הנדסאי עיצוב תעשייתי

לומדים היום ליצור את מוצרי המחר

עיצוב תעשייתי הוא תחום מרתק ורלבנטי מאוד לכל כך הרבה תחומי חיים, ממוצרים ושירותים חיוניים ועד מוצרי המותרות הנחשקים ביותר. מהותו של העיצוב התעשייתי היא לפתח וליצור מוצרים שמיועדים לייצור תעשייתי ושיווק לציבור הרחב, מדובר על תהליך עיצוב שעושה שימוש בתחומים רבים כמו הנדסת חומרים, פיזיקה, עיצוב, אמנות, שימושיות, שיווק ועוד נושאים והיבטים, אשר אמורים בסופו של דבר ליצור שילוב מושלם של מוצר פרקטי, מרשים, אסטטי ונחשק שגם ניתן לייצר באופן סדרתי. עיצוב תעשייתי נוגע לתחומים רבים מעבר לעיצוב מוצר בלבד וכיום מעצבים בולטים מבצעים עיצובים של מבנים, חללים ושאר היבטים תעשייתיים ושיווקיים.

תפקידו של המעצב התעשייתי

מעצב תעשייתי אחראי לשלבים הראשוניים של פיתוח מוצרים ונושאים תעשייתיים רבים, המעצב הוגה ומפתח את הקונספט הבסיסי של מוצרים מבחינת המראה שלהם, השימושיות שלהם, הצורך עליו המוצר עונה וכן הלאה. אך תפקיד המעצב התעשייתי אינו מסתכם רק בעיצוב המוצר, אלא הוא כולל תהליך מורכב ומדעי לגבי נושאים כמו החומרים בהם ישתמשו, השימושיות של המוצר או מושא העיצוב, נושאים של עיצוב-שיווק, אפשרויות פיזיות לייצור סדרתי וכן הלאה. מעצב תעשייתי עושה שימוש בשרטוטים פשוטים, עיצוב ופיתוח עם תוכנות מחשב וייצור אב טיפוס פיזי ותהליכי ניסוי וטעייה של פיתוח מושא העיצוב. מעצב תעשייתי יכול להיות מעורב גם בתהליכי בקרה על ייצור המוצרים.

תפקיד המעצב התעשייתי הוא קריטי בשרשרת החיים של מוצרים שונים ובלי עבודה איכותית ומקצועית בשלב מהותי זה המוצר כולו עשוי להיכשל. דוגמא רלבנטית ואידיאלית לכך היא האייפון של חברת אפל שבפיתוחו היה דגש רחב על עיצוב תעשייתי שמהווה חלק משמעותי מהצלחתו והעבודה שמדובר על מוצר כה נחשק ואיכותי. ניתן לראות דוגמאות רבות אחרות בתחומי הרכב, מכשירים אלקטרוניים, צעצועים ועוד.

מטרות הקורס

להכשיר אנשי מקצוע בנושאים הבסיסיים ההכרחיים של עולם העיצוב התעשייתי ולהקנות להם כלים תיאורטיים ומעשיים לפתח מוצרים איכותיים וחדשים, או לשפר מוצרים ורעיונות קיימים. קורס הנדסאי עיצוב תעשייתי מספק לסטודנטים ידע עיוני לגבי נושאים מהותיים לתחום, החל בנושאים מדעיים "יבשים" ועד נושאים יצירתיים שנוגעים לפיתוח ולתהליך העיצוב עצמו וכמובן תהליכי לימוד לגבי ייצור ועבודה מעשית של מעצבים תעשייתיים.

הנושאים הנלמדים בקורס:

 • מתמטיקה
 • פיזיקה
 • תורת חומרים בסיסית
 • תולדות האמנות
 • עיצוב בסיסי ומתקדם
 • שיווק
 • מנהל עסקים בסיסי
 • הנדסת אנוש
 • גרפיקה ועבודה עם תוכנות עיצוב מתקדמות
 • רישום, ציור, פיסול ובניית מודלים
 • עבודה מעשית במעבדה ובסטודיו

הנושאים הנלמדים במסלול הנדסאי עיצוב תעשייתי משתנים בהתאם למוסד הלימודים, בו תבחרו ללמוד.

תנאי הקבלה לקורס

ברוב המוסדות תנאי הקבלה כוללים תעודת בגרות מלאה ולעיתים ניתן להתקבל גם עם בגרות חלקית – לרוב יש חובה בציון עובר במתמטיקה, אנגלית והבעה. כמו בלימודי הנדסאים אחרים אין צורך בפסיכומטרי. יש לציין כי יש מועמדים שבוחרים ללמוד במסלול הנדסאי עיצוב תעשייתי וממנו להתקדם ישירות להשלמת תואר ראשון בעיצוב תעשייתי תוך דרישות קבלה קלות יותר.

אופן לימוד הקורס

לימודי קורס הנדסאי עיצוב תעשייתי נלמדים במתכונת שמשלבת לימודים עיוניים ומעשיים במידה רבה לכל אורך המסלול (בין שנתיים לשלוש). הלימודים כוללים חלקים עיוניים שנוגעים לתחומי הבסיס ההכרחיים לעיצוב תעשייתי וכן עבודה מעשית בבניית מודלים, עיצוב בעזרת מחשב, עבודה עם תלת מימד, ייצור אב טיפוס מלא וכן הלאה – הלימודים משלבים את שני סוגי הלימוד כפי שהמקצוע עצמו עושה זאת ביומיום.

סוג התעודה המתקבלת בסוף הקורס

מסלול הנדסאי עיצוב תעשייתי מקנה תעודת הנדסאי מוסמך מטעם מה"ט לאחר מעבר כל הבחינות של מוסד הלימודים עצמו והבחינות המקצועיות של מה"ט.

שכר הלימוד בקורס

שכר הלימוד לקורס הנדסאי עיצוב תעשייתי הוא שכר הלימוד המפוקח והמסובסד שנקבע על ידי מה"ט לגבי לימודי הנדסאים. שכר הלימוד ללימודי הנדסאים במסלול יום רגיל הוא 6,900 ש"ח לשנה ובמסלול יום וערב שכ"ל של 5,670 ₪, נכון לשנת 2010-2011.

שכר איש המקצוע

תחום העיצוב התעשייתי טומן בחובו אפשרויות שכר משמעותיות מאוד, כאשר מעצבים מוצר שמשווק בקנה מידה גדול ושיוצר אפקט גדול בציבור. הנדסאי עיצוב תעשייתי יכול להשתכר בטווח משכורות רחב שנע החל מכ-7,000 ש"ח ברמות ההתחלתיות ועד כ-16,000 ש"ח בתפקידים בכירים יותר או לאחר צבירת וותק בתחום.

מוסדות לימוד מומלצים המלמדים את הקורס

 • מכללות אורט ברחבי הארץ
 • המכללה האקדמית ספיר
 • מכון אבני
 • המרכז לעיצוב וטכנולוגיה באריאל

לסיכום

ללא מעצבים תעשייתיים לא היו לנו מוצרים חדשניים, מהפכניים ונחשקים כפי שקיימים כיום בעולם. מדובר על מקצוע שתמיד יש לו ביקוש ואלו שמצטיינים בו יכולים להשאיר את חותמם בקנה מידה בינלאומי. לימודי הנדסאי עיצוב תעשייתי מאפשרים אפשרויות תעסוקה רבות וכן אפשרויות להמשך להשלמת תואר ראשון בעיצוב שמקנה יותר בשוק העבודה ומבחינה מקצועית.

קבל מידע על לימודי עיצוב תעשייתי
מלא פרטים לקבלת מידע חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
יש לסמן מוסדות לימוד בהתאם למקום מגוריך

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר

קבל מידע על לימודי עיצוב תעשייתי
מלא פרטים לקבלת מידע מנציג טלפוני חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר