מידע הכרחי למועמד לפיזיותרפיה

עובדות על תחום הלימודים

  • פיזיותרפיה היא תחום אשר מסייע לאנשים רבים בכל תחומי החיים ובמגוון רחב של פציעות ובעיות גופניות. שיטת הטיפול עושה שימוש בתרגילים רבים שמתמקדים בשיפור תפקודים גופניים שונים שנפגעו מסיבות שונות. השיטה כוללת ביצוע מניפולציות של המטפל על פי צרכי ובעיות המטופלים. תחום הטיפולים הזה בהחלט משמש גם בתור אמצעי לאבחון בעיות בתפקוד הגופני ובכך מתאפשר לפיזיותרפיסט להתאים את הטיפול באופן יעיל וכן לעבוד בשיתוף פעולה עם גורמי טיפול אחרים. פיזיותרפיה נוגעת לכל שכבות האוכלוסייה וכמעט לכל הבעיות הגופניות שמהותן קשיי תפקוד.
  • הפיזיותרפיה היא שיטת טיפול ששייכת לתחום הרפואה והיא מוגדרת על הסקאלה הפרא-רפואית, מטפלים בתחום מועסקים במערכות הבריאות השונות, בתפקידים בעלי רלבנטיות לספורט וכמובן באופן פרטי בקליניקות – למרות שהרוב שכירים. בישראל ניתן ללמוד פיזיותרפיה באוניברסיטאות ובמכללות ומדובר על תחום משמעותי לאנשים רבים וגם כזה אשר הביקוש אליו יחסית גבוה מבחינת מועמדים ללימודים. תואר ראשון בפיזיותרפיה הוא תואר B.P.T.

מחקרים וחדשות עדכניים

  • בשנים 2007-2010 עמדה בפני העוסקים בפיזיותרפיה הצעת חוק שהייתה עשויה לפגוע בעוסקים במקצוע, הצעת חוק מקצועות הבריאות קבעה כי מטפלים ואנשים אשר עוסקים במקצועות פרא-רפואיים, כמו פיזיותרפיה, קלינאות תקשורת, תזונאיות, תזונאים טבעיים, ריפוי בעיסוק ועוד, יצטרכו להחזיק בתואר אקדמי בתחום עבודתם ולעבור מבחן של משרד הבריאות על מנת שיוכלו לעסוק בתחום. הצעת החוק קבעה כי גם אלו שסיימו את לימודיהם בחמש השנים שלפני החוק יאלצו לעבור את המבחן הממשלתי. החוק אמנם עבר בקריאה ראשונה אך בעקבות התנגדות עזה של גורמים מקצועיים רבים ומטפלים שכבר עבדו בשטח הוכנס אליו תיקון שעל פיו רק בוגרים חדשים ואלו שסיימו בשנה לפני החוק יעברו את הבחינה. בכך תחום כמו פיזיותרפיה עבר הסדרה מבורכת וגם לא נפגעו אלו שכבר סיימו את לימודיהם ועוסקים בתחום.
  • המלצה כללית שיצאה מפי מנהל מחלקת אונקולוגיה בבית חולים בחו"ל קוראת לכל הנשים שעברו ניתוח עקב סרטן השד לפנות לטיפולי פיזיותרפיה על מנת לשקם במהירות וביעילות את תפקוד הזרוע בצד שעבר טיפול ולחזור לשגרת חיים נורמלית יחסית. כמו כן, רופאים רבים טוענים כי חלקים רבים בציבור, וגם חלקים בקהילה הרפואית, לא מחשיבים מספיק את כוחה של הפיזיותרפיה לגבי התאוששות מהירה ויעילה מפציעות ובעיות.

תוכניות וסרטונים לצפייה

ספרים מומלצים

  • ספרי אנטומיה – Netter או Moore
  • יסודות של פיזיותרפיה / יאנוש נובוטני
  • פרסומי ביטאון העמותה לקידום פיזיותרפיה בישראל – כתב עת לפיזיותרפיה.

שאלות נפוצות

כמה זמן נמשכים לימודי פיזיותרפיה?
הלימודים נמשכים 4 שנים אקדמיות.

האם אני חייב לבחור התמחות במקצוע?
לא, לימודי פיזיותרפיה אינם כוללים חובה לבחור מגמת התמחות ורוב מסלול הלימודים מורכב מקורסי חובה שעל כל הסטודנטים לקחת. עם זאת, במהלך 4 שנות הלימודים הסטודנטים יוצאים להתנסויות קליניות במקומות שונים וניתן לראות בכך מעין התמחות מעשית בעבודה מסוימת בתחום. לאחר סיום הלימודים אפשר להשתלב בעבודה בתחום פיזיותרפיה בעל עניין לבוגר – למשל אורתופדיה, ילדים, אונקולוגיה, ספורט, נוירולוגיה ועוד.

מה הוא גובה שכר הלימוד ללימודי פיזיותרפיה?
שכר הלימוד הוא אוניברסיטאי מפוקח ומסובסד גם באוניברסיטאות וגם במכללות שמציעות לימודי פיזיותרפיה,בשנת 2010 שכר הלימוד היה כ- 9,500 ש"ח לשנה, לאחר סבסוד.

האם תנאי הקבלה למסלול לימודי פיזיותרפיה הם קשים?
תנאי הקבלה למסלולי פיזיותרפיה נחשבים בינוניים, גם בגלל המקצועיות הרבה שנדרשת בתחום וגם בגלל ביקוש יחסית גבוה. לרוב יש צורך בציון פסיכומטרי בסביבות 600-650 ובגרות מלאה. לעיתים יש דרישה של ראיון אישי, בהתאם למוסד הלימודים.

אתרי אינטרנט

קבל מידע על לימודי פיזיותרפיה
מלא פרטים לקבלת מידע חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
יש לסמן מוסדות לימוד בהתאם למקום מגוריך

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר

קבל מידע על לימודי פיזיותרפיה
מלא פרטים לקבלת מידע מנציג טלפוני חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר