לימודי רפואה

מטרתם הראשונית והבסיסית של לימודי הרפואה על גוניהם השונים הינה הקניית ידע תיאורטי מעמיק בכל הנוגע להתנהגות תקינה של מערכות הגוף, הבנת דרכי פעולתן, כמו גם הבנת מחלות ופתולוגיות מסוגים שונים. בהמשך יילמדו שיטות טיפול והתמודדות שונות, ייחודיות לכל מקצוע תחת מטריית-העל המכונה "רפואה". בנוסף, כל תכניות הלימודים במקצועות הרפואה והבריאות השונים שמות דגש חזק על התנסויות מעשיות וקליניות נרחבות עוד בתקופת הלימודים.

עולם ומלואו של טיפול ורפואה

מושג הרפואה מתקשר אצל רובנו, אסוציאטיבית, עם האדם המגלם אותו באופן הברור ביותר, הרופא המערבי. בהתאם, לימודי רפואה נתפשים כלימודים לקראת תואר "ד"ר לרפואה". אולם הצצה זריזה בכל תכנית טלוויזיה שמתרחשת בבית חולים תחשוף אותנו למערך מורכב ומגוון של רופאים, אחיות, פרמדיקים, טכנאים רפואיים למיניהם, מנהלי בריאות ציבורית וגם מטפלים בהפרעות תקשורת, מטפלים בריפוי בעיסוק ועוד. כל אלה, ורבים אחרים, הינם בעלי מקצועות בריאות ורפואה למיניהם, על אף שהם אינם כולם רופאים.

מושג הרפואה רחב בהרבה מהתפישה המיידית המשייכת אותו לרופאים על סוגיהם השונים והוא כולל שורה ארוכה של מקצועות רפואיים וטיפוליים מסוגים שונים ומגוונים, קליניים ומחקריים, רפואיים ופרא-רפואיים כאחד – שכל תכליתם השבת החולה או האדם הסובל מבעיה רפואית לקו הבריאות, ושימור מצב בריאותי תקין.

קהל היעד ללימודי רפואה

לימודי הרפואה על סוגיהם השונים מיועדים למעוניינים בטיפול וסיוע למי שהינם חולים, מוגבלים או זקוקים לעזרה הקשורה במגבלות רפואיות. התחום הוא רחב עד מאוד, ומאפשר לכל מי שהינו בעל זיקה טיפולית למצוא את מקומו ואת השיטה המתאימה לאישיותו ויכולותיו, כך שיוכל להיות לעזר לנזקקים רפואית.

מסלולים שונים במסגרת לימודי רפואה

תחום לימודי הרפואה הינו רחב ביותר, וכולל חלוקה לתחומים ומסלולי התמחויות רבים. בין התחומים השונים ניתן למצוא:

סיעוד

הסיעוד הינו תחום התמחות שמטרתו לדאוג לרווחתו של האדם החולה והבריא, והוא כרוך באתגרים משמעותיים, חלקם רגשיים וחלקם אינטלקטואליים. מטרת הלימודים היא להעניק לאחיות והאחים הרפואיים המוסמכים העוסקים בסיעוד ידע מקיף בסיעוד, רפואה ומדעי החברה, בנוסף על ניסיון קליני מעמיק ומקיף.

רפואה משלימה

הרפואה המשלימה הינה שם כולל למגוון רחב של מסורות טיפול עתיקות שמקורן במזרח – סין, הודו ויפן – ואשר הולכות ומשתלבות בשנים האחרונות כחלק ממערך טיפול משולב ומקיף במטופלים. משותפת לכל המסורות הללו תפישה הוליסטית, כוללת, של האדם וגופו כשילוב של גוף, תודעה ונפש, כמו גם תפישת האדם כחלק ממארג החיים ביקום כולו. רבות מהשיטות רואות במחלות ביטוי לחסימות והפרעות בזרימת האנרגיה בגוף האדם, ולרשותן עומד מגוון רחב של כלים ושיטות לטיפול בשורש הבעיה. בין השיטות הללו ניתן למצוא את דיקור, טווינא, אירוודה, נטורופתיה ועוד רבות אחרות.

קלינאות תקשורת

קלינאות התקשורת הינה דוגמא מייצגת למקצוע פרא-רפואי, שהבסיס לו מדעי, בעוד שהעוסק לו איננו רופא. קלינאי התקשורת עוסקים באבחון וטיפול באוכלוסיות מגוונות של אנשים הסובלים מהפרעות תקשורת מילוליות ובלתי מילוליות כגון: לקויות שמיעה, ליקויי שפה, בעיות דיבור, בליעה ועוד. קלינאי התקשורת מאתר את מקור הבעיה, מאבחן אותה, מטפל בה ואף מונע בעיות עתידיות.

תואר ד"ר לרפואה

תואר זה מוענק לבוגרי המסלול המפרך ללימודי רפואה, המכשיר את הסטודנטים בידע ובכלים המדעיים והטכנולוגיים העומדים לרשות העוסק ברפואה המערבית. התחום כולל מגוון רחב של התמחויות ספציפיות: כירורגיה, רפואת משפחה, רפואת חירום, נוירולוגיה ועוד.

משך הלימודים

משך הלימודים תלוי במסלול הלימוד וההתמחות, כאשר הממוצע הינו כשלוש עד ארבע שנים. הלימודים הארוכים ביותר הינם לימודים לקראת תואר "ד"ר לרפואה", שנמשכים שבע שנים. על שנות הלימוד הרשמיות יש להוסיף על פי רוב תקופת התמחות שנדרשת בסיום הלימודים ברוב המקצועות בתחום. תקופת ההתמחות אורכת לרוב בין חצי שנה לשנה, והיא הכרחית לצורך קבלת רישיון לעסוק במקצוע מטעם משרד הבריאות.

אופק תעסוקתי לאחר לימודי רפואה

בוגרי לימודי הרפואה על סוגיהם השונים יוכלו להצטרף עם סיום לימודיהם ותקופות ההתמחות הנדרשות למערך הרפואי על כל זרועותיו ושלוחותיו במדינה: בבתי חולים, קופות חולים, מרכזי טיפול פרטיים, בתי אבות, בתי חולים לסיעוד וקליניקות פרטיות לטיפול.

בוא למצוא את מקומך בצוות הרפואי

מדי שנה מוכשרים בארץ אלפי סטודנטים במקצועות הרפואה השונים. חלקם פונים לעיסוק מעשי בתחום ההתמחות שבו התמקדו, בעוד שאחרים פונים ללימודים מתקדמים, במטרה להצטרף למערך החוקרים שיעמוד בחזית פיתוח הטכנולוגיות הרפואיות ופריצות הדרך המדעיות-רפואיות של השנים הבאות. אם תמיד רציתם לרפא, לטפל, לסייע – גם אתם יכולים להצטרף אליהם. הטיפול הרפואי המודרני הולך ומתגבש בפורמט של צוותים רב-תחומיים, במסגרתם משתפים פעולה מומחים שונים למקצועות הבריאות, במטרה לאפשר טיפול מקיף, מעמיק ואיכותי ביותר להיבטים השונים של בריאות האדם והציבור. בוא לקרוא עוד על התחומים השונים בלימודי הרפואה, למצוא ולתפוס את מקומך במערך אצילי זה.

קבל מידע על לימודי רפואה
מלא פרטים לקבלת מידע חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
יש לסמן מוסדות לימוד בהתאם למקום מגוריך

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר

עוד על לימודי רפואה

מידע הכרחי למועמד לרפואה עובדות על תחום הלימודים מעבר לכך שלימודי רפואה הם ארוכים, מתישים וכוללים תחומי לימוד רבים מתחומי מדעי החיים, המדעים המדויקים והרפואה, מועמד לרפואה חייב לזכור כי הלימודים כוללים גם דגש רב על לימודים מעשיים שכוללים להמשך קריאה »
להיות רופא בעל המקצוע רופא הוא אחד המקצועות המכובדים והקשים ביותר שקיימים, רופא הוא בעל מקצוע שניחן בידע עצום על המכונה המופלאה שהיא גוף האדם, וכל רופא מתמחה בתחום ספציפי מתוך המכלול המורכב הזה. מדובר על בעל להמשך קריאה »
לימודי עיסוי עיסוי - טיפול פיזי ונפשי על ידי מגע עיסוי היא מילה כוללת לשיטות טיפול על ידי מגע, הכוללות חיכוך וחימום של שרירים ורקמות הגוף. העיסוי קיים בתרבויות רבות כטיפול רפואי ונפשי, ושיטת העיסוי בדרך כלל להמשך קריאה »
לימודי אירידיולוגיה לאבחן מחלות דרך התבוננות בקשתית העין
לימודי אירידיולוגיה צילום: Joe Crawford (artlung)
המאמינים בשיטת האירידיולוגיה טוענים שניתן לאבחן את מצבו הבריאותי של המטופל על פי התבוננות בתבנית, בצבע ובתכונות נוספות של להמשך קריאה »
לימודי אופטיקה לימודי אופטיקה בכדי להגיע במהירות לעסק משלך
לימודי אופטיקה צילום: tompagenet
מדע האופטיקה מסביר ומדגים את עקרונות האופטיקה. בארץ ניתן ללמוד אופטיקה כקורס נפרד לרכישת מקצוע האופטיקה וגם כחלק מלימודי הפיזיקה לתואר ראשון להמשך קריאה »

קבל מידע על לימודי רפואה
מלא פרטים לקבלת מידע מנציג טלפוני חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר