לימודי עיסוי

עיסוי – טיפול פיזי ונפשי על ידי מגע

עיסוי היא מילה כוללת לשיטות טיפול על ידי מגע, הכוללות חיכוך וחימום של שרירים ורקמות הגוף. העיסוי קיים בתרבויות רבות כטיפול רפואי ונפשי, ושיטת העיסוי בדרך כלל מעוגנת בפילוסופיה של אותה תרבות. כך למשל, הרפואה הסינית משתמשת בעיסוי כדי לטפל בהפרעות באנרגיית הצ'י, שגורמות לחולי פיזי או נפשי. כיום ישנם יותר מ-150 שיטות עיסוי שונות שמתחלקות בצורה גסה לעיסויים רפואיים ולעיסויים הומיאופתיים. מטרתם של העיסויים הרפואיים היא לאפשר תפקוד טוב יותר של איברים שונים, לעזור בשיקום לאחר פציעות ולהקל על כאבי שרירים. הטיפולים ההומיאופתיים ניתנים כדי להביא להקלה נפשית ולרוגע. חלוקה זו אינה חד משמעית משום שהמטופל יכול להירגע וליהנות בעיסוי רפואי, כמו גם לקבל הטבות רפואיות מעיסוי הומיאופתי.

מטרת לימודי עיסוי

מטרת הלימודים היא להכשיר מטפלים בתחומי העיסוי השונים. תוכן הלימודים משתנה בהתאם לסוג העיסוי הנלמד, אולם באופן כללי נלמדים נושאים הקשורים למבנהו ותפקודו של גוף האדם כמו אנטומיה ויציבה, נושאים בפסיכולוגיה והשפעתן של בעיות נפשיות על הגוף, שיטות אבחון וטכניקות טיפול בעיסוי בהתאם לאזורים שונים בגוף.

קהל יעד ללימודי עיסוי

העיסוי הוא תחום טיפולי ולכן העיסוק כמעסה מתאים לאנשים בעלי רצון לעזור ואהבה לעבודה עם אנשים. העבודה כמטפל בכל סוגי העיסוי דורשת הבנה באנטומיה כמו גם בהשפעה של מצבים נפשיים על הגוף. אם יש לכם עניין באנטומיה של גוף האדם ורצון לטפל באנשים, ייתכן כי לימודי העיסוי מתאימים לכם.

תחומי התמחות בעיסוי

עיסוי רפואי

העיסוי הרפואי הוא עיסוי שמוכר כשיטת טיפול על ידי הרפואה המערבית, מכיוון שהוא מבוסס על הבנה מעמיקה של אנטומיה, מבנה ופעילות השרירים, הגידים הרצועות והמפרקים. הטיפול מתמקד בדרך כלל על איזור אחד פגוע, ומטרתו לשחרר שרירים, להגדיל את טווח התנועה, להקל על כאבים ולעזור בשיקום.

עיסוי שבדי

העיסוי השבדי הוא עיסוי שמטרתו להביא להמרצת זרימת הדם, לשחרור שרירים ולהקלה פסיכולוגית. במהלך העיסוי יש שימוש בשמנים ריחניים וביצירת אווירה נכונה שתאפשר למטופל להירגע. במהלך הטיפול ישנו שימוש בטכניקות מגע שונות כגון ליטוף, טפיחות, חיכוך ולחיצות.

שיאצו

שיאצו היא שיטת טיפול שהתפתחה ביפן ומבוססת על עקרונות הרפואה הסינית. לפי הפילוסופיה הסינית, בעיות נפשיות או פיזיולוגיות מתפתחות בשל חסימות אנרגטיות ולכן מטרת הטיפול היא לאבחן את החסימה ולשחרר אותה בעזרת סדרה של לחיצות ומתיחות. השיאצו היא שיטה הוליסטית, כלומר מבקשת לטפל בגוף ובנפש כאחד, בניגוד לטיפול בסימפטום.

רפלקסולוגיה

ההנחה העיקרית של הרפלקסולוגיה היא שאזורים שונים ברגליים משקפים אזורים שונים בגוף, וכך על ידי עיסוי של כף הרגל ניתן לטפל בבעיות גופניות או נפשיות. הטיפול נעשה על ידי עיסוי, חימום ולחיצות בכף הרגל של המטופל.

עיסוי רקמות עמוק

עיסוי רקמות עמוק היא שיטת טיפול ייחודית לאזורים ספציפיים הכוללים קבוצות שרירים מסוימות ומפרקים. הטיפול כולל עיסוי עמוק של האזור הפגוע, הנעשה תוך כדי לחיצה וסיבוב איטי של אצבעות המטפל. השיטה הזו מקובלת לטיפול בספורטאים עם פציעות אופייניות לתחום עיסוקם או למטופלים עם בעיות במפרקים או שרירים מסוימים.

אבנים חמות

שיטת העיסוי הזו משתמשת באבני בזלות מחוממות שמונחות באזורים שונים של הגוף. מטרתו של העיסוי באבנים חמות היא להביא לרגיעה ולהרפיה, לשחרר את הגוף ולהמריץ את מחזור הדם.

עיסוי ספורטיבי

העיסוי הספורטיבי נולד כדי לתת מענה לספורטאים מקצועיים וחובבים, שזקוקים להבנה של דרך פעולת הגוף בסוג הספורט בו הם מתמקצעים ובפציעות אופייניות. העיסוי ניתן באופן קבוע לספורטאים כדי לאפשר לשרירים ולמפרקים לחזור לעצמם לאחר פעילות גופנית מאומצת, או כדי לשמור על השרירים במצב כוננות לפעילות ספורטיבית נוספת.

משך זמן לימודי עיסוי

משך זמן לימודי העיסוי משתנה לפי תחום העיסוי הנלמד ולפי המוסד המלמד. משך הזמן הוא בין קורס של כמה חודשים לקורסים נרחבים יותר של עד שנתיים.

אופק תעסוקתי

מכיוון שקיימים סוגי עיסוי רבים, גם אפשרויות התעסוקה לאחר הלימודים הן מגוונות. למסיימים לימודי עיסוי רפואי ישנה אפשרות לעבוד בבתי חולים, בקופות החולים או במרפאות וקליניקות פרטיות. לעוסקים בעיסוי בתחומים אחרים ישנה אפשרות לעבוד בקליניקות פרטיות או במסגרת מרפאות רפואה משלימה של קופות החולים.

מתאים לך ללמוד עיסוי?

תחום העיסוי הוא תחום שמשלב בתוכו טיפול בבעיות גופניות ונפשיות. לימודי העיסוי מעניקים לסטודנטים ידע נרחב במבנה ותפקוד של גוף האדם כמו גם ידע פסיכולוגי שעוזר להם לטפל. לעוסקים בתחום זה צפויה עבודה פיזית שאינה תמיד קלה, אך יכולים לשאוב סיפוק רב מעזרה לאנשים וטיפול בהם. ביכולתכם לברר עוד על לימודי עיסוי במוסדות הלימוד השונים, או לקבל ייעוץ חינם בקשר ללימודים.

קבל מידע על קורס עיסוי
מלא פרטים לקבלת מידע חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
יש לסמן מוסדות לימוד בהתאם למקום מגוריך

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר

קבל מידע על קורס עיסוי
מלא פרטים לקבלת מידע מנציג טלפוני חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר