להיות עובד סוציאלי

בעל המקצוע

עובדים סוציאליים הם אנשי מקצוע חשובים ביותר בכל מדינה ומערך שירותים ציבוריים, מדובר על עבודה לא פשוטה, מאתגרת, קשה רגשית, והעובדים הסוציאליים נתקלים במקרים קשים ואנשים במצוקה על בסיס יומיומי. אך עם כל הקושי שכרוך בעולם העבודה הסוציאלית, הקושי של העבודה עצמה בשטח וגם הקושי של ההתמודדות מול בירוקרטיה, מחסור בתקציבים ותקנים ושאר בעיות לוגיסטיות, אנשים רבים בוחרים ללמוד את המקצוע ולעבוד בו באהבה ומתוך תחושת שליחות אמיתית.

אנשי מקצוע בתחום העבודה הסוציאלית מעניקים סיוע לאנשים ברגעים הכי קשים שלהם ובמקרים רבים העובד הסוציאלי, היה הגורם המתווך והמוביל שסייע להוציא אדם או משפחה, ממצב בעייתי שנראה על פניו בלתי אפשרי. בחברה הישראלית של שנות האלפיים, חברה שבה לצד מעמד בינוני גדול וחזק, הפערים החברתיים רק הולכים וגדלים, חברה שבה ישנן תופעות רבות יותר של אלימות וחוסר עניין חברתי, העובדים הסוציאליים הם קריטיים ומשמעותיים ביותר.

איך נראה יום עבודה של עובד סוציאלי

לעובדים סוציאליים אין ממש שגרת עבודה, אפילו אנשי מקצוע שעובדים בעיקר במשרד ולא בשטח, נתקלים כל הזמן במקרים שונים כך שאין יום אחד שדומה לקודמו. סגנון העבודה במהלך יום העבודה עצמו נקבע בעיקר על פי מהות התפקיד של העובד הסוציאלי והארגון בו הוא עובד.

עובדים סוציאליים רבים מבלים הרבה בשטח, עוברים בין בתים של אוכלוסיות במצוקה, אשר ביקשו סיוע משירותי הרווחה, העבודה כוללת לעיתים בירוקרטיה וניירת רבה שקשורה לתהליך הסיוע, יש עובדים סוציאליים רבים אשר מגיעים לבתי משפט מדי פעם על מנת לסייע בדיונים בתיקים שבהם טיפלו. באופן כללי עבודתם של העובדים הסוציאליים נחלקת לתחום המשרדי ולתחום המעשי בשטח – בדומה למסלולי הלימוד בתחום.

התמחות

תכניות הלימודים בעבודה סוציאלית כוללות גם חלק של התמחות ספציפית בתחום כלשהו, עולם שירותי הרווחה הוא רחב ומקיף מאוד וקשה להתמקצע בצורה איכותית ומלאה ביותר בכל תחום טיפול ואחריות, למרות שבפועל במקרים רבים עובדים סוציאליים עוסקים בכל היבטי המקצוע. תחומי ההתמחות בלימודי עבודה סוציאלית ובעבודה בתחום לאחר מכן הם:

  • בריאות הנפש
  • שיקום
  • קהילה
  • משפחה – ילדים, מתבגרים וקשישים
  • אלימות במשפחה
  • בריאות

מעבר למסלולי ההתמחות בלימודי עבודה סוציאלית, תכנית הלימודים כוללת לימודים והתנסויות מעשיים רבים מאוד, במגוון שירותי רווחה, כך שהבוגרים מסיימים בכל מקרה עם ידע מקיף מאוד לקראת השתלבות במערכות רווחה שונות.

שוק העבודה והשכר

אין ספק כי המשכורות של העובדים הסוציאליים אינן תואמות ברוב המקרים את חשיבות הנושא ואת העבודה הקשה שהם מבצעים מדי יום, לאחרונה השר הממונה על התחום והנהלת העובדים הסוציאליים העלו קריאות לגבי העלאות שכר, תוספות תקציבים למחלקות והוספת תקנים לשיפור איכות השירות. משכורות העובדים הסוציאליים בישראל נעות החל ממעט מעל שכר מינימום בתפקידי התמחות זוטרים והממוצע הוא 5,000-6,000 שקלים. עובדים בכירים, מנהלי מחלקות וכדומה יכולים להגיע ליותר מכך ועד כ-10,000 ש"ח. מבחינת שוק העבודה מדובר כמעט בלעדית על עבודה במגזר הציבורי: שירותי רווחה מוניציפאליים, מערכות רווחה בבתי ספר, מערכות בריאות, ביטוח לאומי, שב"ס, מערכת הביטחון ועוד.

יתרונות בשוק

לימודי עבודה סוציאלית מקנים לבוגרים ידע מקיף ומעמיק בתחום שירותי הרווחה כולו ונגיעה במגוון תחומי לימוד ממדעי החברה. כאמור, שוק העבודה של עובדים סוציאליים הוא בעיקר במגזר הציבורי ותמיד קיים מחסור בעובדים ובתקנים לעובדים. תואר ראשון בעבודה סוציאלית מאפשר לבוגרים להשתלב בקלות במגוון מערכות הרווחה בישראל וכמובן שתארים מתקדמים מקנים יתרון תעסוקתי ושיפורי שכר.

קבל מידע על לימודי עבודה סוציאלית
מלא פרטים לקבלת מידע חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
יש לסמן מוסדות לימוד בהתאם למקום מגוריך
הקלד תעודת זהות:

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר

קבל מידע על לימודי עבודה סוציאלית
מלא פרטים לקבלת מידע מנציג טלפוני חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
הקלד תעודת זהות:

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר