להיות אדריכל

בעל המקצוע

האדריכל עוסק בעיקר בתכנון מבנים על פי דרישת הלקוח, בעבר האדריכל היה גם הבנאי הראשי של הבניין, אבל היום מרבית האדריכלים עוסקים בתכנון הרעיוני של המבנה ובהשגחה על צוות של בנאים ואנשי מקצוע שעובדים בהתאם לתוכניות וללוח הזמנים שהאדריכל קובע. אדריכל טוב נחשב לאומן במלוא מובן המילה, למרות שבניגוד לאומנות האדריכל צריך שהרעיונות שלו יהיו יישומיים ובעלי תקציב הגיוני. האומנות במקצוע האדריכלות באה לידי ביטוי בחיבור שהאדריכל עושה בין הרוח לחומר וכיצד הוא הופך רעיון ליצירה שימושית ופרקטית בהתאם לצרכי הלקוח. תכנון המבנה שנעשה על ידי האדריכל צריך להיעשות תוך ראייה רחבה שלוקחת בחשבון לא רק את צרכי הלקוח והדרישות מהמבנה, אלא להיות גם מותאמת לסביבה שבה מוקם המבנה וכמובן שהיא צריכה להיות מושפעת מרוח התקופה ומהתרבות העכשווית.

איך נראה יום עבודה

עבודתו של האדריכל נחלקת לעבודה בתוך המשרד ומחוצה לו, הפגישות הראשונות בין האדריכל ללקוח נעשות בדרך כלל בתוך המשרד, בפגישות אלו האדריכל מנסה להבין את הלך רוחו של הלקוח ואת דרישותיו ורצונותיו מהמבנה שיוקם, באותן פגישות מסוכם גם נושא התקציב, לאחר הפגישות הללו ולאחר שהאדריכל ראה במו עיניו את המקום שבו יוקם המבנה, הוא מגיש ללקוח מספר תוכניות מבנה וסקיצות של המבנה, התוכנות הגרפיות היום יכולות להמחיש בפניי הלקוח כמעט אחד לאחד כיצד המבנה יראה עם סיום הפרויקט. ברגע שהלקוח מאשר את התוכניות ואת התקציב הפרוייקט יוצא לדרך והאדריכל מגייס צוות של בנאים ואנשי מקצוע שעובדים תחת השגחתו, במהלך הפרויקט האדריכל מגיע לשטח כדי לבדוק את התקדמות הבנאים וגם כדי לתת מענה לבעיות שצצות תוך כדי תהליך הבנייה. תקופת הבנייה נחשבת בעבור האדריכל כתקופה עמוסה ביותר שבה הוא נעדר שעות רבות מהבית ומהמשרד ואדריכלים רבים עובדים בדרך כלל על יותר מפרויקט אחד במקביל.

התמחויות

במקצוע האדריכלות ניתן לבחור במספר התמחויות כבר במהלך הלימודים כגון: התמחות בתכנון עירוני, התמחות בעיצוב פנים, אדריכלות נוף ועוד. לימודי האדריכלות אורכים בדרך כלל חמש שנים מכיוון שעל האדריכל לשלוט על קשת רחבה מאוד של נושאים כגון: עיצוב, מבנה, תורת הבניה, הנדסה חשמל, תאורה, עבודות גבס, ארכיטקטורה של מבנים, שיקום מבנים, אומנות ועוד. כדי לקבל מעמד של "אדריכל רישוי" נדרש ניסיון של שלוש שנים במקצוע האדריכלות, מעמד זה מאפשר לתכנן בתים ומוסדות, הרישוי לתכנון מבנים מוגבל על פי סוג הלימודים.

שוק העבודה והשכר

מקצוע האדריכלות נחשב למקצוע מתגמל מאוד במיוחד בעבור אדריכלים מוכשרים, בעלי יצירתיות, תעוזה ומעוף, אמנם אדריכל מתחיל יכול להרוויח כ- 15,000 ₪ בחודש אבל אדריכל פרטי, בעל שם ומוניטין בתחום האדריכלות יכול להגיע למשכורת של 60,000 ₪ בחודש ואף יותר מכך. גם במקצוע זה הניסיון והוותק משחקים תפקיד ניכר ברווחיו של האדריכל וחשוב להקפיד גם על יחסי אנוש מצוינים עם הלקוחות.

יתרונות בשוק

היום הביקוש לאדריכלים עם ניסיון וידע בנוגע לבנייה ירוקה הולך וגובר ונראה שזו הולכת להיות המגמה גם בשנים הקרובות, לכן אם אתם מעונינים ללמוד תחום זה, הקפידו למצוא לימודים הכוללים קורסים בנושא אקולוגיה ובנייה ירוקה, אשר יעזרו לכם להשתלב בעתיד בעבודה ביתר קלות.

קבל מידע על לימודי אדריכלות
מלא פרטים לקבלת מידע חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
יש לסמן מוסדות לימוד בהתאם למקום מגוריך

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר

קבל מידע על לימודי אדריכלות
מלא פרטים לקבלת מידע מנציג טלפוני חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר