לימודי אדריכלות נוף

אדריכלות נוף הוא תחום ששואף לעצב ולתכנן מרחבים פתוחים שנמצאים בשימוש יומיומי של אנשים כמו חללים ציבוריים, גינות, פארקים, כניסות לבניינים, כיכרות, שדרות וכיו"ב.

בואו לתכנן את האופק שלכם עם לימודי אדריכלות נוף

לימודי אדריכלות נוף
צילום: Octobit

אמנם אדריכלות הנוף עוסקת במרחבים ציבוריים ופתוחים מגוונים, אולם לרוב היא קשורה באופן הדוק לתחום הגינון. עוד בתקופה העתיקה התפתחה אדריכלות נוף הקשורה לגינון, כאשר תרבויות שונות תכננו במודע גנים ומקומות ציבוריים כדי להשיג מטרה מסוימת או להגיע למראה הרצוי. מאוחר יותר, תחום תכנון הגנים הפך להיות מקצוע ואמנות של ממש ודוגמא לכך אפשר לראות בגנים היפנים והסינים או בגני ורסאי המפורסמים בצרפת.

נוסף לתכנון גנים, אדריכלות הנוף שמה לה למטרה לעצב סביבה חיצונית שתהיה שימושית לאדם, שתהיה נעימה לעיניים ולהליכה ושיהיה לה קשר עיצובי עם המבנים שסביבה. לפיכך, פעמים רבות עובדים אדריכלי נוף בצורה צמודה עם אדריכלי בניינים ועם מתכנני ערים כדי להגיע להרמוניה עיצובית ושימושית במרחב המתוכנן. אדריכל נוף דואג לאספקטים רבים כאשר הוא מתכנן מרחב מסוים, כגון ריצוף, ריהוט, סוגי צמחיה, תכנון תוואי השטח, תאורה וקשר למבנים מסביב. עם עליית ההתעניינות באיכות הסביבה, ישנה התפתחות גם של תחום אדריכלות הנוף ככזו שמאפשרת סביבה ירוקה בשטחים חיצוניים.

מטרת לימודי אדריכלות נוף

מטרת הלימודים היא להכשיר את הבוגרים לתכנן ולעצב סביבה חיצונית שתהיה שימושית וכזו שמתקשרת בצורתה הן עם הבניינים שסביבה והן עם הפונקציונאליות שלה. מכיוון שתכנון סביבה כזו דורש יכולת עיצובית כמו גם הבנה הנדסית וסביבתית, הלימודים כוללים לימודים במדעים כמו מתמטיקה, גיאומטריה והנדסת בניין, בנוסף ללימודים במדעי הטבע והסביבה כמו אקולוגיה, גיאולוגיה ובוטניקה. נוסף על כך, לומדים התלמידים את עקרונות העיצוב הכלליים והספציפיים הקשורים לסביבה החיצונית, ורוכשים ידע בתוכנות שרטוט והדמיה ממוחשבות.

קהל יעד ללימודי אדריכלות נוף

אדריכלות הנוף היא אמנם תחום עיצובי ויצירתי, שמאפשר למעשה לפסל את הסביבה החיצונית בצורה מושכת ונעימה לעין, אולם היא גם תחום שמצוי במגבלות הנדסיות ועובד לפי עקרונות מדעיים. אנשים המתאימים למקצוע זה הם כאלו שמרגישים שיש להם זיקה לתחום העיצוב, אוהבים טבע וצמחיה, מעוניינים להתעסק בתכנון מרחבים פתוחים וכמו כן מסוגלים להתמודד עם מקצועות ריאליים כמו מתמטיקה, סטטיסטיקה והנדסה.

מוסדות לימוד

טכניון חיפה

הטכניון מציע תוכנית ייחודית לתואר ראשון באדריכלות נוף, במסלול שנמשך ארבע שנים. במהלך הלימודים נלמדים מקצועות הבסיס האדריכליים כמו הנדסת בניין, מדעים, עקרונות העיצוב, תולדות הארכיטקטורה ותכנון פיזי. המסלול לאדריכלות נוף כולל נושאים ייחודיים לתחום זה, הכוללים תכנון ועיצוב נוף, הכרת עולם הצומח והשימוש בהם בעיצוב, אקולוגיה ואגרונומיה, ניהול משאבים טבעיים והיסטוריה של אדריכלות הנוף.

מכללות אורט

ניתן ללמוד לתעודת הנדסאי באדריכלות נוף במכללת אורט כפר-סבא או במכללת אורט ירושלים. התוכנית נמשכת שנתיים וחצי וניתנת גם אפשרות ללימודי ערב הנמשכים שלוש וחצי שנים. במסגרת התוכנית נלמדים יסודות העיצוב, התכנון והשרטוט, עקרונות תכנון גנים ונוף, בוטניקה, תכנון מערכות השקיה, שרטוט וכיו"ב. לקראת סיום הלימודים עובדים התלמידים על פרויקט גמר בהנחיה.

המכללה הטכנולוגית תל-חי

המכללה בתל-חי מציעה מסלול של שנתיים המעניק תעודת הנדסאי באדריכלות נוף. הלימודים משלבים בין פן טכנולוגי לפן אמנותי ועיצובי, ומציעים לבוגרים ידע בהנדסה, באקולוגיה ומדעי הסביבה, בתולדות האמנות והעיצוב ובתכנון בעזרת צמחיה.

תחומים באדריכלות נוף


סרטון על עולם אדריכלות הנוף

להלן נביא את התחומים העיקריים שנלמדים במהלך תוכניות הלימוד באדריכלות נוף

תכנון ועיצוב אדריכלות נוף

תחום אדריכלות הנוף נשען על פילוסופיה עיצובית שלמה שמגדירה מטרות לחלל החיצוני ודרכים להגיע לעיצוב פונקציונאלי. הלימודים מאפשרים לתלמיד לתכנן את החזון העיצובי שלו תוך כדי התחשבות בעקרונות העיצוב, בהכרת הצמחיה המתאימה לאזור הספציפי והתחשבות בצרכים אנושיים.

גינון

תחום אדריכלות הנוף משתמש רבות בצמחיה כדי להגיע למראה הרצוי. לימודי הגינון כוללים בוטניקה והכרת צמחים, ביולוגיה, תכנון מערכות השקיה, שילוב בין צמחיה שונה ושילוב בין צמחיה לחומרים אחרים.

הנדסה

אמנם תחום אדריכלות הנוף עוסק בעיקר בעיצוב, עם זאת, עדיין מדובר בתחום שמשתמש בבנייה בחומרים שונים כדי להשיג מטרות עיצוביות. על כן, נלמדים נושאים בתחום ההנדסה כמו הכרת מאפייני חומרים שונים, נושאים בתחום הפיזיקה והסטטיקה וגיאומטריה.

משך זמן לימודי אדריכלות נוף

ניתן ללמוד אדריכלות נוף בשני מסלולים: המסלול הראשון הוא ייחודי לטכניון בחיפה ומעניק תואר ראשון באדריכלות נוף לאחר לימודים של ארבע שנים. המסלול השני הוא תעודת הנדסאי באדריכלות נוף, אותו ניתן ללמוד במכללות שונות. מסלול זה אורך כשנתיים עד שנתיים וחצי.

אופק תעסוקתי

המסיימים במסלול אדריכלות נוף יוכלו לעסוק בתכנון גינות ציבוריות, פארקים, רחבות כניסה חיצוניות ופנימיות, כיכרות ושאר מרחבים ציבוריים. מקומות העבודה כוללים משרדי אדריכלים, מחלקות גינון ציבוריות או לעבוד באופן עצמאי כמתכנני גינות פרטיות.

יצירתיות, אדריכלות ואהבה לטבע

תחום אדריכלות הנוף הוא תחום שמשלב בתוכו יצירתיות, אהבה לטבע, הבנה בצרכי האדם המשתמש במרחב כמו גם ידע אדריכלי והנדסי. לעוסקים בתחום צפויה עבודה מרתקת בתכנון מרחבים ציבוריים ופרטיים וסיפוק ממימוש החזון העיצובי שלהם. בואו לברר פרטים נוספים על לימודי אדריכלות נוף או לקבל ייעוץ לימודים בנושא בחינם.

קבל מידע על לימודי אדריכלות
מלא פרטים לקבלת מידע חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
יש לסמן מוסדות לימוד בהתאם למקום מגוריך

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר

קבל מידע על לימודי אדריכלות
מלא פרטים לקבלת מידע מנציג טלפוני חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר