להיות אופטיקאי

להיות אופטיקאי

אופטיקאי הוא בעל מקצוע שניחן בידע מקיף לגבי נושא הראייה ואמצעים לשיפורה. האופטיקאי עוסק במקצוע שימושי ומבוקש וכן משלב בעבודתו היבטים של אופנה, שיווק וכמובן סיוע לאנשים לשפר את חיים, בכך שהוא משתמש בידע האופטומטרי שלו לשיפור הראייה שלהם. אופטיקאים בישראל הם אנשי מקצוע אשר למדו במסלול הכשרה ספציפי לתחום האופטיקה – שייך בעצמו לעולם הפיזיקה, ברוב המקרים מדובר על הכשרת לימודי תעודה במסגרת קורס אופטיקה מקיף וספציפי וישנם מסלולי לימוד של אופטומטריה לתואר ראשון. ניתן גם להיות איש אופטיקה בעקבות לימודי פיזיקה והנדסה אך אלו אינם אופטיקאים אלא עוסקים בהיבטים אחרים של התחום לרוב ולא בעבודה ממשית מול אנשים.

אופטיקאי צריך להיות בעל מקצוע בעל "עין" חדה לפרטים, קשרים אנושיים טובים, מידה מסוימת של חוש אופנה כדי להתאים משקפיים ספציפיים ללקוחות, הבנה מעמיקה של תחום האופטיקה והיכרות תמידית עם חידושים טכנולוגיים ועזרי ראייה קיימים.

איך נראה יום עבודה

יום העבודה של אופטיקאי מתנהל ברוב המקרים בחנות או קליניקה מקצועית, יום העבודה כולל ביצוע של בדיקות ראייה ללקוחות באמצעות מכשור מיוחד, התאמת משקפיים, עדשות ושאר עזרי ראייה מתאימים ללקוחות על פי נתוניהם ורצונם, ביצוע הזמנות מיצרנים ומשווקים של מוצרי אופטיקה. אם האופטיקאי הוא בעלים של חנות או קליניקה או מנהל של עסק שכזה אז במסגרת יום עבודתו עליו גם לדאוג לכל ההיבטים הכלכליים של העסק, התנהלות מול עובדים שונים אם ישנם וכדומה.

יום עבודה של אופטיקאי מתנהל לרוב בתוך חלל החנות או הקליניקה, אך הוא דינמי מבחינה זו שיש תנועת אנשים רבה (זו השאיפה לפחות…) העבודה אינה עבודת מכירה באופן טהור אלא הרבה יותר נוטה לצד הטיפולי והמסייע, למרות שכשרון במכירות יכול לסייע בתחום זה רבות.

התמחות

לימודי אופטיקה, על מנת לעבוד בתור אופטיקאי, נערכים כאמור במתכונת של קורסים מקצועיים או לימודים מקיפים לתואר ראשון. קורס נמשך כשנתיים עם כ-900 שעות לימוד ותואר ראשון נמשך 4 שנים. מסלול הלימודים אינו כולל התמחות ספציפית כמובן כי מדובר על הכשרה מקצועית אשר כוללת את כל ההיבטים וההכשרה העיונית והמעשית הרלבנטית לעבודתו של אופטיקאי. יתרון נוסף של לימודי אופטיקה הוא בכך שניתן להתחיל לעבוד מיד במקצוע ואין צורך בתקופת התמחות (סטאז') או בקבלת הסמכה נוספת.

שוק העבודה והשכר

בוגר לימודי אופטיקה יכול להשתלב בשוק העבודה די בקלות ויחסית מהר. התחום הוא תחום מתפתח וצומח, למרות קיומן של רשתות גדולות לאופטיקה ומשקפיים וחנויות פרטיות רבות שנמצאות בכל רחבי המדינה. בוגרים טריים של קורס אופטיקאי יכולים להשתלב בקלות בתור שכירים ברשתות האופטיקה למיניהן או בחנויות פרטיות, אפשר להיות מועסק כמנהל חנות אופטיקה וכמובן שקיימת האפשרות של פתיחת חנות עצמאית.

מבחינת שכר של אופטיקאי רמת ההכנסה לה אפשר לצפות לאחר תקופה מסוימת של עבודה במקצוע היא של כ-12,000 ש"ח לחודש. כמובן שרמות השכר נקבעות גם על פי ותק ומהות התפקיד, כמו כן, לבעלי תואר ראשון באופטומטריה יש סיכויים טובים יותר להגיע למשכורות הגבוהות יותר. פתיחת חנות משקפיים עצמאית, או קליניקה פרטית יכולה לשפר באופן משמעותי את השכר שלכם, אבל כמו כל עסק מדובר בתהליך שיש סיכונים פיננסיים לצדו.

יתרונות בשוק

תחום האופטיקה והאופטומטריה הוא תחום שצומח כל הזמן ויותר אנשים כיום נזקקים למשקפיים ושאר עזרי ראייה, מדובר על כל הגילאים ולא רק על מבוגרים – למרות שכמובן שזהו קהל היעד העיקרי. בעלי הכשרה מקצועית בתחום יכולים לעבוד בתור אופטיקאים שכירים או עצמאים ובהחלט יש דרישה בשוק לאנשי מקצוע איכותיים. יתרון נוסף הוא שמדובר על עבודה שמשלבת בין אלמנטים טיפוליים ואבחנתיים לבין שיווק, אופנה ועבודה מול אנשים.

קבל מידע על לימודי אופטיקה
מלא פרטים לקבלת מידע חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
יש לסמן מוסדות לימוד בהתאם למקום מגוריך

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר

קבל מידע על לימודי אופטיקה
מלא פרטים לקבלת מידע מנציג טלפוני חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר