מידע הכרחי למועמד לאדריכלות

עובדות על תחום הלימודים

 • ישראל מדורגת במקום ה- 11בנוגע למספר האדריכלים לנפש, בארץ ישנו אדריכל אחד לכל 1,047 בני אדם, הנתונים נלקחו מסקר שהתפרסם במגזין האדריכלות הבינלאומי “MARK”. במקום ה- 30 לפי הסקר נמצאת הולנד שידועה בלימודי האדריכלות הגבוהים שלה.
 • על פי הפרסום בעכבר העיר המועצה להשכלה גבוהה מתכננת להקים ועדה אשר תכנס את כל ראשי המחלקות במקצוע אדריכלות, כדי לגבש תוכנית פעולה אשר תכלול גם את רשם האדריכלים ותגדיר סטנדרטים חדשים למיומנות ולידע הנדרשים מאנשים שיעסקו במקצוע. אי הבהירות כיום גורמת לאי הבנות, שרירותיות בקריטריונים ובמבחני ההתמחות ולכן הוועדה תחפש דרכים לשנות סטנדרטים אלו. לטענת המועצה להשלכה גבוה תוכניות הלימודים היום אינן עוקבות אחר השינויים בעדין הגלובלי, בעיקר בנוגע לסוגיות סביבתיות אקטואליות.
 • לדעתו של האדריכל דויד עזריאלי שהתפרסמה בראיון מגזין דהמרקר, הדרך להוציא לשוק אדריכלים טובים נעוצה בשינוי שיטת הלימוד וקיצורה, כדי שמי שמתאים למקצוע יוכל לסיים את לימודיו לאחר שלוש שנים ולא לאחר חמש, השינוי לדבריו יעלה את רמת המקצועיות של האדריכלים בארץ.
 • האדריכל רון ארד טוען במגזין דה-מרקר, שהבעיה העיקרית במקצוע האדריכלות בישראל נמצאת בפער שבין הלימודים לפרקטיקה, בלימודים הסטודנטים לומדים לתכנן מבנים גדולים כמו מוזיאונים, אצטדיונים ובתי אופרה ובמציאות הם הרבה פעמים צריכים לעשות פרטי חלונות של אדריכלים אחרים ולפעמים לדעתו של האדריכל צבירת ניסיון היא צבירת הרגלים רעים.

מחקרים וחדשות עדכניים

 • קרן עזריאלי תומכת בבית הספר לאדריכלות על שם דויד עזריאלי הפועל באוניברסיטת תל אביב, הקרן משקיעה גם בפקולטה לאדריכלות בטכניון והיא שותפה עם המועצה לישראל יפה, בנוגע לפרסים הקשורים לסביבה יפה. פרס דויד עזריאלי ניתן בכל שנה בעבור פרוייקטי גמר מצטיינים באדריכלות, כדי לעודד איכות ומצוינות במוסדות האקדמיים ללימודי אדריכלות בארץ.
 • המכללה האקדמית גליל מערבי השיקה לאחרונה את מעבדת השימור הגדולה בישראל, אשר מספקת מענה לשימור חפצים וחומרים ארכיאולוגיים, המעבדה עובדת במקביל על פיתוח חומרים שיתאימו לחומר האותנטי. היקף הציוד במעבדה עומד על מיליוני שקלים ובראשה עומדת אשת המקצוע הד"ר רינה וסרמן. המעבדה החדשה תשמש גם לשיעורים במסגרת החוג ללימודי שימור, היחיד בישראלי בלימודי תואר ראשון. הידיעה התפרסמה על ידי מגזין NEWS1.
 • המשבר הכלכלי ומשבר האקלים מחזק את הצורך בערים בעלי פתרונות חכמים ויעילים, הערים מוצאות את עצמן בשנים האחרונות מתמודדות עם תשתיות בקנה מידה חסר תקדים ועם אתגרים סביבתיים כתוצאה מההגירה לערים בקצב שלא נראה בעבר. פורסם על ידי אדריכל הנוף ליאור לווינגר במגזין מעריב.

תוכניות וסרטונים לצפייה

ספרים מומלצים

 • אברהם יסקי אדריכלות קונקרטית מאת רוטברד שרון
 • אני מקום אדריכלות הומניסטית מאת פלד אריה
 • אדריכלות החברה האוטופית מאת חיוטין ברכה ומיכאל
 • האדריכלות הישראלית במאה ה- 20 מאת אלחנני אבא

שאלות נפוצות

כמה זמן נמשכים לימודי אדריכלות?
לימודי אדריכלות לתואר ראשון נמשכים חמש שנים, ניתן ללמוד אדריכלות גם במסלול הנדסאי אדריכלות שנמשך שנתיים וחצי לתעודת הנדסאי.

האם יש התמחות במקצוע?
ניתן לבחור התמחות ספציפית במהלך הלימודים בדרך כלל בשנה השלישית או הרביעית ללימודים כגון: תכנון ערים, אדריכלות נוף, אדריכלות פנים ועוד. לאחר שלוש שנים של התמחות במשרד אדריכלים אפשר להירשם ברשם האדריכלים ולקבל אישור לחתום על תוכניות של מבנה עד 4 קומות.

מה הוא גובה שכר הלימוד ללימודי אדריכלות?
שכר הלימוד לתואר ראשון באדריכלות ע נע בין כ- 12,688 ש"ח לשנה ל- 26,000 ₪ לשנה בלימודים פרטיים, שכר הלימוד לתעודת הנדסאי הוא כ- 7,000 ₪ לשנה.

האם תנאי הקבלה למסלול ללימודי אדריכלות קשים?
תנאי הקבלה ללימודי אדריכלות במרבית מהמוסדות כוללים בחינת כשרונו של המועמד בתחום העיצוב, רבים מבתי הספר מבקשים מהמועמד להציג תיק עבודות רלוונטי ואף לעבור מבחני כניסה שנמשכים בדרך כלל יום שלם, מלבד זאת נדרשת תעודת בגרות מלאה. ישנם מוסדות לימוד בתחום שמחייבים לעבור מכינה באדריכלות כתנאי לקבלה ללימודים.

אתרי אינטרנט

קבל מידע על לימודי אדריכלות
מלא פרטים לקבלת מידע חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
יש לסמן מוסדות לימוד בהתאם למקום מגוריך

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר

קבל מידע על לימודי אדריכלות
מלא פרטים לקבלת מידע מנציג טלפוני חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר