להיות תזונאי

בעל המקצוע

מקצוע התזונה עוסק בחקירת הקשר בין המזונות השונים לבין בריאות וחולי, כאשר אדם המתמחה בתחום התזונה נקרא תזונאי. היום כולם יודעים שקיים קשר עמוק מאוד בין תזונה לקויה לבין שלל של בעיות בריאותיות ושניתן למנוע מחלות ותסמינים רבים באמצעות שינוי הרגלי התזונה ותפריט המזונות. תפקידו של התזונאי הוא לבדוק את הדיאטה של המטופל ולראות האם הדיאטה שלו היא דיאטה לא מאוזנת או חסרה ולכן היא פוגעת במצבו הבריאותי, או לנסות ולמצוא מזונות אשר יעזרו לאותו אדם לשפר את מצבו הבריאותי ואפילו להחלים ממחלות שונות שנגרמות עקב תזונה לא מלאה או נכונה. תזונה נכונה היא תזונה שמורכבת מששה יסודות עיקריים: חלבונים, פחמימות, שומנים, מינרלים ויטמינים ומים, התזונאי בודק שכל אדם צורך את אבות המזון האלו על בסיס יומיומי בצורה מאוזנת. תזונאים עובדים על פי התמחות ספציפית כגון: תזונאי קליני, תזונאי ספורט, תזונאי לבני נוער, תזונאי לנשים בהיריון, טיפול בהשמנה, טיפול בבעיות אכילה וכדומה.

איך נראה יום עבודה

עבודתו של התזונאי היא עבודה משרדית בעיקרה בין אם הוא עובד כעצמאי או כשכיר באחד מהמוסדות הציבוריים. התזונאי נפגש עם המטופל ושומע ממנו אודות הבעיות הבריאותיות שמהן הוא סובל ואודות הרגלי התזונה שלו. בשלב זה התזונאי שולח את המטופל לבדיקת דם יסודית אשר תראה האם יש מחסור באחד מאבות המזון, או עודפים. בפגישה לאחר מכן התזונאי מרכיב ביחד עם המטופל ובהתאם להעדפותיו האישיות וטעמו במזון תפריט יומי שאמור למלא את כל הצרכים התזונתיים של המטופל בהתאם למצבו הבריאותי הספציפי, בפגישות הבאות התזונאי עוקב אחר השינויים במצבו הבריאותי של המטופל ומשנה את הדיאטה של המטופל במידה ויש צורך בכך. בנוסף לטיפול אישי במטופלים תזונאים רבים מדריכים ומאמנים קבוצות קטנות בנוגע לתזונה נכונה ושינויים בהרגלי התזונה, רבים מהתזונאים עוסקים גם במתן הרצאות אודות חשיבות התזונה.

התמחויות

כבר בתקופת לימודי התזונה ניתן לבחור בהתמחות ספציפית מבין מגוון של התמחויות כגון: הפרעות אכילה, תזונה לספורטאים, תזונה פונקציונאלית, תזונה בראייה הסינית, דיאטטיקה, תזונה קלינית, תזונה טבעית, תזונה הוליסטית, תזונה כמרפא, תרפיה באמצעות תזונה ועוד. כדאי לברר על ההתמחויות שכל מוסד מציע ולבחור בהתמחות בה תרצו לעסוק בעתיד עם סיום לימודכם.

שוק העבודה והשכר

משכורתו של תזונאי יכולה להגיע אף ל- 20,000 ₪ בחודש ואלו הן בדרך כלל המשכורות של התזונאים הקליניים בעלי תואר ראשון, כמובן שהוותק והניסיון המקצועי משפיעים מאוד על המשכורת וגם ההצלחה והפופולריות שיש לתזונאי בקרב המטופלים שלו.

יתרונות בשוק

היום עקב המודעות לחשיבות האכילה הבריאה ותזונה נכונה, ישנו ביקוש הולך וגובר לאנשי מקצוע בעל ידע עשיר ומעמיק בתחום התזונה, מומלץ לבחור במוסד לימודים שמשלב בין לימודי התזונה להתנסות מעשית באחד מהמוסדות הציבוריים כגון: קופות חולים, בתי חולים, בתי ספר, מתנ"סים וכדומה, כדי שתוכלו לצבור ניסיון מעשי, כבר במהלך הלימודים, ניסיון אשר יפתח בפניכם דלתות לעיסוק במקצוע בעתיד, תזונאים רבים מתחילים את הקריירה שלהם כשכירים באחד מהמוסדות הציבוריים ולאחר שהם צוברים מספיק ידע וניסיון הם עוברים למגזר הפרטי.

קבל מידע על לימודי תזונה
מלא פרטים לקבלת מידע חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
יש לסמן מוסדות לימוד בהתאם למקום מגוריך

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר

קבל מידע על לימודי תזונה
מלא פרטים לקבלת מידע מנציג טלפוני חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר