לימודי וטרינריה

להציל חיים של בעלי חיים

לימודי וטרינריה
צילום: dregsplod

כל מי שגידל כלב או חתול בביתו, יודע עד כמה הקשר בין בעלי חיים לאדם יכול להיות חזק ומשמעותי. הקשר בין האדם לחיות הוא עתיק יומין ויש עדויות לביות בעלי חיים כבר לפני עשרות אלפי שנה. לחיות אלו היה תפקיד מסוים שלשמם גידל אותם האדם, לעבודה או למאכל, אולם עם הזמן אימץ האדם לעצמו חיות גם למטרות הנאה, המכונות חיות מחמד.

הווטרינריה התפתחה בשל הצורך לשמור על בריאות בעלי החיים, הן חיות משק והן חיות מחמד, אולם גם בשל הצורך לשמור על בריאות בני האדם מפני מחלות המועברות מחיות. המקצוע ממשיך ומתפתח עם הזמן, כאשר ישנם גילויים חדשים על מחלות, פיתוח דרכי טיפול חדשות ואימוץ של כלים ושיטות מעולם הרפואה. עבודתו של הווטרינר היא מגוונת ומלאת אתגרים, הוא מתעסק במחלות שונות, בחיות שונות ועם הבעלים שלהן.

מטרת לימודי וטרינריה

מטרת הלימודים היא להעניק לבוגרים רקע בתחום הקליני, בהבנת פיזיולוגיה של בעלי חיים שונים, לימוד על מחלות ופגיעות נפוצות בבעלי חיים שונים וניסיון מעשי בעבודת הווטרינר במגוון תחומים ועם סוגים שונים של חיות. השנה האחרונה של הלימודים מוקדשת ספציפית לניסיון מעשי עם טיפול בבעלי חיים, כדי להכשיר את הבוגר להשתלב בתחומים השונים בשוק העבודה, ולתת לו כיוון לתחום מסוים בו ירצה להתמחות.

קהל יעד ללימודי וטרינריה

מקצוע הווטרינריה מתאים לאלו שאוהבים חיות, אבל גם לאוהבי אדם. אף על פי שהטיפול הרפואי ניתן לבעלי חיים, בסופו של דבר ההתעסקות היא מול לקוחות אנושיים. לימודי הווטרינריה עצמם דורשים התעמקות בנושאים ביולוגיים ומתחום מדעי החיים ושינון כמות רבה של חומר לימודי, על כן חשוב להבין שיש להשקיע זמן רב בלימודים. נוסף על כך, יש לקחת בחשבון שמדובר במקצוע רפואה שדורש לפעמים טיפול בדברים הדורשים אופי חזק.

תחומי התמחות בווטרינריה

חיות מחמד

וטרינר של חיות מחמד מתעסק בחיות בית נפוצות, בעיקר כלבים וחתולים אולם לעיתים גם מכרסמים, תוכים וזוחלים. רופאים אלו עובדים במרפאות פרטיות בדרך כלל או בעמותות בעלי חיים.

חיות משק

התמחות בחיות משק כוללת טיפול בחיות כמו פרות, כבשים, חזירים וסוסים. תחום זה כולל עבודה במשקים חקלאיים או בשירות וטרינרי המפקח על גידול חיות משק.

חיות אקזוטיות וחיות בר

וטרינרים אלו מעוסקים בדרך כלל על ידי גני חיות או רשויות הטבע מטעם המדינה או הפרטיות. תחום זה דורש מהווטרינר ידע נרחב והתעסקות עם סוגי חיות שונות ומגוונות. ישנם גם מרכזים וטרינריים או וטרינרים פרטיים שעוסקים בחיות בית אקזוטיות כמו תוכים, איגואנות, צ'ינצ'ילות, צבים, נחשים ועוד.

בריאות הציבור

הוטרינרים שעוסקים בבריאות הציבור אמונים על שמירה מפני מגפות ומחלות, הן בהעברה בין חיות לבני אדם והן מחיות לחיות אחרות. המחלקות הוטרינריות במועצות המקומיות ובעיריות אמונות על בריאות הציבור, ותפקידיהן כוללים הענקת חיסוני כלבת, סימון כלבים בשבב אלקטרוני, פיקוח על עסקי מזון מן החי וטיפול בתלונות הציבור.

כירורגיה

ניתן להתמחות ספציפית בתחום הניתוח של בעלי חיים, בין אם בחיות מחמד, חיות אקזוטיות או חיות משק. לאחר ההתמחות ניתן לעבוד במרכזים פרטיים או בבית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בבית דגן.

משך זמן לימודי וטרינריה

לפני שניתן להתחיל ללמוד וטרינריה יש להשלים תואר ראשון באחד ממקצועות הביולוגיה. לימודי הווטרינריה עצמם אורכים 4 שנים, כאשר השנה הרביעית היא שנה מלאה של 12 חודשי לימודים. לפיכך, הזמן הכולל של הלימודים עד לקבלת רישיון כווטרינר הוא 7 שנים.

אופק תעסוקתי

לבוגרי תואר ברפואה וטרינרית ישנן אפשרויות עיסוק רבות: ניתן לעבוד כווטרינר של חיות מחמד במסגרת קליניקה פרטית, לעבוד כרופא של חיות משק, לעבוד כווטרינר בגני חיות, לטפל בחיות בר במסגרת עבודה ברשויות הטבע הלאומיות ולעבוד במוסדות ציבוריים, בעיריות, במשרד החקלאות או במשרד הבריאות. ניתן גם להמשיך בלימודים במסלול מחקרי או להתמחות בתחום מסוים כגון מיקרוביולוגיה, פתולוגיה, טוקסיקולוגיה, כירורגיה ובריאות הציבור.

וטרינריה – המקצוע לאוהבי בעלי חיים

מקצוע הווטרינריה הוא מקצוע מורכב, מלא אתגרים ועניין, לאנשים שאוהבים בעלי חיים ויש להם זיקה לרפואה. בשנים האחרונות הקרבה לבעלי החיים ומעמדם בחברה עלה, ורבים מבינים את החשיבות של הדאגה לחיות השונות. בואו להיות חלק חשוב ומשמעותי בטיפול, בדאגה ובהצלה של החיות. אם יש לכם עוד שאלות על תפקיד הוטרינר אתם מוזמנים לשאול בפורום הוטרינריה.

סרטון על לימודי וטרינריה

בסרטון הבא תלמדו אודות טיפול בבע"ח ושאר אספקטים של וטרינריה:


עוד על לימודי וטרינריה

מידע הכרחי למועמד לוטרינריה מידע הכרחי למועמד לוטרינריה לימודי וטרינריה מקנים לסטודנטים ידע עיוני, מקצועי ומעשי לגבי האבחון והטיפול בבעלי חיים. מסגרת הלימודים של תחום הוטרינריה בישראל דומה במהותה ללימודי רפואה רגילה, גם במשך הזמן שיש להשקיע על מנת להמשך קריאה »
להיות וטרינר בעל המקצוע וטרינר הוא רופא של בעלי חיים, על כל המשתמע מכך, הוא בעל מקצוע שמחזיק בידע עצום ומקיף לגבי אבחון מחלות ושאר פתולוגיות בבעלי חיים וכמובן שהוא יכול להציע או לבצע אפשרויות טיפול שונות. להמשך קריאה »