לימודי רוקחות

לימודי רוקחות יאפשרו לכם לרכוש מקצוע מעשי ורפואי, הטומן בחובו אחריות רבה. הרוקח נדרש לתת תרופות שונות, שלעתים יכולות להציל חיים. הלימודים מספקים הסמכה מרתקת ומקיפה בנושאי הרפואה והרוקחות השונים.

לרקוח לעצמך עתיד

לימודי רוקחות
צילום: Mr. Mystery

מי מאיתנו לא מכיר את הרוקח? עבור רובנו, בית המרקחת, והרוקח המיומן שמאחרי הדלפק, הם התחנה השנייה בדרך להבריא משפעת מזדמנת, אחרי שביקרנו אצל הרופא וקיבלנו מרשם לתרופה שאתה או בלעדיה – תוך שבוע כבר נהיה כמו חדשים. טוב שכך, ועדיף לנו להישאר ברמת האקמול, אלא שהרוקח הינו, למעשה, הרבה יותר מהמוציא לפועל של הוראות הרופא.

רוקחות הינה ענף רפואי המחבר בין מדעי הרפואה השונים ומדע הכימיה, תוך הקפדה על שימוש וחלוקה יעילים ובטוחים של תרופות. זהו התחום בו חוקרים ומפתחים את מגוון התרופות השונות והאופן בו הן ניתנות. המגמה הרווחת ברפואה המערבית כיום היא כזו של "רפואה כוללת" – מתן מענה לבעיותיו הרפואיות של המטופל תוך שימוש במגוון גישות והיבטים, וצוות רפואי בעל התמחויות שונות. בצוות מסוג כזה, חשובה במיוחד נוכחותו של רוקח מיומן, מומחה לתרופות האמון על התאמת התרופה לצורך הרפואי תוך שקלול גורמים נוספים כגון: תופעות לוואי, רגישויות ואלרגיות, יחסי גומלין בין תרופות שונות ומזון, גיל החולה ועוד. מעבר לתפקידיהם הישירים בטיפול בחולים, בעלי ההשכלה בתחום הרוקחות הינם גורם חשוב בתעשייה הרפואית, במגוון רחב של תפקידים והתמחויות.

מטרת הלימודים

לימודי הרוקחות מכוונים להכשיר רוקחים מוסמכים לטובת עבודה בבתי מרקחת קהילתיים ובכאלה הממוקמים במסגרות מוסדיות כבתי חולים, בתי אבות ועוד. בנוסף, מטרת הלימודים היא הכשרת רוקחים לעבודה בתעשיית ייצור התרופות, כמו גם במחקר. מגמת שירותי הבריאות היא לפעול במסגרות טיפוליות מגוונות, במסגרתן ייקח הרוקח חלק כיועץ עיקרי בעניין הטיפול התרופתי בחולה. תכנית לימודי הרוקחות שמה לה למטרה להכשיר את הרוקח באופן המיטבי לקראת תפקיד זה, כמו גם לשמה לה למטרה להכשיר את הרוקח באופן המיטבי לקראת תפקיד זה, כמו גם להעניק לו ידע אשר יאפשר לו למלא את תפקידיו המסורתיים של הרוקח, הכנת תרופות וחלוקתן.
תכנית הלימודים מעניקה לתלמידים ידע מקיף בכימיה, ביולוגיה ופיסיקה, כמו גם ביורוקחות, מיקרוביולוגיה, פתולוגיה, רוקחות קלינית ועוד.

קהל יעד

לא ניתן לעסוק ברוקחות, על ענפיה השונים, מבלי לקבל לכך רישיון מטעם משרד הבריאות. מאחר ולימודי הרוקחות הינם שלב הכרחי לצורך ביצוע ההתמחות, אין אפשרות לעסוק בתחום מבלי בפועל להשלים לימודי רוקחות באחד המוסדות המורשים לכך בארץ. כמו כן, על המועמדים להיות בעלי בריאות תקינה, ואף להמציא אישור רפואי המצהיר על כך לצורך תחילת הלימודים בפועל.

תחומי התמחות

תחום הרוקח נחלק לשלושה תחומים מרכזיים, בהם ניתן להתמקד בפועל לאחר הלימודים. חלק מהתחומים, כמובן, דורשים לימודים מתקדמים:

כימיה תרופתית

תחום זה עוסק בתכנון והרכבת תרופות, כמו גם בזיהוי ופיתוח החומרים הכימיים אשר עשויים להיות יעילים לצורך שימוש רפואי. בנוסף, חוקרים העוסקים בכימיה תרופתית עוסקים גם בפיתוח מתמיד של תרופות קיימות.

פרמבסוטיקה

תחום זה הינו המשך של הכימיה התרופתית וגובל בה. במסגרת זו ייבדקו מגוון ההיבטים של מחקר ופיתוח הפיכת חומר כימי טהור לתרופה יעילה ובטוחה לשימוש על ידי מטופלים.

רוקחות מעשית

תחום זה כולל את סך כול ההתמחויות של העוסקים בתחום הרוקחות המעשית, כגון: הרוקח הקהילתי, הרוקח המוכר ביותר לציבור הרחב, הממלא מרשמי רופאים בבתי מרקחת מקומיים; רוקחים הפועלים בבתי חולים במחלקות השונות; רוקחים קליניים, המהווים חלק בלתי נפרד ממערך רחב של רופאים, מטפלים שונים ואחיות, הפועלים כצוות במגוון רחב של שירותי בריאות הציבור, במרפאות פרטיות, בתי אבות ומוסדות נוספים, במטרה להעניק למטופל טיפול אופטימלי, מקיף ואיכותי, המתאים לצרכיו ונתוניו האישיים; ועוד.

משך זמן לימודי רוקחות

לימודי הרוקחות במוסדות הלימוד השונים נמשכים ארבע שנים. החצי השני של שנת הלימודים האחרונה מוקדש להתמחות (סטאז') בת חצי שנה, על מנת שיוכל לקבל רישיון רוקח מטעם משרד הבריאות ובפועל לעסוק בתחום.

אופק תעסוקתי

רוקחים המסיימים את לימודיהם לתואר ראשון יוכלו להשתלב במסגרת התפקיד הנפוץ ביותר, כרוקחים קהילתיים, או באחד התפקידים המגוונים במסגרת תעשיית התרופות, ובהם בקרת איכות וייצור. אלה הממשיכים ללימודי תואר שני יוכלו להשתלב במערך הטיפול הקליני בחולים במסגרות הרפואיות השונות. בנוסף, לאלו בעלי השאיפות המחקריות ניתן להמשיך בלימודי דוקטורט ובמחקר במסגרת האקדמיה כמו גם במסגרת התעשייה.

לימודי רוקחות – האתגר המדעי

לימודי הרוקחות מציעים לבוגריהם מגוון רחב של תחומי עניין, יישומיים ואקדמיים כאחד. אלה שהעבודה עם חומרים, יצירת תרכובות ותכנון האפקטיביות שלהן יוכלו ליישם את התעניינותם במסגרת עבודה עם חולים או במסגרת מחקרית, בתעשייה או באקדמיה. לעומתם, אלה המעוניינים בעבודה ישירה עם חולים ובסיוע להם יוכלו לממש זאת במסגרת היישום המסורתי של הרוקחות בבתי המרקחת הקהילתיים. מנגד, אלה המבקשים אתגר משמעותי יותר ינסו להשתלב במציאת פתרון במסגרת טיפולית רחבה ומורכבת, הכוללת שיטות טיפוליות שונות, אשר גם בהשפעתן על הרוקח להתחשב לצורך השגת תוצאה מיטבית.


עוד על לימודי רוקחות

מידע הכרחי למועמד לרוקחות עובדות על תחום הלימודים רוקחות היא תחום לימודים מקיף שכולל הכשרה ארוכה וקשה לבוגרים, מסלול הלימודים וההכשרה כולל לימודים של מגוון עצום של נושאים מתחום מדעי החיים כגון ביולוגיה, כימיה, פיזיקה, לימודי רפואה רבים, תזונה להמשך קריאה »
להיות רוקח בעל המקצוע אמנם רבים לא יודעים זאת כאשר הם ניצבים מול הרוקח בבית המרקחת שלהם, אך רוקח הוא בעל מקצוע אשר עובר הכשרה ארוכה, מקיפה וקשה במיוחד על מנת לעבוד במקצוע. רוקח הוא בעל מקצוע להמשך קריאה »
תואר שני ברוקחות העמק את הידע בתחום הרוקחות והרפואה
תואר שני ברוקחות צילום: Shutr
בכל תקופה על פני מהלך ההיסטוריה ניסו בני האדם למצוא דרכים ותרופות לריפוי חולים, שיפור מצבם של אנשים הסובלים מבעיות להמשך קריאה »
תואר ראשון ברוקחות למצוא דרך לקריירה מכניסה בתחום הרפואה
תואר ראשון ברוקחות צילום: bartificial
מקצוע הרוקחות נחשב לענף השייך למדעי הרפואה, אמנם כאשר אנחנו שומעים על מקצוע הרוקח אנחנו מדמיינים לעצמנו את הרוקח שנמצא להמשך קריאה »