לימודי תכשיטנות

מטרתם של לימודי התכשיטנות היא לספק לתלמידים ידע בשיטות ייצור תכשיטים שיאפשרו להם לעצב תכשיט, להוציא לפועל את תוכנית העיצוב ולהגשים את החזון האמנותי שלהם.

להיות יצירתיים ורווחיים בתחום התכשיטנות

התכשיטנות היא מלאכה עתיקת יומין. משחר ההיסטוריה יצר האדם תכשיטים ועדיים מחומרים שונים ולשימושים שונים. בעבר ובהווה וכמעט בכל התרבויות, התכשיטים משמשים לקישוט, ככלים חשובים בטקסים דתיים שונים, ניתנים כאות הוקרה והערכה או כמתנות לאהובים. בימינו תופסים התכשיטים מקום של כבוד והם אינם נחשבים כאמצעי קישוט בלבד, אלא כסמל סטאטוס וכאביזרים אופנתיים לכל דבר. לפיכך עלה גם קרנם של מעצבי התכשיטים, לא רק כבעלי מלאכה מומחים אלא גם כאמנים. המעצבים שהצליחו ליצור לעצמם שם ולאסוף קהל לקוחות נאמן מצליחים להרוויח בכבוד מעיצוביהם ולזכות להערכה.

מטרת לימודי תכשיטנות

לימודי תכשיטנות כוללים הכרת חומרים שונים שמשמשים לייצור תכשיטים ותכונותיהם, שיטות עיבוד וייצור הכוללות טכניקות מסורתיות עם טכניקות חדשניות כמו הלחמה, חיתוך בלייזר, שיבוץ אבנים, ריקוע, גימור וליטוש, שימוש בכלים שונים לשלבי יצירת התכשיט ושיעורי עיצוב שעוזרים לתלמידים להבין את עקרונות עיצוב התכשיטים ולתכנן את מראה התכשיט לפני ייצורו.

האם לימודי תכשיטנות מתאימים לי?

תחום התכשיטנות דורש יכולות עיצוב, יצירתיות וכישרון לעבודת ידיים עדינה. תחום זה מתאים לכם אם אתם בעלי עין עיצובית, יצירתיות ואהבה לתחום התכשיטים, ואם אתם מרגישים שיש לכם תשוקה לעצב תכשיטים בעצמכם.

תחומים בלימודי תכשיטנות

במהלך לימודי התכשיטנות נלמדים תחומים שונים שמטרתם להעניק לתלמיד יכולות וידע בייצור תכשיטים:

תפיסה עיצובית

מעבר לפן הטכני של מקצוע התכשיטנות, קיים גם פן עיצובי שחשוב באותה מידה. במהלך לימודי התכשיטנות נלמדים יסודות העיצוב כמו התאמת צבעים, יצירת צורות מושכות והתאמת צורת ומראה התכשיט לשימוש שלו. כמו כן, נלמדות טכניקות עיצוב כמו שרטוט, שימוש בתוכנות מחשב גרפיות ויצירת מודלים תלת-ממדיים.

צורפות

צורפות היא מלאכת העיבוד של מתכות יקרות כמו כסף, זהב ופלטינה. לימודי הצורפות הם הלימודים העיקריים במהלך לימודי התכשיטנות, והם כוללים הכרת המתכות ותכונותיהן, שיטות לעיבוד המתכת כמו כיפוף, הלחמה וליטוש ועבודה עם כלים שונים.

שיבוץ אבנים

שיבוץ אבנים היא תורה בפני עצמה, המתמקדת בהנחת אבני חן על פני תכשיטים שונים. השיבוץ נעשה תוך כדי התחשבות בסוג האבן ובסוג החומר אליו היא משובצת, כדי להבטיח שהאבן יושבת בצורה טובה ומוצמדת בחוזקה לתכשיט.

מעבר לטכניקות הללו, נלמדות טכניקות חדשניות לייצור תכשיטים כמו חיתוך בלייזר, הכנת מודלים בשעווה והדפסה תלת-ממדית.

משך זמן לימודי תכשיטנות

משך הזמן של לימודי התכשיטנות נעים בין שנה לארבע שנים, תלוי במוסד המלמד, בתוכנית הלימודים ובסוג התעודה שניתנת בסוף המסלול.

אופק תעסוקתי

לימודי התכשיטנות מאפשרים לבוגרים להשתלב בשוק העבודה כמעצבים בחברות תכשיטים או כמעצבים בחברות תעשייה גדולות יותר בעיצוב מדליות, סיכות ותכשיטים שונים המיועדים לייצור המוני. כמו כן, לאלו בעלי המוטיבציה והחזון, יש אפשרות לפתוח סטודיו עצמאי, בו יוכלו לייצר תכשיטים לפי רצונם וחזונם ולמכור אותם.

תכשיטנות – מקצוע יוקרתי ומלא חן

תכשיטנות היא מלאכת יד עדינה וקפדנית, הדורשת סבלנות והשקעה, אך טומנת בחובה סיפוק רב לאנשים יצירתיים שאוהבים תכשיטים. תחום התכשיטנות מאפשר לכל הלומדים, פיתוח מחשבתי ויצירתי להשגה ויצירה של החלומות הפרטיים דרך בנייה ועיצוב של תכשיטים.