לימודי קלינאות תקשורת

קלינאות תקשורת הינה מקצוע המכונה "פרא-רפואי" – מקצוע טיפולי שיש לו בסיס מדעי, אבל העוסק בו איננו בעל הכשרה של רופא. לימודי קלינאות תקשורת מסמיכים אתכם לעבוד עם אוכלוסיות שונות שיש להם בעיות שונות בצורות התקשורת המקובלות על ידי החברה.

ללמוד לטפל בהפרעות

לימודי קלינאות תקשורת
צילום: BeautifulFreaks

נראה שאנשים רבים מבעבר מאובחנים היום בדרגות וסוגים שונים של הפרעות למידה, הפרעות שפה, תקשורת, דיבור ועוד – נראה שהדבר נכון בעיקר ביחס לילדים ובני נוער, אולם גם מבוגרים רבים עוברים כיום אבחונים להפרעות תקשורת, ומקבלים טיפול וסיוע. אלה הם בבחינת חוויה מתקנת, שכן כאשר מבוגרים אלה היו תלמידי תיכון, אף אחד לא אמר להם שיש להם בעיה ברת טיפול, הם פשוט נחשבו פחות חכמים וחסרי יכולת למידה. קלינאי תקשורת הוא אחד מאנשי המקצוע שיכולים היו לעזור לאנשים רבים, להסביר ולתקן בעיות תקשורת רבות; קלינאי תקשורת טוב יוכל אולי לסייע לאותם ילדים.

מהו קלינאי תקשורת, בעצם? קלינאי התקשורת מאבחנים ומטפלים בילדים ומבוגרים הסובלים מהפרעות תקשורת מילוליות וכאלה שאינן מילוליות. ההפרעות יכולות לבוא לידי ביטוי במגוון רחב של תחומים, או בכמה תחומים בו-זמנית: קשיי שמיעה, ליקויי שפה, הפרעות דיבור והפרעות בליעה. חשוב לזכור כי כל אחת מסוגי ההפרעות והלקויות שהוזכרו כוללת בתחומה הפרעות ספציפיות וממוקדות מסוגים שונים, וכי הפרעות אלה יכולות להיות תוצר של מגוון רחב ביותר של בעיות מולדות או נרכשות. משימותיו המרכזיות של קלינאי התקשורת הינן לאתר את מקור ההפרעה, לאבחן את הבעיה עצמה ולטפל בה, אולם הוא עוסק גם במניעת בעיות עתידיות, בייעוץ ובהדרכה.

מטרת לימודי קלינאות תקשורת

לימודי קלינאות התקשורת (או לימודי "הפרעות תקשורת" בשמם הרשמי) מכוונים הן להכשרת קלינאי תקשורת פעילים מוסמכים והן להכשרת חוקרים בתחום. מטרת הלימודים לתואר ראשון הינה הקניית ידע בתחומים קליניים רלוונטיים ובתחומים תיאורטיים ייחודיים למקצוע על מנת להכשיר מטפלים לאבחון וטיפול עצמאיים בסוגי הפרעות שונים, בתחומי השפה, השמיעה והדיבור, ולעבודה עם אוכלוסייה מגוונת מבחינה גילאית – מתינוקות ועד קשישים.

בנוסף, הלימודים כוללים הוראה קלינית – הכשרה מעשית תחת הדרכה, על מנת לאפשר התנסות בפועל בהתמחויות שונות במסגרת תחום הפרעות התקשורת. בין הנושאים הנלמדים במסגרת הלימודים ניתן למצוא לימודי אנטומיה, מבוא לפסיכולוגיה, פסיכולוגיה התפתחותית, יחסי מטפל-מטופל, הפרעות שפה, קול, בליעה, למידה ודיבור, הזדקנות נורמלית ועוד. חלק ממוסדות הלימוד מקיימים לימודים לתארים מתקדמים בתחום – תואר שני ושלישי, כמו גם תכניות ללימודי המשך לבוגרים העוסקים בתחום, על מנת לאפשר למטפלים להתעדכן בחידושים והתפתחויות בתחום ובשיטות טיפול חדשניות.

מוסדות נוספים ללימודי קלינאות תקשורת

קהל יעד ללימודי קלינאות תקשורת

כמו בכל מקצוע פרא-רפואי אחר, קהל היעד הוא בראש ובראשונה אנשים שמייעדים עצמם לסייע לאחרים לטפל בבעיות ולהתגבר עליהן. עבודתו של קלינאי התקשורת עלולה להיות סיזיפית ומתישה, כמו גם כזו המלווה בקושי רגשי, ועל המתעתדים לעסוק בתחום להבין מה נדרש ממטפל, ולעמוד על מידת התאמתם האישית לתחום.

משך הלימודים

הלימודים לתואר ראשון נמשכים שלוש וחצי שנים, והם כוללים הן לימודי חובה והן עבודה מעשית.

אופק תעסוקתי לאחר לימודי קלינאות תקשורת

קלינאי תקשורת יכולים לעסוק בתחומם באופן פרטי, או להשתלב כשכירים במגוון רחב של מוסדות וארגונים. במסגרת מערכת הבריאות יכולים הבוגרים לעבוד במסגרת קופות חולים, בתי חולים, מרפאות פרטיות ועוד; במסגרת מערכת החינוך הרגיל והחינוך המיוחד פועל קלינאי התקשורת במגוון רחב של היבטים וערוצים. קלינאי תקשורת פעילים גם במסגרת שירותי הרווחה של המדינה, כמו גם בעמותות שונות כאיל"ן, אקי"ם ועוד.

מקצוע נדרש עם ערך מוסף

תחום קלינאות התקשורת הינו תחום המצוי בהתפתחות וצמיחה. המקצוע מדורג במקום האחד-עשר מבין חמישים המקצועות המבוקשים בארצות הברית, ומגמה דומה מסתמנת גם בארץ. אין זה מפתיע, שכן העולם המודרני, על אורח חייו המואץ, חושף בעיות מסוגים שבעבר לא הכרנו, או שהיו קלות יותר להסתרה. מי שנחשב ילד "טיפש" לפני כמה עשורים, יכול היום, בסיועו של קלינאי תקשורת, לקבל עזרה וטיפול אשר פותרים את בעייתו, ולאפשר לו לממש את הפוטנציאל הגלום בו, תוך הימנעות מבעיות דימוי עצמי מיותרות. עם זאת, יש לזכור שמדובר בתחום מגוון מאוד, המאפשר התמחויות בטיפול בקשת רחבה של הפרעות, דרגות חומרה ומורכבות, החל מטיפול באוטיזם וכלה בהפרעות שמיעה בקרב מבוגרים ותינוקות. קלינאי התקשורת יכול להתמחות בבעיות מסוג מסוים בהן ירצה לטפל ואף בסוג האוכלוסייה עמה יעדיף לעבוד.

סרטון על לימודי קלינאות תקשורת

קבל מידע על לימודי קלינאות תקשורת
מלא פרטים לקבלת מידע חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
יש לסמן מוסדות לימוד בהתאם למקום מגוריך

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר

עוד על לימודי קלינאות תקשורת

מידע הכרחי למועמד לקלינאות תקשורת עובדות על תחום הלימודים קלינאות תקשורת הוא תחום פרא-רפואי מקיף ורחב מאוד, התחום כולל אבחון וטיפול בהפרעות מכל הקשת התקשורתית – דיבור, שמיעה, שפה, תקשורת לא מילולית, הפרעות בבליעה (פיזית) ועוד. קלינאות תקשורת הוא תחום להמשך קריאה »
להיות קלינאי תקשורת בעל המקצוע קלינאי תקשורת הוא (או היא, כי רוב העוסקים במקצוע הן נשים) בעל מקצוע אשר מתמצא בצורה מקיפה בכל המגוון הרחב של הפרעות תקשורת ודרכי הטיפול בהן. הדגש המקצועי של קלינאי תקשורת הוא כמובן להמשך קריאה »

קבל מידע על לימודי קלינאות תקשורת
מלא פרטים לקבלת מידע מנציג טלפוני חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר