לימודי פיזיותרפיה

לימודי הפיזיותרפיה מיועדים להעניק לבוגרים ידע בתחומים שונים הקשורים לתפקוד האדם מבחינה גופנית ונפשית, ידע כללי בתחומי הטבע והבריאות, יכולות אבחון, התאמת טיפול לפגיעות שונות ושיטות טיפול ושיקום פיזיותרפיות לפגיעות אלו. כמו כן, נלמדות שיטות מחקר וסטטיסטיקה על מנת להכין את התלמידים המעוניינים בכך להמשיך בתחום המחקר במסגרת האוניברסיטה.

פיזיותרפיה – התנועה הנכונה לעתיד שלך

לימודי פיזיותרפיה
צילום: Borya

פיזיותרפיה היא תחום מלימודי הבריאות והרפואה, אשר עוסק בטיפול רפואי ושיקום של חולים שונים, בעיקר אנשים שמתאוששים מניתוחים או פגיעות שונות. מטרתה של הפיזיותרפיה היא לסייע לתהליך הריפוי של הגוף, והיא עושה זאת על ידי אבחון סוג הפציעה, הכרת המגבלות העומדות בפני החולה הספציפי וקביעת הטיפול המתאים אשר יאפשר לחזור לתפקוד נאות. מכיוון שהפיזיותרפיה מאמינה ביכולות הריפוי הטבעיים של הגוף, אין שימוש בשיטות טיפול פולשניות, אלא בשיטות סיוע כמו תנועות שונות העוזרות לחזק את השרירים, או יצירת גירויים למערכת העצבית במקרה של פגיעה נוירולוגית.

מטרת לימודי פיזיותרפיה

במהלך הלימודים התלמידים מתנסים באופן מעשי בתחומי הטיפול השונים, על מנת שיהיה בידם יכולות טיפול כאשר יצאו לשוק העבודה, וכדי לכוון אותם לתחום בו ירצו להתמחות לאחר הלימודים. נושאי הלימוד בפיזיותרפיה הם מגוונים ביותר וכוללים בין היתר ביוכימיה, פיזיולוגיה, אנטומיה, פסיכולוגיה, סטטיסטיקה ושיטות מחקר, נוירולוגיה, מערכת התנועה, כירורגיה, אורתופדיה, בריאות האישה, פסיכולוגיה התפתחותית והתפתחות הילד, פרמקולוגיה, טיפול בכאבים ויכולות אבחון.

האם אני מתאים ללימודי פיזיותרפיה?

התוכנית ללימודי הפיזיותרפיה היא עמוסה ועוסקת בתחומים רבים במדעי הבריאות, הטבע והפסיכולוגיה. אלו הרוצים ללמוד את המקצוע הזה צריכים לקחת בחשבון את מגוון התחומים ואת הדרישה להשקיע בלימודים שעות רבות ומאמצים. העיסוק בפיזיותרפיה לאחר הלימודים דורש יכולת גופנית, חוסן נפשי ורצון לעזור ולטפל באנשים. אם אתם בעלי יכולות כאלו ומרגישים שברצונכם לעזור לחולים הזקוקים לתהליכי שיקום, פיזיותרפיה היא המקצוע המתאים לכם.

תחומי התמחות

תחום השיקום הפיזיותרפי הוא רחב ומגוון. להלן מספר תחומים שניתן להתמחות בהם:

אורתופדיה

אורתופדיה היא תחום שעוסק באבחון וטיפול של פגיעות שלד ושריר, כגון נקעים ושברים, ניוון שרירים ובעיות יציבה והליכה.

נוירולוגיה

נוירולוגיה היא התחום העוסק בפגיעות במערכות העצבים בגוף האדם. הפיזיותרפיה הנוירולוגית עוסקת בפגיעות שאינן מצריכות התערבות כירורגית, אלא משקמת על ידי פעולות שנועדו לעורר ולגרות את העצבים שתפקודם נפגע.

רפואת ילדים וטיפול התפתחותי

תפקידו של פיזיותרפיסט העוסק בתחום זה היא לאבחן בעיות בהתפתחות של הילד הקשורות לתפקוד הגופני, ולהציע שיטות טיפול שיעודדו את ההתפתחות הרצויה.

אונקולוגיה

חולים במחלות סרטן או אלו הנרפאים מהן יכולים להפיק רבות מטיפול פיזיותרפי שיקומי, משום שחלקם הגדול סובל מירידה בתפקוד הגופני. מטרתה של פיזיותרפיה אונקולוגית היא לשפר את היכולות שנפגעו בעקבות המחלה ולאפשר לאדם לתפקד בצורה הטובה ביותר במסגרת מצבו הנוכחי.

רפואת ספורט

שיקום לאחר פציעות של ספורטאים הוא תחום שהתפתח מאוד בעשורים האחרונים, מתוך ההבנה שמקצועות ספורט שונים דורשים תנועות מסוימות אשר עלולות לגרום לפציעות ספציפיות לענף הספורט המסוים. הפיזיותרפיסט שמתעסק בתחום זה מתמחה באבחון ושיקום לאחר פציעה של ספורטאים ומפקח על תוכניות האימון כדי למנוע תנועות לא רצויות ופגיעות מיותרות.

ריפוי בעיסוק

מקצוע טיפולי שמקנה כלים לאדם שמתקשה לעבוד ולעמוד בדרישות החיים בסיבות בריאותיות או נפשיות. במסלולים השונים של ריפוי בעיסוק תוכלו ללמוד על מקצוע זה המתפתח בכל העולם. למידע נוסף על ריפוי בעיסוק.

משך זמן לימודי פיזיותרפיה

לימודי הפיזיותרפיה לתואר ראשון הם במסלול חד חוגי בלבד ונמשכים ארבע שנים. לימודי התואר השני נמשכים שנתיים.

אופק תעסוקתי

אפשרויות התעסוקה לאחר הלימודים הן רבות ומגוונות. לאחר הלימודים נדרש הבוגר להתמחות בתחום מסוים בשיקום: שיקום ספורטאים, עבודה עם קשישים, עבודה עם ילדים בנושא התפתחות, שיקום חולים לאחר ניתוחים או פציעות בתאונות, שיקום פגיעות במערכת העצבים ועוד. מקומות העבודה יכולים להיות ברמה הציבורית – בבתי חולים, בקופות חולים ובמרכזי שיקום, או ברמה הפרטית, במרפאות שיקום בבעלות פרטית.
סיכום

שיקום לחיים טובים יותר

פיזיותרפיה היא תחום טיפולי לא קל, הדורש התמודדות נפשית ופיזית, אך היא טומנת בחובה סיפוק רב והגשמה אישית. העוסקים בתחום זוכים לראות כיצד עבודתם עוזרת לאנשים הזקוקים להם להשתקם ולחזור לחיים נורמטיביים.


עוד על לימודי פיזיותרפיה

תנאי קבלה ללימודי פיזיותרפיה רוצים לדעת מהם תנאי הקבלה ללימודי פיזיותרפיה? ישנם מגוון מוסדות לימוד בארץ בעלי דרישות שונות, אותן נפרט במדריך זה. תנאי קבלה לאוניברסיטת תל אביב: שנת רישום נוכחית - תשע"ב (2011/2012) - 650, מותנה בציון פסיכומטרי להמשך קריאה »
מידע הכרחי למועמד לפיזיותרפיה עובדות על תחום הלימודים פיזיותרפיה היא תחום אשר מסייע לאנשים רבים בכל תחומי החיים ובמגוון רחב של פציעות ובעיות גופניות. שיטת הטיפול עושה שימוש בתרגילים רבים שמתמקדים בשיפור תפקודים גופניים שונים שנפגעו מסיבות שונות. השיטה להמשך קריאה »
להיות פיזיותרפיסט בעל המקצוע פיזיותרפיסט או פיזיותרפיסטית הם בעלי מקצוע שעברו הכשרה מקיפה במשך 4 שנים והם מסוגלים לספק טיפולים איכותיים ויעילים ביותר למגוון פציעות וקשיים תפקודיים. פיזיותרפיסט הוא בעל מקצוע אשר למד והוא מבין לעומק נושאים להמשך קריאה »
תואר ראשון בפיזיותרפיה מצא את הדרך לעבודה בחזית הריפוי השיקומי
תואר ראשון בפיזיותרפיה צילום: mynameisharsha
פיזיותרפיה היא מקצוע אקדמי פרה-רפואי שמטרתו להכשיר אנשי מקצוע שיעסקו בהתערבות פיזיותרפיסט כדי לשקם חולים, לשפר את איכות החיים להמשך קריאה »
תואר שני בפיזיותרפיה לבדוק, לחקור ולשפר שיטות טיפול בפיזיותרפיה
תואר שני בפיזיותרפיה צילום: mtkopone
מטרת התואר השני בלימודי הפיזיותרפיה היא גם לשפר ולהעמיק את הידע של בוגרי תואר ראשון בפיזיותרפיה וגם לתת לבוגרי התואר להמשך קריאה »