להיות מנהל

מנהל להצלחה בטוחה

חברות רבות, ארגונים ובעלי עסקים יודעים שכדי שהחברה תצליח לשרוד וגם להצליח בשוק התחרותי של ימינו היא זקוקה למנכ"ל אשר יוביל אותה להצלחה הן בשוק העסקים הישראלי והן בשוק העסקים הבינלאומי. על המנהל המודרני להיות בעל ידע כללי במספר רב מאוד של תחומים ובעל התמחות ספציפית בתחום אחד או יותר. מקצוע הניהול היום דורש הבנה בנוגע להתנהגות הצוות בתוך הארגון, ידע בנוגע לכלכלה הישראלית והכלכלה הבינלאומית, ידע במימון וגיוס כספים לטובת החברה, ידע בהשקעות, ידע בנוגע לתרבות העסקית הגלובלית, הבנה בחשבונאות ויכולת ניתוח של דו"חות הקשורים למצבה הפיננסי של החברה.

כפי שציינו קודם לכן, מקצוע הניהול נוגע במספר רב של תחומים והוא מצריך לא רק ידע רב, אלא גם חשיבה מקורית, יכולת מנהיגות, יכולת לקבל החלטות קריטיות ולהוביל מהלכים בחברה, אינטואיציה טובה ויחסי אנוש מעולים, אין פלא שהמנהל שמצליח לענות על כול הצרכים הללו מתוגמל בהתאם.

איך נראה יום עבודה

המנהל הוא בדרך כלל עצמאי בשטח, הוא לא כפוף לאיש ואינו חייב בדין וחשבון על יום העבודה שלו, אבל המנהל צריך להראות מידי רבעון או בסיום כול שנה, כי החברה שאותה הוא מנהל מצליחה להגיע ליעדים שהיא הציבה לעצמה והיא יציבה ורווחית. המנהלים בדרך כלל זמינים 24 שעות ביממה שבעה ימים בשבוע, כדי לענות לבעיות או תקלות חירום שמתרחשות בחברה. המנהל צריך להיות עם אצבע על הדופק הן בנוגע למצב החברתי והכלכלי בחברה והן לגביי השינויים התכופים בעולם העסקים הישראלי והגלובלי. לתפקיד הניהול אין שעות מוגדרות, התפקיד נחשב לתובעני מאוד והוא כרוך באחריות גדולה כלפי עובדי החברה וכלפי הבעלים של החברה, המנהלים של היום עושים ימים כלילות כדי שהחברה תוכל להצליח בשוק העסקים התחרותי. יום העבודה של מנהל החברה מורכב מפגישות רבות גם עם עובדים בתוך החברה וגם עם מנהלים ובעלי חברות אחרים שעמן אפשר לקשור קשרים עסקיים.

התמחויות

ניתן לעשות תואר ראשון כללי במנהל עסקים או לבחור בהתמחות אחת או שתיים מבין ההתמחויות הבאות: התמחות במימון, התמחות בשיווק, התמחות בהתנהגות ארגונית, התמחות בניהול תיירות, התמחות בחשבונאות והתמחות במערכות מידע.

שוק העבודה והשכר

המשכורת של המנהל מושפעת הן מתחום הניהול שלו והן משנות הניסיון שיש לו, מנהל תיקי לקוחות מתחיל מרוויח בסביבות 7,500 ₪ בחודש ואילו מנהל פיתוח בחברת היי-טק יכול להרוויח בסביבות 32,000 ₪ בחודש ואף יותר מכך.

יתרונות בשוק

בשוק העבודה היום, יש ביקוש רב למנהלים בעלי תואר ראשון או שני בוגרי מסלול מנהל עסקים עם התמחות ספציפית אחת או שתיים. אין ספק שישנו יתרון גדול למנהלים אשר כבר צברו ניסיון מעשי, אבל מכללות רבות משלבות פרוייקטים מעשיים במהלך הלימודים, דבר המאפשר לסטודנטים לצבור ניסיון כבר בזמן לימודיהם.