לימודי טווינא

לימודי הטווינא נועדו לאפשר למטפלים עתידיים ידע מעמיק ורמה מקצועית אשר יאפשרו להם השתלבות במסגרות שונות בהן מתבצע טיפול ברפואה משלימה. לצורך כך מוכשר התלמיד בראייה הכוללת של הרפואה הסינית ובדרגות שונות של טיפול הטווינא (מוסמך ובכיר), אולם הלימודים שמים דגש גם על עבודה במסגרת צוות רפואי רחב.

דחיפות ולפיתות – טווינא

טווינא היא שיטת פיזיותרפיה סינית עתיקה, המהווה נדבך נוסף של אמצעי הטיפול במסגרת הרפואה הסינית. בהתאם, היא פועלת על פי אותה פילוסופיה, לפיה בריאותו של הגוף מבוססת על זרימה תקינה של האנרגיה (המכונה "צ'י"). זרימה זו מתבצעת לאורך ערוצי אנרגיה הנפרשים לאורך הגוף כולו המכונים מרידיאנים. לפי שיטה זו, חולי גופני או נפשי נובע מחסימה בזרימת האנרגיה, ולכן טיפול במחלה כרוך בפתיחת החסימות לאורך המרידיאנים. בדיוק כמו הדיקור הסיני, גם הטווינא פועלת לפי אותו עקרון, אלא שהיא יכולה לעשות הרבה יותר מאשר רק לשחרר חסימות.

הטווינא, המבוססת על שתי פעולות בסיסיות, שהן גם מקור שמה: לדחוף (טווי – Tui) וללפות (נא – na) יכולה לפעול בכמה מישורים: עיסוי השרירים, הפעלת לחץ על נקודות לאורך המרידיאנים, מתיחות ועוד. מטבעה משמשת הטווינא בראש ובראשונה לפיתרון בעיות אורטופדיות שונות, הקשורות בשלד ובשרירים, אבל טיפול בשיטה זו יכול להשפיע לטובה גם על שורת בעיות פנימיות, ובהן אסתמה, בעיות עיכול ועוד. חשוב לא לטעות – הטווינא איננה סוג של עיסוי מרגיע ומפנק, אלא טיפול דינמי במסגרתו משתמש המטפל בדרכים שונות, המאזנות מגע חזק ועדין יחד, על מנת לשחרר את החסימות בגופו של המטופל.

מטרת לימודי הטווינא

בין הנושאים הנלמדים במהלך ההכשרה ניתן למצוא פילוסופיה של הרפואה הסינית והקשר בינה ובין טווינא, עקרונות הטיפול וטכניקות בטווינא, תופעות פתולוגיות בגוף האדם ובראיית הרפואה הסינית, שיטות טיפול בילדים, שימוש באמצעים מסייעים, כגון כוסות רוח או מרקחות שונות שנועדו לחימום הגוף, ועוד. בנוסף, על מנת לאפשר לתלמידים התנסויות מעשיות ככל שניתן, משולבים הלימודים גם בניתוחי "מקרי מבחן", כמו גם בהתמחויות קליניות.

קהל יעד ללימודי טווינא

לימודי הטווינא מיועדים בראש ובראשונה לאנשים שמאמינים שלמגע האנושי ישנן סגולות פלא של ממש. על מטפלי הטווינא להיות בעלי רגישות פיזית ומנטלית גבוהה לאחר, כמו גם גמישות מחשבתית; תכונות אלה הופכות את המטפל לאיכותי במיוחד, כיוון שהן מאפשרות לו לייצר מגע מדויק, המשלב חוזק ועוצמה, באופן שאיננו מסב למטופל כאב, כמו גם את הידיעה כיצד לשלב סוגים שונים של מגע על מנת להעניק טיפול איכותי במיוחד.

משך הלימודים

לימודי הטווינא אורכים בין שנתיים לשלוש שנים. קיימים קורסים ממוקדים יותר שאורכם מעט פחות משנה.

איפה ניתן ללמוד טווינא?

לימודי הטווינא זמינים במגוון מכללות ומרכזי לימוד רפואה משלימה שונים ברחבי הארץ

מכללת מירב

בית הספר "מירב" שייך למסגרת לימודי ההמשך של האוניברסיטה הפתוחה ולשירותי "מכבי טבעי" של קופת החולים "מכבי". תכניות הלימודים המונהגות בבית הספר תואמות סטנדרטים בינלאומיים בכל היבטיהן – התיאורטיים והמעשיים כאחד. כחלק מתפישת עולם אשר מנחה את בית הספר, ניתן דגש לפעילות קהילתית, בתחומים הייחודיים ללימודי הרפואה המשלימה, והסטודנטים מעניקים טיפולים במסגרת סיוע לילדים הסובלים מבעיות שונות – הן בבתי ספר רגילים והן במסגרות של עמותות דוגמת אקי"ם ואלו"ט.

תלמיד המסיים בהצלחה כל שנת לימוד יהיה זכאי לתעודה בהתאם לרמת הכשרתו: בתום שנה ראשונה – תעודת מטפל בטווינא, בתום השנה השנייה – תעודת מטפל מוסמך ובתום השלישית – תעודת מטפל בכיר. בנוסף, בית הספר מקיים לימודים בשלוחות שונות ברחבי הארץ: תל אביב, באר שבע, חיפה וירושלים.

מדיסין קולג'

מדיסין הינה מכללה וותיקה הפועלת במסגרת בית הספר לרפואה משלימה של המכללה למנהל. המכללה מקיימת מגמות לימוד רבות ומגוונות, בתחומים שונים של הרפואה המשלימה, בשתי שלוחות בארץ – שלוחת בית ברל ושלוחת חיפה. לימודי הטווינה במדיסין נמשכים שנתיים והם כוללים לימודים תיאורטיים, המקנים ידע גם ברפואה מערבית ופילוסופיה סינית, הגשת עבודות והשתתפות בסטאז' קליני.

קמפוס ברושים

קמפוס "ברושים" שייך לבית הספר להסמכת מטפלים במסגרת המועדון לספורט של אוניברסיטת תל אביב, והוא מתמקד בהקניית ידע מעמיק בתחומי הרפואה המשלימה ברמה בינלאומית, אולם תוך דגש משמעותי על יישום תפישת "רפואה אינטגרטיבית" – שילוב שיטות הרפואה המשלימה לסוגיהן השונים עם רפואה מערבית לכדי יצירת מערך טיפול מקיף ואיכותי במטופל. לימודי הטווינה נלמדים ב"ברושים" לאורך שלוש שנים, במהלכן נבנות רמת הידע ויכולותיו של התלמיד באופן מדורג: בתום השנה הראשונה יוכל בוגר הקמפוס לבצע טיפולים כלליים, שמטרתם בעיקר תחזוקת הגוף ואיזונו; בתום השנה השנייה יהיה התלמיד יוכל התלמיד לאבחן ולטפל בשורת בעיות; ואילו בתום שלוש שנות הלימודים יוכלו המטפלים הבוגרים לבצע ולנהל תהליכי טיפול מלאים באופן עצמאי.

מכון וינגייט

במסגרת בית הספר למאמנים ומדריכים במכון וינגייט מתקיימים קורסים שונים בתחום לימודי הרפואה המשלימה. הלימודים הינם בחסות קופת החולים "מאוחדת", והמשמעות היא שלבוגרי הקורסים תינתן עדיפות בקבלה לעבודה במסגרת מרפאות "מאוחדת אקסטרה", כאשר מקומות כאלה יהיו זמינים. בין הקורסים השונים בלימודי רפואה משלימה מקיים המכון קורס לימודי טווינא לדרגת מטפל מוסמך. הקורס אורך תשעה חודשים, במתכונת לימודי ערב, פעמיים בשבוע.

אופק תעסוקתי לאחר לימודי טווינא

מטפלים מוסמכים ובכירים בטווינא יוכלו להשתלב בתעסוקה בבתי חולים, קופות חולים או מרכזי טיפול פרטיים המציעים מערך טיפולי רפואה משלימה. כמו כן, עומדת בפניהם האפשרות להקים ולנהל קליניקות פרטיות.

סוד המגע

מזה אלפי שנים מטפלים הסינים באמצעות שיטת הטווינא במגוון בעיות, אורתופדיות ופנימיות כאחד. הצלחתה של השיטה הובילה לפיתוח שיטה יפנית דומה – השיאצו. אם ברצונכם לטפל באופן משמעותי, ואם חשוב לכם לראות ובעיקר להרגיש את אפקטיביות הטיפול במטופל – לימודי הטווינא יכולים להיות המקום בשבילכם. כמו כן, מאחר וטווינא הינה אחד הכלים במסגרת מערך הרפואה הסינית, מומלץ לשלב את הלימודים בלימודים מלאים לרפואה סינית, על מנת לרכוש יכולות אבחוניות וטיפוליות שלמות ומעמיקות יותר.