תואר ראשון בריפוי בעיסוק

תואר ראשון בריפוי בעיסוק על קצה המזלג

משך הלימודי
משך הלימודים

3.5 שנים.

מסלול
חד חוגי / דו חוגי

חד חוגי.

מיומנויות
מיומנויות נדרשות

גישה ויכולת למידה של מגוון תחומים שונים, תרגום ידע תיאורטי בעבודה מעשית בקליניקה.

התמחות
התמחות / סטאז בסיום התואר

ללא סטאז'.

קבלה ללימודים
קבלה ללימודים

תואר
תעודת בגרות מלאה עם התמחות בלימודי פיזיקה או כימיה ברמת 3 יחידות לפחות (או לחילופין ביצוע קורס קיץ כמכינה). ציון פסיכומטרי.

השקעה
השקעה בלימודים

תואר

סביבת הלמידה
סביבת הלמידה ואופן הבחינות

לימודים עיוניים, קורסים מעשיים והתמחות קלינית.

לסייע לבעלי מוגבלויות לתפקד בחברה

תואר ראשון בריפוי בעיסוק
צילום: MC4 Army

לימודי תואר ראשון בריפוי בעיסוק מיועדים להכשיר אנשי טיפול אשר יתמחו בהיבטים השונים של המקצוע, החל מאבחון והערכה וכלה בטיפול ושיקום מגוון אוכלוסיות. מטרת הלימודים היא להסמיך מרפאים אלה לטפל ולשקם את קשת התפקוד של האדם הסובל ממוגבלות, ולשפר את תפקודו העצמאי, לאפשר לו לקחת חלק בעיסוקים שונים ולפתח את יכולת ההסתגלות שלו למצבים משתנים.

על מנת לממש את מטרת הלימודים בנויות תוכניות הלימודים לתואר ראשון בריפוי בעיסוק ממגוון קורסים מדיסציפלינות שונות ובהן רפואה, מדעי ההתנהגות ומדעי החברה והריפוי בעיסוק עצמו.

שיטות הלימוד בתחום מתבססות פעמים רבות על ניתוחי מקרים, על מנת לאפשר לסטודנטים היכרות רחבה ככול האפשר עם מגוון המקרים הקליניים בהם יוכלו להיתקל, להכשיר אותם באופן מעשי לאבחן בעיות ולעמוד על דרך הטיפול המיטבית, כמו גם לקחת בחשבון שינויים, אילוצים ומערכי נסיבות בהם יהיה עליהם להתחשב במסגרת הטיפול.

תכני הלימודים לתואר ראשון בריפוי בעיסוק

תוכניות הלימודים במהלך התואר הראשון בריפוי בעיסוק הן מדורגות, ומכוונות להתחיל משלב הקניית היסודות, לרבות ידע באנטומיה ונוירופיזיולוגיה, ובהדרגה להוסיף נדבכי ידע נוספים ומתקדמים יותר, כגון שיטות אבחון, טיפול והערכה ולימודים קליניים מתקדמים.

בין הקורסים השונים שיילמדו לאורך שנות התוכנית ניתן למצוא מבוא לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה, כמו גם מבוא לפסיכולוגיה, תהליכים דינאמיים, פיזיולוגיה ופתולוגיה כלליות, שימוש בטכנולוגיה ובמולטימדיה בריפוי בעיסוק, נוירולוגיה, ליקויי למידה, ריפוי בעיסוק פסיכיאטרי, ועוד.

קהל יעד לתואר ראשון בריפוי בעיסוק

לימודי תואר ראשון בריפוי בעיסוק הינם תחום פרא-רפואי שמצריך מהמטפל גמישות ויצירתיות גדולות, על מנת שיוכל להתאים את הטיפול והפתרונות שיציע למטופל באופן הטוב ביותר האפשרי. רצוי שיהיה אדם סבלן ואופטימי, בעל יכולת להכיל ולהתמודד נסיגות וקשיים מסוגים שונים שעלולים מטופלים לחוות לאורך תהליך הטיפול.

אפשרויות תעסוקה לבוגרי תואר ראשון בריפוי בעיסוק

בוגרי תואר ראשון בריפוי בעיסוק יוכלו עם תום לימודיהם לעסוק במקצוע במסגרות אישיות או קבוצתיות, במגוון רחב של מרכזי טיפול ומוסדות אשר מעניקים שירותי ריפוי בעיסוק לאוכלוסייה הנזקקת לכך. בין מוסדות וארגונים אלה ניתן למצוא בתי חולים, מרכזים קהילתיים, שיקומיים, התפתחותיים או גריאטריים ועוד.

המרפא בעיסוק כחייט מומחה

המשימה העומדת בפניו של המרפא בעיסוק הינה מאתגרת במיוחד: במידה רבה מוטל עליו לשקם כול מטופל ולהתאים לו את הטיפול הטוב ביותר עבור אותו המטופל, באופן אינדיבידואלי – לאישיותו, נסיבות חייו, מאפייני הסביבה המקיפה אותו, אילוצים שונים עמם הוא מתמודד ושלל משתנים פרטניים אחרים, אשר מבדילים בין מטופל למטופל.

במובן זה המרפא בעיסוק הוא ממש כעין חייט מומחה, הלוקח על עצמו את האתגר לאפשר למטופל תפקוד מקסימאלי במסגרת מארג ומעגל חייו שלו-עצמו. אין זו משימה פשוטה, ועל כן נדרש המרפא בעיסוק ליכולות בינאישיות גבוהות במיוחד, לאמפתיה ובעיקר לרצון אמיתי לסייע לבני אדם לחיות את החיים האיכותיים ביותר שיוכלו במסגרת הקיים והאפשרי.