לימודי עיצוב מוצר

מעצב המוצר צריך להתמודד במסגרת עבודתו עם אתגרי עיצוב ותכנון, להתאים בצורה הטובה והנוחה ביותר את מראה המוצר לשימוש שלו, לפתור בעיות של תכנון וייצור בצורה יצירתית ולהוציא מידיו מוצר אסתטי שימשוך את תשומת הלב של קהל היעד. מטרת הלימודים היא להכין את הבוגר בעיצוב המוצר לכל אלו, ועל כן הלימודים כוללים נושאים מתחום העיצוב והאמנות, הכוללים קורסים תיאורטיים ומעשיים, נושאים מתחום הנדסת האנוש והחומרים והתנסויות מעשיות בעיצוב מוצרים.

להיות חלק מעיצוב המוצרים

לימודי עיצוב מוצר
צילום: br1dotcom

עיצוב מוצר, או בשמו הרווח יותר עיצוב תעשייתי, הוא מקצוע ממקצועות העיצוב שמתמקד בתכנון מראה של חפצים שימושיים שונים. תחום זה נקרא גם עיצוב תעשייתי משום שעם התפתחות התעשייה והמעבר לייצור המוני, המעצב נדרש להתייחס גם לשיטת הייצור של המוצר. אם בעבר היו אומנים מומחים, שהיו אמונים על עיצוב מראה המוצר וייצורו בצורה ידנית ופרטנית, כיום הייצור התעשייתי הוא הרווח, כאשר המעצב מחליט על מראה המוצר בהתחשב בדרך ייצורו.

למרות שיש תהליך יצירתי ואמנותי במהלך עיצוב מראה המוצר, העבודה של המעצב היא גם מחקרית, מכיוון שהוא חייב להתחשב במגוון אלמנטים הקשורים למוצר: למה המוצר משמש, מיהו קהל היעד של אותו מוצר, מהם המגבלות התעשייתיות של הייצור, מהי העלות המקסימאלית של הייצור לעומת מחירו בשוק, איזה תדמית בעל המוצר רוצה לשדר ללקוחות ועוד. לפיכך, המעצב התעשייתי חייב להיות בקיא בתחומי ידע רבים בנושאי הנדסת חומרים, הנדסת אנוש, תהליכי ייצור, פסיכולוגיה של צריכה ושימוש, עיצוב ואמנות ושיווק.

קהל יעד

תחום עיצוב המוצר הוא תחום עיצובי בעיקרו, כלומר הוא דורש מהתלמידים יצירתיות, גמישות מחשבתית, חוש אסתטי ועניין ואהבה לאמנות ולעיצוב. הלימודים בתחום זה מתאימים לכם אם אתם בעלי זיקה לאמנות ואסתטיקה ורוצים לעסוק במקצוע שנותן אפשרויות תעסוקה ממשיות.

מוסדות ללימוד עיצוב מוצר

שנקר – בי"ס גבוה להנדסה ולעיצוב

בשנקר ניתן ללמוד עיצוב תעשייתי לתואר ראשון, בלימודים שנמשכים ארבע שנים. תוכנית הלימודים מתחלקת כך שבשנה הראשונה לומדים התלמידים את יסודות העיצוב בתלת-מימד ומפתחים את החשיבה היצירתית. בשנה השנייה והשלישית ישנה התעמקות בידע הבסיסי הדרוש למעצב כדי לפתח את הרעיון העיצובי ולהוציא אותו אל הפועל, כמו גם קורסים עיוניים באמנות, פסיכולוגיה, סוציולוגיה, שיווק ותהליכי ייצור. נוסף על כך, התלמידים עובדים בסטודיו על פרויקטים שונים. השנה הרביעית מוקדשת רובה ככולה לפרויקט גמר אישי בהנחיית המרצים.

המרכז האוניברסיטאי אריאל

המרכז האוניברסיטאי באריאל מציע תוכנית לימודים להנדסאים בעיצוב תעשייתי, המעניקה לבוגרים ידע בתולדות האמנות ויסודות העיצוב, תהליכי ייצור, הנדסת אנוש, גרפיקה, שרטוט ותכנון, בניית דגמים, שיווק ותמחור כמו גם התנסות מעשית בתכנון ועיצוב מוצר בהנחיית המרצים.

מכללות אורט

מכללות אורט מציעות תעודת הנדסאי בעיצוב תעשייתי במסלול ערב שנמשך שלוש שנים. הלימודים כוללים לימודים עיוניים באמנות ובעיצוב, תעשיה, שיווק וניהול, לימודי יסוד בשרטוט, תכנון ועיצוב ולימודים במעבדות המחשבים הכוללים הכרה של תוכנות השרטוט וההדמיה העיקריות. נוסף על כך, התלמידים מתנסים בסדנאות עיצוב מוצר ובשנה האחרונה עובדים על פרויקט גמר בהנחיה אישית.

מכון טכנולוגי חולון

המכון הטכנולוגי בחולון מציע מסלול לימודים של ארבע שנים לתואר ראשון בעיצוב תעשייתי. התואר מעניק לבוגרים ידע בתחומים כמו עיצוב, הנדסת אנוש, פסיכולוגיה וסוציולוגיה וכולל קורסים תיאורטיים בעיצוב ואמנות, עיצוב מוצר, קורסים בהדמיות ממוחשבות ושרטוט ממוחשב, טכנולוגיה למעצבים והכרת חומרים שונים. התלמידים יכולים לבחור קורסי העשרה בנושאים שונים כדי לאפשר להם לבטא את עצמם בצורה אישית וסדנאות מעשיות להתמודדות עם פרויקטים של עיצוב מוצר.

תחומי לימוד בעיצוב תעשייתי

מעבר ללימודי יסודות העיצוב, שמשותפים במקרים רבים לרוב מקצועות העיצוב, נלמדים גם התחומים הבאים במסגרת לימודי עיצוב מוצר:

תורת החומרים

תורת החומרים חשובה לעבודת עיצוב המוצר מכיוון שעל המעצב להכיר את תכונות החומרים על מנת לעצב מוצר אסתטי ושימושי. תכונות אלו כוללות למשל האם החומר מוליך, מה המגבלות ההנדסיות שלו, באלו לחצים הוא יכול לעמוד, מהי רמת השחיקה שלו ועד כמה הוא נוח לעבודה.

תעשיה וניהול

מעצב המוצר לא חייב להיות בקיא בכל רזי התעשייה והניהול, כמו מהנדס תעשיה וניהול, אולם הוא מוכרח להכיר את עיקרי התחום, בעיקר בנושא הייצור. הבנת תהליכי הייצור, כולל המגבלות והיתרונות, יסייעו למעצב לגבש את מראה המוצר והרכבו לפי תהליך הייצור הספציפי.

הנדסת אנוש

הנדסת האנוש הוא תחום שחוקר את הקשר והיחסים בין האדם לסביבתו ולכלים בהם הוא משתמש. תחום זה חשוב ביותר לעבודתו של המעצב התעשייתי, מכיוון שהבנה של המוטוריקה האנושית בסיטואציות שונות, כמו גם הבנה של כיצד פועלת התפיסה החושית והזיכרון, יעזרו למעצב לתכנן מוצר מתאים ונוח למשתמש, שמושך את תשומת לבו של הלקוח.

שרטוט ממוחשב

חלק חשוב במהלך תכנון המוצר הוא שרטוט והדמיה של המוצר לפני שהוא מאושר לייצור. כיום, הטכנולוגיה מאפשרת להגיע לרמות תכנון גבוהות ומדויקות, בעזרת תוכנות שרטוט ותוכנות הדמיה תלת-ממדית.

משך זמן לימודי עיצוב מוצר

ניתן ללמוד לימודי עיצוב מוצר בשני מסלולים: הראשון הוא תעודת הנדסאי עם התמחות בעיצוב תעשייתי במסלול שנמשך שנתיים וחצי עד שלוש שנים, או ללמוד לתואר ראשון במוסדות הלימוד המוסמכים לכך במשך 4 שנים.

אופק תעסוקתי

תחום עיצוב המוצר, מעניק אפשרויות תעסוקה רבות מכיוון שכל חברה יצרנית, שמבקשת למכור את המוצרים שלה, מעסיקה מעצב מוצר או שוכרת את שירותיו. לאחר סיום הלימודים יוכלו הבוגרים לעבוד במפעלים שונים בתעשייה, בחברות היי-טק, במסגרות ציבוריות או כמעצב עצמאי. כמו כן, מכיוון שמדובר במקצוע מתחום העיצוב, יכולים הבוגרים גם להשתלב בתחומים הנושקים לכך כמו פרסום ועיצוב פנים.

עיצוב מוצר – כרטיס הכניסה שלך לתעשייה

עיצוב המוצר הוא תחום רחב ידיים שנוגע כמעט לכל המוצרים ובכל התעשיות. הלימודים מאפשרים לבוגרים להשתלב בתחום יצירתי ומעניין, להתמודד עם אתגרים של עיצוב, ייצור ושימוש ולחוות סיפוק רב מהגשמת חזונם. בואו לחקור עוד ולגלות את העולם המרתק של עיצוב מוצר ולקבל ייעוץ לימודים מפורט.

קבל מידע על לימודי עיצוב תעשייתי
מלא פרטים לקבלת מידע חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
יש לסמן מוסדות לימוד בהתאם למקום מגוריך

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר

קבל מידע על לימודי עיצוב תעשייתי
מלא פרטים לקבלת מידע מנציג טלפוני חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר