לימודי עיצוב אופנה

לימודי עיצוב האופנה גדלו והתעמקו עם השנים בארץ, וכיום ניתן ללמוד את תחום האופנה כתואר ראשון המוכר על ידי המועצה להשכלה גבוהה.

לקבוע את הטרנד האופנתי הבא

לימודי עיצוב אופנה
צילום: ottonassar

לבגדים לאורך ההיסטוריה האנושית תמיד היה תפקיד נוסף מעבר להיותם כסות למערומים: הבגדים הבדילו בין מעמדות חברתיים שונים ובין עשירים ועניים, הצביעו על עיסוקו של הלובש והיוו דרך למשוך את תשומת ליבו של המין השני. בעשרות השנים האחרונות עיצוב האופנה התפתח להיות מקצוע מוכר והתקבל כתחום אמנותי לכל דבר. עם ההתפתחות הזו, התפתחה גם הגישה של האופנה כדרך לביטוי עצמי ויצירתי, והסטיילינג כתחום בפני עצמו, שמאפשר לאדם לשדר לסביבה שלו מסר מסוים.

מטרת לימודי עיצוב אופנה

מטרת לימודי עיצוב אופנה היא להעניק לבוגר ידע תיאורטי בתחום העיצוב ובפרט בעיצוב בגדים בעזרת קורסים בתולדות האמנות, תולדות הבגד, זרמים באופנה ויסודות העיצוב. כמו כן, התלמיד רוכש כלים מעשיים לעיצוב וייצור בגדים כמו תפירה, רישום, מדידה והתאמת הבגד, שימוש בבדים וחומרים, עיצוב טקסטיל ושימוש בתוכנות מחשב גרפיות. חלק חשוב מהלימודים הוא פרויקט גמר של עיצוב קולקציה, פרויקט שמאגד בתוכו שימוש מעשי בכלים שנרכשו במהלך הלימודים, ומאפשר לתלמידים להתמודד עם האתגרים שעומדים בפני מעצבי אופנה בעולם האמיתי.

האם אני מתאים ללימודי עיצוב אופנה?

כמו בכל תחומי העיצוב, עיסוק בעיצוב אופנה דורש יצירתיות וחוש אמנותי. בתחום זה ישנה חשיבות גדולה להתעניינות והתעדכנות בטרנדים ובאופנות החדשות, משום שהשינויים בו רבים ומהירים. לימודי עיצוב אופנה מתאימים לאלו המתעניינים באופנה ובסטיילינג, בעלי חוש עיצובי ואסתטי שמרגישים שיש להם כשרון לכך. לעתים אפשר לעבור מכינה לעיצוב אופנה כדי לשפר את הסיכויים להתקבל.

תחומי התמחות בלימודי עיצוב אופנה

עיצוב נעליים

עיצוב נעליים נלמד לרוב במסגרת לימודי עיצוב אופנה, אולם בהרבה מובנים הוא נחשב למקצוע נפרד. בעיצוב נעליים יש להתחשב בפרמטרים שונים מעיצוב ביגוד, משום שתהליכי הייצור והחומרים בהם משתמשים שונים מאוד. מעבר לעיצוב, בתחום זה ישנה חשיבות רבה לצד הטכני של בניית הנעל, בין אם בייצור במפעל או ייצור ידני בסדנא.

עיצוב הלבשה תחתונה ובגדי ים

תחום ההלבשה התחתונה ובגדי הים התפתח לתחום עיצוב משמעותי בשליש האחרון של המאה העשרים. תחום זה מתאפיין בשיטות תפירה ייחודיות לבדים עדינים או לבדים עמידים במים, בטקסטורות מיוחדות ובתשומת לב לפרטים.

עיצוב שמלות ערב ושמלות כלה

עיצוב של שמלות ערב וכלה הפך להיות תחום מרכזי באופנה, בעיקר בשל הביקוש הרחב לשמלות כלה מפוארות שהפך את תחום זה לרווחי כל כך. עיצוב שמלות כאלו הוא מורכב ודורש הבנה בתכונות של בדים, בטכניקות של בניית מחוך, יצירת נפח והתאמה למבנה גוף שונים.

סטיילינג

הסטיילינג הוא תחום שהתפתח מאוד בשנים האחרונות, מקורו הוא בהפקות אופנה וטלוויזיה, אך כיום נעזרים גם אנשים פרטיים בסטייליסטים שיעזרו להם לגבש מראה מסוים. מהותו של הסטיילינג היא להתאים בצורה נכונה וקוהרנטית בגדים ואביזרי אופנה אחרים בכדי ליצור מראה אחיד בעל אמירה מסוימת. לימודי סטיילינג נלמדים היום גם כקורסים נפרדים מעיצוב אופנה, והעוסקים בתחום זה עובדים בהפקות אופנה שונות, בתוכניות טלוויזיה, בשירותם של מעצבים וכסטייליסטים של אנשים פרטיים.

משך זמן לימודי עיצוב אופנה

לימודי עיצוב אופנה לתואר ראשון נמשכים ארבע שנים, ומעניקים תואר 'בוגר בעיצוב' (אופנה). ישנם גם מכללות שמציעות לימודים קצרים יותר שאינם לתואר ראשון, שאורכם עד שנתיים, כמו כן ניתו למצוא קורסים ספציפיים בתחום אשר יעזור לכם להעשיר את הידע והניסיון שלכם בתחום עיצוב האופנה.

אופק תעסוקתי

לאחר סיום הלימודים יכולים הבוגרים להשתלב בבתי אופנה, לעבוד בסטודיו של מעצבים ולהשתלב בחברות ייצור או ייבוא טקסטיל בארץ או בחו"ל. אפשרות נוספת היא לעבוד בסטיילינג עבור אנשים פרטיים או הפקות אופנה. הבוגרים בעלי המוטיבציה והרצון יוכלו לעבוד כעצמאיים, בסטודיו פרטי משלהם, במטרה למכור את הקולקציות שלהם לאנשים פרטיים או לחברות אופנה.

מתלבש עליך עיצוב אופנה

עיצוב אופנה הוא תחום שמאפשר לעוסקים בו להגשים את עצמם מבחינה יצירתית ולשלב בין טכניקות תפירה מסורתיות לטרנדים אופנתיים חדשים. בדומה לעיצוב גרפי, זהו תחום מסעיר שמשתנה כל הזמן, ודורש ממעצבי האופנה להיות עם יד על הדופק באופן תדיר. כדי להתאים לתעשייה התמפתחת מידי יום, יש צורך בסבלנות רבה, השקעה והרבה פתיחות ויצירתיות.


עוד על לימודי עיצוב אופנה

מכינה לעיצוב אופנה מכינה לעיצוב אופנה – אל תישארו מאחור!
מכינה לעיצוב אופנה צילום: See-ming Lee 李思明 SML
עולם האופנה הוא עולם שמתעסק באמנות וביופי, אולם מדובר גם בתחום רווחי, תחרותי ויצרי. מעצבי להמשך קריאה »