לימודי ריפוי בעיסוק

הריפוי בעיסוק הינו אחד המקצועות הטיפוליים, אשר גובלים גם בתחומים חינוכיים ושיקומיים. מטרתו של המרפא בעיסוק היא הקניית כלים ומיומנויות אשר יאפשרו לאדם המתקשה, מסיבות שונות ומגוונות, פיזיות ונפשיות, מולדות, נרכשות או כאלה שהן תוצר של גיל, בהתמודדות עם דרישות החיים.

חשיבותה של עשייה

מרפאים בעיסוק מסייעים לבני כל הגילאים בהתמודדות עם קשיים והפרעות אותם הם חווים, במטרה לאפשר לאותם מטופלים לחיות באופן עצמאי ואיכותי ככל הניתן במסגרת מעגלי החיים השונים.

כמו הפיזיותרפיה, גם הריפוי בעיסוק מתמקד בשיפור התפקוד לאחר פגיעה או בעקבות לקות רפואית מולדת או נרכשת. אולם בניגוד לפיזיותרפיה, המתמקדת ביכולות מוטוריות, הריפוי בעיסוק מטפל בתפקוד היומיומי כמכלול שלם, תוך התייחסות למאפייניו השונים, כאשר התחום המוטורי הוא רק אחד מהם – נוספים עליו התחומים הרגשי, הקוגניטיבי והחושי. כמו כן, בניגוד לתחומים פרא-רפואיים אחרים, הריפוי בעיסוק שם דגש על חשיבות העשייה והפעלתנות לבריאותו של המטופל, מתוך תפישה שככל שירבו כמות וסוגי הפעילויות הפיזיות שיוכל מטופל לבצע – יגדל טווח התפקוד היומיומי שלו. במקרים שבהם הפגיעה בתפקוד הנורמלי היא בלתי הפיכה, מרפא בעיסוק יכול להמליץ על שינויים והתאמות בסביבתו של המטופל, ובכך להתאים אותה לרמת התפקוד לה הוא מסוגל, ובכך לאפשר לו תפקוד עצמאי על אף המגבלה.

מטרת לימודי ריפוי בעיסוק

לימודי הריפוי בעיסוק נועדו להכשיר מטפלים מקצועיים, המסוגלים לאבחן לקויות שונות, לטפל בהן ולמנוע הישנותן בעתיד או התפתחותן של אחרות. לצורך כך מורכבת תכנית הלימודים מידע תיאורטי בתחומים השונים מהם שואב הריפוי בעיסוק את ידיעותיו, רפואה, מדעי ההתנהגות והחברה. מטרת הידע התיאורטי הינה להעשיר את המטפל בידע והבנה באשר לתהליכים התפתחותיים קוגניטיביים, רגשיים וחברתיים כמו גם הבנת תהליכים פיזיולוגיים שונים. בנוסף, הלימודים שמים דגש על הכשרה מעשית וטיפולית לסוגיה השונים. הסטודנטים ברוב התכניות מחויבים בהכשרה מעשית במספר תחומים של הריפוי בעיסוק כגון: תחום המוגבלויות הפיזיות, תחום הגריאטריה, ליקויים התפתחותיים ועוד.

קהל יעד

מעבר להיותו אדם הנוטה לטיפול, על שלל התכונות הרלוונטיות לתחום הטיפולי כגון סבלנות, הכלה ואהבת-האדם, המרפא בעיסוק נדרש למספר כישורים נוספים, ובהם: גמישות ויכולת להתאים את הטיפול למטופל, לצרכיו ולתחומי העניין הייחודיים לו; היכולת למנף פעילות משמעותית ללקוח לצורך קידום בריאותו ורווחתו; והיכולת לסייע למטופל להשיג ולשמר איזון ותפקודיות במטלות יומיומיות.

תחומי התמחות בלימודי ריפוי בעיסוק

תחום הריפוי בעיסוק מטבעו משיק לתנאי וסביבות מחיה שונים, כמו גם לאוכלוסיות מגוונות. בהתאם לכך, קיימים מספר תחומי התמחות בתחום:

בעיות פיזיות

סיוע לבעלי לקויות פיזיות, קשיים נוירולוגיים או מוטוריים מולדים או כאלה שהינם תוצאה של טראומה פיזית או התערבות רפואית וכירורגית.

גריאטריה

ליווי וטיפול במטופלים קשישים מתאפיין במקרים של לקויות קוגניטיביות, בין אם כאלה שהינן תוצר טבעי של הגיל, כגון ירידה ביכולות זיכרון) ובין אם לקויות שהינן תוצר של מחלות הפוגעות בתפקוד הקוגניטיבי, דוגמת אלצהיימר, אירועים מוחיים ועוד. בנוסף, הריפוי בעיסוק באוכלוסיית הקשישים יכול לשפר תפקוד פיזי אחרי ניתוחים אורתופדיים ואחרים.

משך זמן לימודי ריפוי בעיסוק

לימודי ריפוי בעיסוק לתואר ראשון אורכים שלוש וחצי שנים (שמונה סמסטרים). לימודי התואר השני אורכים לרוב כשנתיים, במסלולים עם עבודת גמר. בחלק מהחוגים מוצע מסלול לתואר שני עם פרויקט במקום תזה.

אופק תעסוקתי

מרפאים בעיסוק פעילים במסגרות בריאות, חינוך ורווחה על סוגיהן השונים. המטפלים בתחום יכולים להשתלב בעבודה בבתי חולים, מרכזי שיקום, מרפאות קהילתיות לבריאות הנפש, במרכזים העוסקים בהתפתחות הילד, במערך החינוך המיוחד ובכיתות תגבור במסגרת החינוך הרגיל. כמו כן, מרפאים בעיסוק פעילים גם במגוון רחב של מסגרות קהילתיות אחרות: בתי אבות, מועדוניות ומועדונים חברתיים, במסגרת שירותי הרווחה למיניהם ואף במסגרת העולם העסקי, בהערכות תפקודיות מטעם חברות ביטוח, ייעוץ ופיתוח עזרים תפקודיים, סיוע למעצבים ואדריכלים ועוד.

סיזיפוס עם כנפיים

מרפאים בעיסוק שמים לעצמם למטרה להביא את המטופל המוגבל בהיבטים פיזיים, רגשיים וקוגניטיביים לרמת תפקוד אשר תאפשר לו חיים מלאים ככל הניתן, בעצמאות גדולה ככל האפשר. זו איננה משימה קלה, והיא דורשת יכולת הכלה ואהבת האדם, כמו גם יכולת הנעה ויצירת מוטיבציה. העבודה עם המטופלים דורשת יכולת לבצע שוב ושוב פעילויות – "עיסוקים" – אשר ירחיבו את טווח התפקוד של החולה, אולם הן דורשות מהמטפל סבלנות גדולה, משל היה סיזיפוס, המגלגל את האבן אל ראש ההר, רק על מנת לחזור על הפעולה פעם אחר פעם. אולם למרות הקושי יש לזכור כי שיפור איכות חייהם של המטופלים, ויכולתם המחודשת לחיות חיים עצמאיים הינם מטרה נעלה, מתגמלת ומספקת רגשית.

סרטון על ריפוי בעיסוק באוניברסיטת חיפה

קבל מידע על לימודי ריפוי בעיסוק
מלא פרטים לקבלת מידע חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
יש לסמן מוסדות לימוד בהתאם למקום מגוריך

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר

עוד על לימודי ריפוי בעיסוק

מידע הכרחי למועמד לריפוי בעיסוק עובדות על תחום הלימודים ריפוי בעיסוק מהווה מקצוע חשוב ביותר מהעולם הפרא-רפואי, המקצוע נוטה להתמקד בהיבטים שיקומיים, חינוכיים ומניעתיים מבחינת בעיות התפתחות בילדים. מהות המקצוע סובבת סביב עיסוקים פיזיים שונים אותם יוזם המטפל עבור המטופל להמשך קריאה »
להיות מרפא בעיסוק בעל המקצוע מרפאים בעיסוק הם אנשי מקצוע בעלי ידע מקיף מאוד הכולל תחומים רבים כמו רפואה, מדעי ההתנהגות, פסיכולוגיה, מדעי החברה, מדעי העיסוק, חינוך ועוד. מרפא בעיסוק הוא בעל מקצוע אשר ניחן ביכולות מקצועיות נרחבות להמשך קריאה »
תואר שני בריפוי בעיסוק להצעיד את הטיפול קדימה
תואר שני בריפוי בעיסוק צילום: San Jose Library
לימודי תואר שני בריפוי בעיסוק הינם בבחינת התמחות בתחום הריפוי בעיסוק – התמחות תיאורטית בצד התמחות מקצועית-מעשית מעמיקה להמשך קריאה »
תואר ראשון בריפוי בעיסוק לסייע לבעלי מוגבלויות לתפקד בחברה
תואר ראשון בריפוי בעיסוק צילום: MC4 Army
לימודי תואר ראשון בריפוי בעיסוק מיועדים להכשיר אנשי טיפול אשר יתמחו בהיבטים השונים של המקצוע, החל מאבחון והערכה וכלה להמשך קריאה »

קבל מידע על לימודי ריפוי בעיסוק
מלא פרטים לקבלת מידע מנציג טלפוני חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר