לימודי רפואה משלימה

חושבים ללמוד רפואה משלימה? בואו לקרוא איפה הכי כדאי ללמוד את המקצוע ואיך לבחור בהתמחות מעשית בתחום כלשהו.

בואו ללמוד מקצוע טיפולי אלטרנטיבי

לימודי רפואה משלימה
צילום: Framboisine Berry

עם התפתחות עידן הניו-אייג' וההתעניינות הגדלה בפילוסופיות של המזרח, התפתחה גם הרפואה המשלימה, או בשמה האחר הרפואה האלטרנטיבית. השמות הוענקו לה ביחס לרפואה המערבית' בתחילה ההשקפה הייתה שרפואה זו היא אלטרנטיבה לרפואה הקונבנציונאלית, אולם היום, כשהיא מקובלת יותר ויותר, רואים בה כרפואה משלימה לטיפולים הרגילים.

הרפואה המשלימה כוללת תורות הבאות מן המזרח ותיאוריות מערביות שפותחו במהלך המאות האחרונות. אין הגדרה מסודרת לשיטות הטיפול הנכללות בתוך הרפואה המשלימה, אולם באופן כללי ניתן לומר שמדובר בכלל שיטות הטיפול אשר אינן חלק מהרפואה המערבית הרגילה. מאפיין נוסף חשוב הוא שרוב שיטות אלו מאמינות כי יש לאבחן את האדם כמכלול של גוף ונפש, ושכל בעיה גופנית היא תוצר של בעיה נפשית כלשהי. שיטות אלו ישתמשו בטיפולים לא פולשניים ובאמצעים טבעיים בדרך כלל כדי להביא לריפוי.

מטרת לימודי רפואה משלימה

כאמור, הרפואה המשלימה מכילה בתוכה תחומים רבים והנושאים הנלמדים תלויים בתחום הנלמד. באופן כללי, מטרת הלימודים היא להעניק לתלמיד יכולות אבחון וטיפול בתחום בו הוא מתמקצע, ידע והבנה בפילוסופיה העומדת מאחורי שיטות הטיפול והתנסות מעשית בטיפול עם חולים אמיתיים.

מי מתאים ללימודי רפואה משלימה?

מקצוע מתחום הרפואה המשלימה הוא בראש ובראשונה מקצוע טיפולי, על כן הבוחרים במקצוע זה צריכים לבוא עם רצון לעזור ולטפל בבני אדם. כמו כן, יש יתרון בהתעניינות בנושאים רוחניים, משום שרוב השיטות נובעות מתיאוריות רוחניות והוליסטיות.

התמחויות ברפואה משלימה

הרפואה המשלימה כוללת בתוכה תחומים ונושאים רבים, להלן נביא את תחומי ההתמחות העיקריים והחשובים:

רפואה סינית

רפואה סינית היא המקצוע הרחב ביותר הנלמד במסגרת הרפואה האלטרנטיבית. זו היא שיטה עתיקת יומין, שהנחותיה העיקריות הן שעל האדם להיות חלק הרמוני מהטבע ומהעולם סביבו, שהאדם הוא מכלול הוליסטי של גוף ונפש, ומטרת הטיפול היא לטפל במקור הבעיה ולא בסימפטומים שלה. שיטות הטיפול של הרפואה הסינית כוללות דיקור, טיפול בצמחי מרפא וכן שיאצו – שיטת טיפול על ידי לחיצה במקומות מסוימים בגוף.

הומיאופתיה

הומיאופתיה היא תחום טיפולי שהתפתח בתחילת המאה ה-19, כאשר ההנחה העיקרית של שיטה זו היא שחומר שגורם לסימפטומים של מחלה אצל אדם בריא, יכול לרפא את אותם סימפטומים אצל אדם חולה. ההומיאופתים רוקחים תרופות תוך כדי דילול החומר לרמה מזערית, כאשר הטענה היא שדילול זה מוריד את האפקט הרעיל של החומר, אבל שומר על התכונות המיטיבות שלו. הטיפול נעשה על ידי התאמה של התרופה לאחר שיחה עם המטופל והערכה של מצבו הגופני והנפשי.

נטורופתיה

נטורופתיה היא תחום שעוסק ביכולת של הגוף לרפא את עצמו. הנטורופת מכוון את האדם החולה לריפוי עצמי על ידי קביעת דרך חיים בריאה כמו דיאטה ומניעת מזון לא בריא, משטר של פעילות גופנית, שימוש בצמחי מרפא וטיפול בבעיות נפשיות.

הילינג ורייקי

מדובר בשתי טיפול בעלות בסיס דומה, אשר מנסות לרפא על ידי העברת אנרגיות, במקרה של הילינג מהמטפל לחולה, ובמקרה של רייקי המטפל מהווה כלי שמעביר אנרגיות מהעולם לחולה.

רפלקסולוגיה

רפלקסולוגיה היא שיטת טיפול דרך כפות הרגליים. ההנחה היא שיש קשר בין אזורים שונים בכף הרגל לבין איברים שונים בגוף, כך שאפשר לטפל בבעיות שונות בגוף האדם על ידי לחיצות והנעות של אזורים מקבילים בכף הרגל.

דמיון מודרך

דמיון מודרך היא טכניקה שמאמינה ביכולת של המחשבה לגרום לריפוי פיזי של מצבי חולי שונים. הטיפול נעשה באמצעות מטפל שמדריך את המטופל לחשוב על מחשבות חיוביות, רגועות או מחשבות ריפוי של בעיות הגוף שלו. הטיפול מנסה לשלב כמה שיותר חושים מלבד הדמיון, כמו חוש המישוש והריח, כדי להביא ליעילות מרבית של חווית הריפוי.

משך זמן לימודי רפואה משלימה

מכיוון שאין הכרה בלימודי רפואה משלימה לתואר ראשון על ידי המועצה להשכלה גבוהה, משך הלימודים משתנה בהתאם לתחום הנלמד ולמכללה הנלמדת. בדרך כלל הנושאים הרחבים והמעמיקים יותר כמו רפואה סינית, הומיאופתיה ונטורופתיה נלמדים במשך שלוש עד ארבע שנים. תחומים אחרים נלמדים בקורסים לרפואה משלימה קצרים יותר, בין חצי שנה לשנה.

מוסדות ללימוד רפואה משלימה

מכללת מירב

במסגרת לימודי ההמשך של האוניברסיטה הפתוחה, מכללת מירב מציעה לימודים בתחומים שונים של רפואה משלימה כגון: רפואה סינית, נטורופתיה, הרבליסט קליני, טיפול רב תחומי, שיאצו, רפלקסולוגיה, ארומתרפיה ועוד. הלימודים נמשכים כשנה עד ארבע שנים, תלוי במסלול. הלימודים כוללים גם סטאז' המאפשר לתלמידים לצבור ניסיון בטיפול מעשי בחולים.

הקולג' לרפואה משלימה

הקולג' לרפואה משלימה מציע ארבעה מסלולי לימודים: רפואה סינית, נטורופתיה, הומיאופתיה קלאסית ותזונה הוליסטית. משך זמן הלימודים הוא שלוש שנים, במהלכן לומדים התלמידים את התיאוריה והפילוסופיה מאחורי שיטות הטיפול ושיטות טיפול מעשיות. כמו כן, התלמידים צוברים שעות התנסות מעשית בתחום בו בחרו. המכללה גם מאפשרת להשלים לימודים לתואר ראשון על ידי לימוד אינטרנטי ב-Mercy college בניו יורק.

לימודי רפואה סינית בפקולטה לחקלאות, מזון וסביבה

בפקולטה לחקלאות ברחובות ישנה תוכנית של ארבע שנים ללימודי רפואה סינית עתיקה. מטרתה של תוכנית זו היא להבין את השיטות של הרפואה המערבית דרך העיניים של הרפואה הסינית. לפיכך, נלמדים מבואות מתחומי הרפואה המערבית כמו אנטומיה ופיזיולוגיה, בנוסף ליסודות הפילוסופיים של הרפואה הסינית, שיטת הדיקור, צמחי מרפא ושיטות אבחון. התלמידים רוכשים גם ניסיון מעשי שמאפשר להם לעסוק במקצוע בסיום הלימודים.

שכר ואפשרויות תעסוקה ברפואה משלימה

הרפואה המשלימה נעשית נפוצה יותר ויותר, וכיום גם קופות החולים מפעילות מרכזים לטיפולים אלטרנטיביים המעניקים שירותים ללקוחותיהם. הבוגרים של לימודי רפואה משלימה יכולים לעבוד במרכזים של רפואה משלימה דרך קופות החולים או במרכזים פרטיים, כמו גם לפתוח קליניקה פרטית ולעבוד בצורה עצמאית.

אלטרנטיבת הלימודים המושלמת בשבילך

תחום הרפואה המשלימה הוא תחום רחב, מרתק ומלא באפשרויות בחירה. לימודים בתחום זה מאפשרים כניסה לפילוסופיית חיים שלמה, לעולם אחר מהמוכר לנו, כמו גם רכישת מקצוע טיפולי.


עוד על לימודי רפואה משלימה

לימודי ארומתרפיה רוצים ללמוד ארומתרפיה? אם עברתם פעם ליד מאפייה בבוקר אתם יודעים בוודאי על ההשפעות הבריאותיות של ריח על מצבנו הנפשי. בארומתרפיה המטפל לא משתמש בריחות ים, בושם או מאפיות, אלא בריחות שמקורם בצמחים מיוחדים להמשך קריאה »
להיות מטפל אלטרנטיבי תהליך ההכשרה: מהם השלבים להפוך למטפל? מטפלים אלטרנטיביים הינם בדרך כלל בעלי תחושת שליחות, ומחליטים לעסוק במקצוע זה, בין אם מדובר בעיסוי הוליסטי, דיקור או נטורופתיה, תוך אמונה שלמה במקצוע. המוטיבציה הזו עוזרת להשיג את להמשך קריאה »
למה ללמוד רפואה משלימה? 1. בשביל הבריאות כיום כולם מסכימים, אפילו רופאים של הרפואה הקונבנציונלית והקהילה המדעית, כי הרפואה האלטרנטיבית עוזרת. כאשר באיכילוב ישנה מחלקה של טיפולי דיקור וטיפולים אחרים קשה להתווכח עם העובדה שמדובר על טיפולים שנבדקו והוכחו להמשך קריאה »
איפה כדאי ללמוד רפואה משלימה? 1. מכללת רידמן - המכללה המוכרת ביותר לרפואה משלימה מכללת רידמן קיימת מאז 1987 והיא המכללה המוכרת ביותר לתחומי הרפואה המשלימה והאינטגרטיבית. במכללה מלמדים כ-350 מומחים בעלי שם וניסיון מהארץ ומהעולם, כשכל סטודנט שלומד מקבל להמשך קריאה »
לימודי נטורופתיה "חשוב יותר מכל תרופה שבעולם, הטבע יודע מה שמתאים לנו"
לימודי נטורופתיה by uteart... fixing the roof
משמעות השם נטורופתיה היא רפואה טבעית והיא נחשבת לענף של הרפואה האלטרנטיבית. הנטורופתיה להמשך קריאה »