לימודי איורוודה

בואו ללמוד על ידע החיים בקורס לרפואת איורוודה. לפי שיטת רפואה זו, שמקורה בהודו, מבריאים את הגוף על ידי הבאתו למצב של הארה. ההרמוניה והשלמות שתזכו לקבל בקורס יאפשרו לכם להיות מטפלים טובים ואנשים שלמים ושמחים יותר.

איך אומרים "ידע החיים" בהודית עתיקה?

האירוודה, "ידע החיים" בסנסקריט (שפה הודית עתיקה) – הינה שיטה טבעית-הוליסטית עתיקה שמקורה לפני כחמשת אלפים שנים בהודו. האירוודה חותרת לאזן בין הגוף והנפש, אולם כמו שיטות רפואה וטיפול מזרחיות עתיקות, היא רואה את האדם כחלק ממכלול רחב, ולכן שואפת לאזן גם בין האדם, החברה והיקום, ועל כן שואפת להביא לאיזון גם בין שלושת גורמים אלה. היקום כולו, ובני האדם בתוכו, מורכבים כולם מאותם חמישה יסודות: אוויר, מים, אדמה, אש ומרחב. לכל אחד מיסודות אלה תפקיד ומשמעות, והם פועלים בהרמוניה ותלויים זה בזה.

המטפלים בשיטת אירוודה מתחילים את הטיפול מאבחון מקיף אותו הם מבצעים במטופל במגוון אמצעים: תשאול, אבחון דופק, לשון, ציפרניים ואיברים וחלקים נוספים בגוף. המטפל אינו מסתפק בהסבריו של המטופל, אלא שואב ידע רחב ומעמיק ככל שיוכל הגוף לספר לו. הטיפול עצמו במסגרת השיטה הינו שילוב של גורמים שונים, בהתאם לפילוסופיה העומדת בבסיס השיטה. כך, ידאג המטפל בשיטת האירוודה לתזונה מאוזנת של המטופל, כמו גם לטיפול וטיהור של אברי הגוף הפנימיים; הוא יעשה שימוש במגוון אמצעים העומדים לרשותו כגון: עיסויים, צמחי מרפא, יוגה, מדיטציה ועוד, הכול במטרה לטפל באדם בהתאם לראייה התופשת את הגוף עצמו כמכלול, וכחלק משלם גדול יותר ועל מנת לטפל בשורש הבעיה, ולא רק בתסמיניה השונים.

מטרת לימודי האירוודה

מטרת לימודי האירוודה להכשיר את המטפל לחשיבה והבנה מעמיקות של השיטה, הן בהיבטיה הפילוסופיים והן בהיבטים מעשיים. בנוסף, הלימודים שמים דגש על ניסיון טיפולי משמעותי ככל שניתן, על מנת לאפשר לבוגר התכנית לטפל באופן מיטבי בחולים עם סיום הכשרתו. בין היתר נלמדים במסגרת התכניות השונות ללימודי האירו-ודה דרכי אבחון שונות, ובעיקר אבחון באמצעות הדופק. כמו כן, מושם דגש על התפתחות ולימוד אישיים של התלמיד עצמו בהתאם לעקרונות האירוודה, על מנת שחווייתו האישית כמטופל תשפיע ותתרום להעצמת יכולותיו כמטפל.

קהל יעד ללימודי האירוודה

לימודי האירוודה מתאימים למטפלים בנשמתם, אשר רואים את גוף האדם כמכלול ולא רק כמכונה משוכללת, ואשר תופשים אותו כחלק משלם גדול יותר, המצוי ביחסי גומלין עם סביבתו, השפעה שאותותיה יכולים להיות גופניים או נפשיים. מטפל אירוודי צריך להיות אדם קשוב לשדרים ומסרים מילוליים ובלתי-מילוליים כאחד, על מנת שיוכל לאבחן את מקור הבעיה באופן המעמיק ביותר ולטפל בו.

משך הלימודים

אורכם של לימודי אירוודה נעים בין שנתיים לארבע שנים, בהתאם לדרגות הטיפול השונות (מטפל מוסמך לעומת מטפל בכיר), ולמוסדות השונים המלמדים את המקצוע. בנוסף, קיימים קורסים לטיפול באמצעות עיסוי אירוודי, שאורכם מספר פגישות.

איפה ניתן ללמוד

מכללת רידמן

מכללת רידמן הינה מהמכללות המובילות בארץ ללימודי רפואה משלימה לסוגיה השונים. בהתאם, המכללה מציעה תכנית לימודים למטפלים באירוודה, המעניקה מגוון כלים וידע רחב ומעמיק, ברמה אקדמית ומעשית כאחד. תכנית הלימודים כוללת התמחות בהודו ואפשרות להתמחות בארץ, על מנת לאפשר לתלמיד התנסות מעשית ככל הניתן בטרם יסיים את לימודיו. התכנית מקנה לתלמידים ידע ביסודות האירוודה, באנטומיה, פתולוגיה, רוקחות ועוד ידע תיאורטי בהתאם לשיטה, כמו גם במגוון שיטות טיפוליות, החל מתזונה וכלה טיפולי יזוע מיוחדים. אחד היתרונות הייחודיים של המכללה הוא בפרישת מרכזי הלימוד שלה בכל רחבי הארץ, מהכינרת בצפון ועד באר שבע בדרום.

אופק תעסוקתי

בוגרי התכניות השונות ללימודי אירו-ודה יוכלו להשתלב כמטפלים בהתאם לדרגות ההתמחות שירכשו, בקליניקות פרטיות, במרפאות קופות החולים המציעות טיפולי רפואה משלימה ובמרכזים רפואיים שונים.

האיזון כדרך חיים

כמו רבות משיטות הרפואה העתיקות המגיעות מן המזרח, גם האירו-ודה חושפת את המטפלים במסגרתה, כמו גם את המטופלים, לתפישת עולם שונה מזו המקובלת בעולם המערבי. בעוד שהרפואה המערבית נוטה להתמקד בגוף האדם כמעין מכונה, וניתוחו עד לרמות מיקרוסקופיות, האירו-ודה ואחיותיה מתמקדות דווקא בהיבט המאקרו הכולל והיות הגוף האנושי חלק מרקמת חיים אחת אוניברסאלית. זוהי תפישה שונה במהותה שנועדה להביא לאפשר לאדם שקט, רוגע, ובמיוחד – איזון.

יותר ויותר מבינה הרפואה המערבית כי גם לרפואת המזרח יתרונות וידע עתיקים וייחודיים, ואנו עדים לניסיונות גוברים והולכים לשילוב בין השיטות השונות, על מנת "להקיף" את המטופל ולעטוף אותו בכמה כיוונים ודרכים. מטפלי האירו-ודה הינם חלק ממגמה זו, ואתם יכולים להיות חלק ממנה גם. בנוסף, המתעניינים בלימודי אירוודה ימצאו אולי גם את התחומים הבאים מעניינים: לימודי רפואה סינית או לימודי טווינא.