להיות רופא

בעל המקצוע

רופא הוא אחד המקצועות המכובדים והקשים ביותר שקיימים, רופא הוא בעל מקצוע שניחן בידע עצום על המכונה המופלאה שהיא גוף האדם, וכל רופא מתמחה בתחום ספציפי מתוך המכלול המורכב הזה. מדובר על בעל מקצוע שלמד שנים רבות על מנת שיוכל להעניק טיפול לאנשים ולמעשה רופאים כל הזמן לומדים ומתפתחים מקצועית, בין אם בלימודים בפועל או בעבודה היומיומית והתקלות בעוד מקרים רפואיים. בישראל ניתן כיום ללמוד רפואה רק ב-4 אוניברסיטאות ולכן במקרים רבים רופא במערכות הבריאות השונות עבר את לימודיו בחו"ל, אין בכך כדי לפגום בהכשרתו או איכותו כרופא כלל וכלל, אלא רק להראות שקיים צורך אמיתי לתוספת אפשרויות לימוד בישראל.

רופא הוא בעל מקצוע אשר מעבר להתמחות בתחום רפואי ספציפי, והיכרות מעמיקה על גוף האדם, חייב שיהיה לו ידע בתחומי מדעי החיים בכללותם, כולל כימיה, ביולוגיה ואחרים וכמו כן ידע והבנה מתמטית מסוימת, חשיבה לוגית ויצירתית גם יחד, יכולת תשומת לב לפרטים ועוד מגוון יכולות שהופכות רופא טוב לכזה.

איך נראה יום עבודה

יום העבודה של רופא הוא יום עמוס מאוד ובמקרים רבים ארוך ומתיש פיזית ורגשית, זוהי בהחלט לא עבודה קלה משום בחינה. בוגר לימודי רפואה יכול לעבוד במערכת הרפואה הציבורית – בבתי חולים או קופות החולים השונות, בשירותי רפואה פרטית ובתפקידים אחרים המצריכים ידע רפואי. בישראל ברוב מוחלט של המקרים רופא יעבוד גם ברפואה הציבורית וגם ברפואה פרטית.

יום העבודה כולל מפגש עם חולים ומטופלים רבים במסגרת מערכת הבריאות בה מועסק הרופא, ביצוע בדיקות אבחנה ומעקב, החלטה על מהלכי טיפול, מתן תרופות וכדומה. זוהי אחת העבודות הדינמיות ביותר שקיימות בשוק מבחינה זו שאין אף משמרת שדומה לקודמתה בדיוק, וכל הזמן הרופאים נתקלים במקרים מורכבים ושונים. מעבר לדרישות המקצועיות הרבות והקשות של רופא, מדובר על עבודה שמצריכה לעיתים תעצומות נפש מבחינת ניתוק מסוים מרחמים וכניסה רגשית לכל מקרה, ובו בזמן להיות מסוגל לספק שירות יעיל, איכותי ונעים ששם דגש על כך שהמטופלים הם בני אדם. מעבר לתפקיד הרופא הקלאסי, כיום בוגרי רפואה רבים יחסית בוחרים לעסוק בתחומים של חברות היי-טק, מכשור ציוד רפואי ובתפקידי ניהול אחרים במערכות בריאות.

התמחות

רפואה היא תחום מורכב ומקיף מאין כמוהו, לכן לימודי רפואה מחייבים בחירת התמחות כלשהי וכמו כן על מנת לעבוד באופן מלא כרופא חובה לעבור תקופת התמחות אינטנסיבית בפיקוח צוות רפואי בכיר יותר. תקופת ההתמחות המקצועית בסיום מסלול לימודי רפואה היא שנה שבה הרופאים הצעירים עובדים באופן מלא בבתי חולים ומערכות בריאות, אך הם נטולי סמכויות מסוימות ועובדים תחת פיקוח והדרכה של רופאים בכירים. מבחינת התמחות מקצועית קיימות אפשרויות רבות, כגון:

 • כירורגיה
 • נוירולוגיה
 • רפואת ילדים או פגים
 • אורטופדיה
 • רפואת נשים
 • כירורגיה פלסטית

ועוד אין ספור התמחויות מקצועיות ותחומי רפואה ספציפיים.

שוק העבודה והשכר

מבחינת ביקוש לרופאים בשוק העבודה תמיד יש ביקוש, כי בישראל חסרים רופאים באופן כמעט תמידי, אך לא תמיד קיימים תקנים להעסקתם. בוגר לימודי רפואה לא יתקשה להשתלב בעבודה וכמעט כל המוסדות, בעיקר ברפואה ציבורית, משוועים לאנשי מקצוע איכותיים. רופאים יכולים לעבוד במערכות בריאות כגון:

 • בתי חולים ממשלתיים
 • בתי חולים של קופות החולים
 • בתי חולים פרטיים
 • בקופות החולים השונות
 • בקליניקות פרטיות בתור עצמאיים או שכירים בקליניקה
 • במגזר הציבורי בתפקידים שמצריכים הכשרה רפואית

נושא השכר הוא נושא בעייתי וכאוב עבור רופאים רבים, רופא מרוויח משכורת מכובדת לעומת השכר הממוצע, אך במקרים רבים מדי השכר אינו תואם את רמת ההשקעה, הלימודים, סוג העבודה וכמות השעות שרופאים עובדים במערכת – לכן כמעט כל רופא עוסק בעבודתו גם באופן פרטי בקליניקות או במערכת הרפואה הפרטית. משכורת של רופא מתחיל ובתחום לא "זוהר" במיוחד יכולה אף להיות מתחת ל-10,000 ש"ח לחודש, בתחומים המבוקשים יותר כמו כירורגיה וכדומה המשכורות ההתחלתיות עולות.

רופא מתחיל להרוויח סכומים גבוהים מאוד ברפואה הציבורית בתפקידים בכירים ולאחר שנים של צבירת וותק. ברפואה פרטית הסכומים גבוהים משמעותית, אך יש לצבור וותק וניסיון לרוב עד כניסה לתחום הפרטי. רופא מומחה או מנהל מחלקה בבית חולים למשל יכול להשתכר ברמות של מעל 50,000 ש"ח לחודש.

יתרונות בשוק

להיות רופא מקנה יתרון לבוגרים כי מדובר על מקצוע שתמיד נמצא בביקוש גדול ואין בעיה להשתלב בעבודה בכל הארץ ובכל תחום כמעט. אי אפשר להתעלם מהיתרון של עבודה חשובה ביותר שמאפשרת לעזור לאנשים ולשפר את חייהם, ואף להצילם כמובן. יש לקוות כי מערכת הרפואה הציבורית בישראל תשתפר ותשודרג בצורה משמעותית וכך גם רמות השכר של הרופאים יעלו וכך גם תנאי העבודה ומספר התקנים.

קבל מידע על לימודי רפואה
מלא פרטים לקבלת מידע חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
יש לסמן מוסדות לימוד בהתאם למקום מגוריך

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר

קבל מידע על לימודי רפואה
מלא פרטים לקבלת מידע מנציג טלפוני חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר