תואר שני באדריכלות

תואר שני באדריכלות על קצה המזלג

משך הלימודי
משך הלימודים

לרוב שנתיים, יתכנו מסלולים ארוכים יותר או צורך בלימודי השלמה שאינם נכללים במסגרת השעות לתואר.

מסלול
חד חוגי / דו חוגי

חד חוגי מורחב.

מיומנויות
מיומנויות נדרשות

נטייה למקצועות ריאליים ומדעיים, יצירתיות, יכולת אינטגרציה של תחומים שונים.

התמחות
התמחות / סטאז בסיום התואר

ללא.

קבלה ללימודים
קבלה ללימודים

תואר
משתנות על פי המסלולים השונים: חלק מהמסלולים מיועדים לבוגרי תואר ראשון באדריכלות בלבד, וחלקם פתוחים בפני בוגרי תואר ראשון במגוון רחב של תחומים (לעיתים ישנה דרישה למבחנים וראיונות בנוסף).

השקעה
השקעה בלימודים

תואר
לימודים עיוניים בצד הגשת פרויקטים רבים.

סביבת הלמידה
סביבת הלמידה ואופן הבחינות

למידה פרונטאלית-עיונית במקביל לסדנאות מעשיות ושיעורי סטודיו, כמו גם עבודה עם תוכנות גרפיות מתקדמות. נדרשת הגשת פרויקטים מרובים לאורך הלימודים.

אדריכלות למתקדמים – הרבה יותר ממה שחשבתם

תואר שני באדריכלות
צילום: SOCIALisBETTER

האדריכל הוא הגורם האמון על התאמת תנאי סביבתו של האדם כך שיתאימו לצרכיו – הגדרה רחבה, המתאימה להיבטים המגוונים ולכיווני ההתפתחות הרבים בהם יכול לעסוק האדריכל. לימודי תואר השני באדריכלות משקפים את מגוון ההיבטים הללו באמצעות קשת רחבה של מגמות התמחות וכיווני מחקר ועשייה ובהם: ארכיטקטורה "ירוקה", יחסי אדם-סביבה, שימור מבנים ואתרים, עיצוב עירוני, מחשוב בתכנון ובעיצוב, כלכלה ופיתוח מקרקעין, דיור ופיתוח קהילתי, מדיניות תכנון סביבתי, עיצוב תעשייתי ועוד.

לימודי תואר השני באדריכלות ונגזרותיה מתקיימים בארץ במוסד אחד ללימודים גבוהים שהוא הטכניון שבחיפה. הפקולטה לארכיטקטורה ובינוי ערים מציעה ארבעה מסלולי לימוד מרכזיים לתואר שני, בדגשים והתמחויות שונים: ארכיטקטורה, ארכיטקטורה – בינוי ערים, תכנון ערים ואזורים או עיצוב תעשייתי. מסלולי הלימוד כוללים נתיבים מגוונים הנבדלים ביניהם בעיקר בקהלי היעד אליהם הם מכוונים, תנאי הקבלה, כתיבת תזה או מסלול עיוני וסוג התואר (ישנו הבדל, למשל, בין תואר "מגיסטר למדעים בארכיטקטורה" ובין "מגיסטר למדעים" ששניהם מהווים נתיבים אפשריים במסגרת המסלול לארכיטקטורה).

מגמה ייחודית הראויה לציון נפרד הינה מגמת "מגיסטר לארכיטקטורה ובינוי ערים I", שמיועדת לבעלי תואר ראשון בתחום לא מקצועי (באדריכלות או תחומי המשנה שלה). משך הלימודים במגמה ארוך משמעותית והוא נמשך חמש שנים, ובסופה יהיו זכאים הבוגרים לתואר שהינו גם תואר מקצועי (בכפוף לאישור של רשם המהנדסים והאדריכלים).

ככלל, לימודי התואר השני ברוב מגמות ההתמחות אורכים שנתיים, במידה ואין צורך בלימודי השלמה. לימודי ההשלמה יידרשו ממי שאינם בוגרי לימודי אדריכלות, והם על פי רוב בהיקף מינימום של כ – 10 נקודות, אולם היקפם הסופי נקבע בהתאם לסוג התואר הראשון של המועמד. המשמעות היא שבניגוד לתחומים רבים אחרים, יכולים להתקבל ללימודי תואר שני באדריכלות, אדריכלות נוף או הנדסה גם בוגרי חוגים אחרים – לרבות בוגרי מדעי החברה והרוח, אמנויות, משפטים, מדעי הטבע וכדומה.

קהל יעד לתואר שני באדריכלות

לימודי התואר השני באדריכלות מיועדים לקהל רחב ומגוון מאוד, החל מבוגרי תואר ראשון באדריכלות המבקשים לקבל כלים תכנוניים ויישומיים שיאפשרו להם לשכלל את יכולותיהם ותפקודם המקצועיים, ועד בוגרי תארים ממדעי הרוח והחברה המעוניינים לעסוק בתכנון עירוני ואזורי או בלימודי סביבה ולקבל כלים שימושיים לצורך קבלת החלטות בתחומים רבים הקשורים בתכנון סביבתי וחברתי.

מה ניתן לעשות עם לימודי תואר שני באדריכלות

המגוון הרחב של מסלולי הלימוד לתואר שני באדריכלות מבטיח אפשרויות השתלבות במגוון רחב של תחומי עשייה: החל מהשתלבות בשירות המדינה במסגרת משרדי ממשלה, מנהל מקרקעי ישראל ורשויות מקומיות, דרך ארגונים פרטיים או "המגזר השלישי" העוסקים באיכות הסביבה וכלה ביזמי פיתוח ומשרדי תכנון פרטיים. המתמחים בהיבטים אדריכליים תכנוניים מקצועיים יוכלו כמובן להמשיך ולהשתלב במשרדי אדריכלים, ואף לפתוח משרדים בעצמם.

לתכנן סביבה פיסית בכל הרמות

הלימודים אינם לימודים פשוטים, ועל המתעתד ללמוד לקראת תואר שני באדריכלות לקחת זאת בחשבון: מדובר בלימודים אינטנסיביים, הכוללים הגשת פרויקטים תכנוניים ועיצוביים בצד לימודים עיוניים. עם זאת, תחומי העיסוק והעשייה המגוונים הינם מרתקים ומאתגרים, והם מהווים – בכל המסלולים ומגמות ההתמחות המוצעים – שילוב של חזון ומעש באופן המוחשי ביותר.