להיות מרפא בעיסוק

בעל המקצוע

מרפאים בעיסוק הם אנשי מקצוע בעלי ידע מקיף מאוד הכולל תחומים רבים כמו רפואה, מדעי ההתנהגות, פסיכולוגיה, מדעי החברה, מדעי העיסוק, חינוך ועוד. מרפא בעיסוק הוא בעל מקצוע אשר ניחן ביכולות מקצועיות נרחבות לסיוע לאנשים בגילאים שונים והסובלים ממגוון רחב של בעיות וקשיים תפקודיים, מטפלים בתחום בהחלט יכולים להשיג שינויים מרחיקי לכת ולשפר את איכות החיים של מטופליהם. על בעל המקצוע לעיתים גם לאבחן מצבים שונים, לחשוב על דרכי טיפול יעילות ורלבנטיות לכל מטופל ספציפי ולקיים תהליך מקצועי ומסודר על מנת להשיג את התוצאות הטובות ביותר. מרפא בעיסוק לומד להתמודד עם טווח בעיות וקשיים רחב מאוד, החל מקשיים פיזיים ועד בעיות התפתחות בילדים וגם קשיים נפשיים, רגשיים ובעיות בתקשורת.

איך נראה יום עבודה

יום העבודה של מרפא בעיסוק כולל עבודה בעיקר מול מטופלים, ביצוע אבחון של הבעיות והצרכים ובניית תכנית טיפול לכל מטופל. ביצוע הטיפולים עצמו ושגרת יום העבודה המרכזית תלויה כמובן בתחום העיסוק המרכזי של כל מטפל או מטפלת – יש בעלי מקצוע אשר עובדים רק עם ילדים ופעוטות וישנם אלו שעובדים עם ציבור של קשישים, נפגעי טראומה וכדומה. הטיפולים עצמם דינמיים ומגוונים מאוד מבחינת הכלים הטיפוליים בהם עושים שימוש, העבודה היא בהחלט מאתגרת ומצריכה תשומת לב אישית וקפדנית לפרטים בכל טיפול וכמו כן מתגמלת מאוד כאשר המטופל מצליח להתגבר על קשייו והמטופלים משפרים את איכות חייהם.

התמחות

על מנת לעסוק באופן רשמי בתור מרפא בעיסוק אין חובה לעבור תקופת התמחות לאחר הלימודים, בוגרי מסלולי ריפוי בעיסוק לתואר ראשון B.O.T מקבלים בסיום הלימודים והשלמת כל חובותיהם רישיון עיסוק בתחום ממשרד הבריאות. אמנם אין צורך בתקופת התמחות אך זאת משום שמסלול הלימודים כולל כ-1,000 שעות של התנסות מעשית קלינית בשטח, הסטודנטים לומדים ועוסקים בתחום ספציפי במסגרות טיפוליות וגם נדרשים להכין פרויקט מוחשי לשימוש המסגרת הטיפולים בה התנסו.

לימודי ריפוי בעיסוק אינם כוללים בחירה רשמית של תחום התמחות, אלא כוללים הרבה קורסי חובה רלבנטיים וחשובים וכן קורסי בחירה שבהם יכולים הסטודנטים לבחור תחום ספציפי מעולם הריפוי בעיסוק – למשל:

  • ריפוי בעיסוק לילדים ופעוטות – התפתחותי.
  • ריפוי בעיסוק גריאטרי – לקשישים.
  • ריפוי בעיסוק פיזיקלי – קשיים מוטוריים, בעיות נוירולוגיות, קשיי תפקוד בעקבות טראומה, שיקום מניתוחים וכדומה.
  • ריפוי בעיסוק לבריאות הנפש.

שוק העבודה והשכר

מבחינת עיסוק ממשי בריפוי בעיסוק בשוק העבודה, בוגרי התחום יכולים להשתלב במסגרות רבות, כגון בתי חולים, קופות חולים, מערכות בריאות אחרות, מכוני טיפול פרטיים, מרכזי שיקום למיניהם, מוסדות גריאטריים וכדומה. עולם הריפוי בעיסוק הוא רחב מאוד ונודע לתחומים ספציפיים רבים בתוכו ולכן כל בוגר יכול להשתלב בתחום יחסית בקלות ובהתאם להכשרתו הספציפית במסלול הלימודים.

המשכורות בתחום מגוונות מאוד ונעות החל משכר התחלתי בסיסי ונמוך יחסית לעובדים זוטרים וחדשים במערכות הבריאות הציבוריות, משכורות של 5,000-7,000 ש"ח לחודש לעוסקים בריפוי בעיסוק במערכת הבריאות או מכונים פרטיים למיניהם לאחר תקופת עבודה מסוימת ועד משכורות גבוהות יותר של מעל 10,000 ש"ח לתפקידים בכירים יותר או במסגרות של טיפולים מורכבים יותר שמאפשרים הכנסה גבוהה יותר. בהחלט ניתן להתפרנס בכבוד מעבודה בתחום ובייחוד לאחר כמה שנים של התמקצעות וצבירת ניסיון.

יתרונות בשוק

מערכות הבריאות השונות וגם הציבור לומדים להכיר ביכולות הרבות של ריפוי בעיסוק והתחום מתפתח מדי שנה. לכן לימודים של תחום פרא-רפואי חשוב זה הם אטרקטיביים ומציעים יתרון לבוגרים בכך שניתן להשתלב בשוק העבודה, להתפתח מקצועית בתחום ולהשפיע רבות על איכות החיים של מטופלים. כל העוסקים בתחום מחזיקים ברישיון רשמי ממשרד הבריאות וכמו כן קיימת עמותה רשמית לריפוי בעיסוק בישראל, ולגורמים אלו יש יתרון בקידום התחום והמקצועיות שלו בכל המסגרות הקיימות.