוסדות לימוד בהתאם למקום מגוריך

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר

קבל מידע על לימודי רפואה
מלא פרטים לקבלת מידע מנציג טלפוני חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר