מידע הכרחי למועמד לעבודה סוציאלית

עובדות ומחקרים על לימודי עבודה סוציאלית

  • מרבית העובדים הסוציאליים עובדים תחת מחלקות הרווחה של העיריות והמועצות המקומיות ומשתייכים למשרד הרווחה והשירותים החברתיים. בשנה האחרונה נשמעו קולות רבים מצד המשרד הממונה ומצד העובדים הסוציאליים עצמם לגבי בעיות רבות במערך המקצועי – בעיקר בעיות של תקנים, תקציבים ושכר נמוך לעומת החשיבות והאינטנסיביות העבודה.
  • אין בכך כדי לדכא מועמדים ללימודים החשובים והמעשירים האלו, אך בגלל ששירותי הרווחה נמצאים תחת פיקוח של הממשלה וזהו לא תחום "זוהר" מבחינה פוליטית, אכן יש בעיה של תקציבים והשכר של עובדים סוציאליים, אכן צריך להיות גבוה יותר לאור עבודתם הקשה והחשובה כל כך.
  • להבדיל, מחקרים רבים מראים על חשיבות עבודתם של עובדים סוציאליים בשיפור מצבם של אוכלוסיות מוחלשות ובהעצמת הפרט במקרים ספציפיים, המחקרים מראים על אחוזי הצלחה גדולים, בעולם, של שירותי הרווחה לסייע לאוכלוסיות במצוקה כגון ילדים, קשישים, נשים, אנשים מרקע כלכלי קשה וכדומה.

חדשות בתחום העבודה הסוציאלית

  • על פי הדיווח בכלכליסט לשכת עורכי הדין יוזמת תיקון לחוק, על מנת שעורכי הדין בישראל והעובדים הסוציאליים יקבלו מעמד של "עובדי ציבור" הדבר אומר, שאם מישהו יתקוף עורכי דין, או עובדים סוציאליים, הוא יהיה צפוי לעונש של עד חמש שנים מאסר, במקום מאסר עד שנתיים בלבד כפי שנהוג היום.
  • הרב פירון מגבש יחד עם 'מכון פוירשטיין' ומשרד הרווחה פיילוט של תהליך ליווי והכנה לזוגות בעלי מוגבלות שכלית, פירון מדגיש כי המאבק שלו הוא ציבורי, אבל גם פרטי בהיותו אב אומנה לילד בן 6 הסובל מתסמונת גנטית נדירה. הרב פירון מקווה ליום שבו יפסיקוף בחברה הישראלית, לדבר על בעלי מוגבלויות בשפה של חסד ובמקום זאת ידברו בשפה של צדק.
  • על פי הדיווח בערוץ 7 ציבור העובדים הסוציאליים חשוף באופן תמידי לתקיפה בשל מילוי תפקידם והתופעה הופכת לשכיחה יותר בלשכות הרווחה, בבתי חולים, בשירותים החברתיים, בבתי משפט וגם בבתי המטופלים.

סרטונים לצפייה לגבי עבודה סוציאלית

ספרים מומלצים

  • אמהות בצל אלימות / ד"ר עינת פלד וגיא פרל
  • עבודה סוציאלית ומדיניות חברתית בישראל – סדרת ספרים בעריכת משה הלוי-ספירו
  • זכויות הילד והמשפט הישראלי / תמר מורג
  • הזקן, המשפחה והמסגרת המוסדית / אריאלה לבנשטיין ואסתר יקוביץ

שאלות נפוצות

כמה זמן נמשכים לימודי עבודה סוציאלית?
לימודים לתואר ראשון בעבודה סוציאלית נמשכים שלוש שנים ולימודי תואר שני כשנתיים.

האם הלימודים עיוניים יותר או מעשיים יותר?
בגלל המהות של מקצוע העבודה הסוציאלית, כל מסלולי הלימוד בתחום כוללים דגש על הקניית הידע התיאורטי והעיוני בשנה הראשונה ובשנתיים הבאות, הדגש הוא על שילוב מסיבי של התנסות מעשית במערכות רווחה שונות לצד המשך לימודים עיוניים.

מה עלות שכר לימוד ללימודי עבודה סוציאלית?
מסלולי עבודה סוציאלית מוצעים רק באוניברסיטאות ומכללות מתוקצבות ולכן מדובר על שכ"ל אוניברסיטאי מפוקח.

האם תנאי הקבלה קשים והאם יש ביקוש לתחום?
תנאי הקבלה למוסדות אשר מציעים מסלולי עבודה סוציאלית נחשבים בינוניים מבחינת הדרישות, רוב המועמדים מציגים ציונים מספיקים על מנת להתקבל לתכניות. וכן, הביקוש גדול וההוכחה היא כמות המוסדות שמציעים מסלול עבודה סוציאלית – זאת למרות הבעיות המנהלתיות שהוזכרו לגבי המקצוע החשוב הזה.

אתרי אינטרנט

קבל מידע על לימודי עבודה סוציאלית
מלא פרטים לקבלת מידע חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
יש לסמן מוסדות לימוד בהתאם למקום מגוריך
הקלד תעודת זהות:

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר

קבל מידע על לימודי עבודה סוציאלית
מלא פרטים לקבלת מידע מנציג טלפוני חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
הקלד תעודת זהות:

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר