מידע הכרחי למועמד לריפוי בעיסוק

עובדות על תחום הלימודים

  • ריפוי בעיסוק מהווה מקצוע חשוב ביותר מהעולם הפרא-רפואי, המקצוע נוטה להתמקד בהיבטים שיקומיים, חינוכיים ומניעתיים מבחינת בעיות התפתחות בילדים. מהות המקצוע סובבת סביב עיסוקים פיזיים שונים אותם יוזם המטפל עבור המטופל כדי לשפר תפקודים לקויים, לשקם מפציעות, לשפר תפקודים פיזיים, סיוע בהתמודדות עם בעיות נפשיות ורגשיות למיניהן ועוד שלל נושאים ובעיות שעבורן ריפוי בעיסוק יכול להיות מועיל עד מאוד. השיטה של ריפוי בעיסוק כוללת יסודות וגישות רפואיות, פסיכולוגיות, היבטים של מדעי החברה, מדעי ההתנהגות ומדעי העיסוק – כך שבהחלט מדובר על תחום מורכב ומקיף מאוד אשר גם מצריך מיומנויות טיפוליות מעולות וגם מאפשר טיפול יעיל בטווח רחב של מקרים.
  • בישראל ניתן ללמוד ריפוי בעיסוק בשלוש אוניברסיטאות, תל אביב, חיפה, והעברית בירושלים וכמו כן במתכונת של מכללה בקריה האקדמית אונו. לימודי ריפוי בעיסוק לתואר ראשון מקנים לבוגרים תואר B.O.T, רישיון עיסוק בתחום ממשרד הבריאות וזכות להירשם בעמותה הישראלית לריפוי בעיסוק.

מחקרים וחדשות עדכניים

  • מאות מטפלים כגון – מטפלים פסיכולוגיים, מטפלים בריפוי בעיסוק, עובדים סוציאליים וכדומה, עובדים במקצוע במקביל להתמודדות עם מחלת הנפש שלהם. חלק מהמטפלים מגיעים למקצוע לאחר אבחון ויכול להיות שהמחלה אפילו משפיעה על הבחירה וחלק חלו במחלת הנפש לאחר שהתחילו לעבוד כמטפלים. מטפלים שסובלים מבעיות נפשיות צריכים לדווח על כך לרשויות וגם למעסיקים, כדי שהם יהיו בהשגחה של ועדה מיוחדת מטעם משרד הבריאות, ועדה זו צריכה להעריך את תפקודם כמטפלים ולקבוע את מעמדם. לפעמים הוועדה יכולה להרחיק את המטפלים ממקום עבודתם לתקופה מסוימת ואפילו לצמיתות. אי לכך, מטפלים רבים מעדיפים להסתיר את הבעיה ואת המחלה, מכיוון שהם אינם רוצים שמשרד הבריאות יתערב בהתמודדות שלהם עם המחלה.
  • משרד הבריאות החל לאחרונה בהקמת תשתית מידע לאומית, במטרה לקדם את איכות הרפואה וגם את שירותי הבריאות וכמובן לשפר את איכות הטיפול בחולים. לאחר הקמת התשתית כל בתי החולים והמוסדות הרפואיים יהיו חייבים להפעיל את מערכת המידע הזו ולהזין מידע אודות המטופלים שלהם ואודות הטיפולים שבוצעו, חובה זו תיקבע בחוק.

תוכניות וסרטונים לצפייה

ספרים מומלצים

  • פרסומי כתב העת הישראלי לריפוי בעיסוק – מטעם העמותה הישראלית לריפוי בעיסוק
  • הילד הלא מתואם / קרול סטוק קרנוביץ
  • לחיות דרך החושים / וויני דאן
  • ריפוי בעיסוק – טיפול הומניסטי / אביבה פריד

שאלות נפוצות

כמה זמן נמשכים לימודי ריפוי בעיסוק?
לימודי ריפוי בעיסוק לתואר ראשון נמשכים בין 3-3.5 שנים, והם נפרשים על פני 7 או 8 סמסטרים, מוסדות מסוימים מנהיגים סמסטרים בקיץ ולכן התכנית בהם היא 3 שנים.

האם אני חייב לבחור התמחות במקצוע?
לא, לימודי ריפוי בעיסוק מורכבים מקורסי חובה רבים שכל הסטודנטים נדרשים לקחת ומקורסי בחירה שונים אשר מציעים התמקצעות או הרחבה בתחומי טיפול ספציפיים כמו התפתחות ילדים, שיקום מפציעות וכדומה.

מה הוא גובה שכר הלימוד ללימודי ריפוי בעיסוק?
כל המוסדות המציעים לימודי ריפוי בעיסוק הם מוסדות מוכרים ומתוקצבים ובכולם שכר הלימוד הוא אוניברסיטאי, מעט מעל 9,500 ש"ח לכל שנת לימודים – השנה האחרונה שהיא רק חצי שנה אקדמית נלמדת במחיר מיוחד כמובן.

האם תנאי הקבלה למסלול לימודי ריפוי בעיסוק הם קשים?
על פי רוב, תנאי הקבלה ללימודי ריפוי בעיסוק נחשבים בינוניים, גם בגלל ביקוש יחסית גבוה וגם בגלל שהתחום מחייב אנשי מקצוע איכותיים ומקצועיים ביותר ולכן מחייב סינון מקדים. תנאי הקבלה מתבססים לרוב על נתוני הבגרות וציון מבחן פסיכומטרי, כאשר לפסיכומטרי משקל רב יותר. רמת הפסיכומטרי שיש להציג נעה בסביבות ה-600 ומעלה. כמו כן יש לעבור ראיון אישי בחלק מהמוסדות.

אתרי אינטרנט