מידע הכרחי למועמד ליח"צ

עובדות על תחום הלימודים

  • תחום המדיה צומח בכל היבטיו ובהיקפים עצומים, עובדה זו גם מביאה לעולם אפשרויות טכנולוגיות שלא הכרנו או דמיינו בעבר ובעיקר מגבירה את הצורך של ארגונים וגופים מכל הסוגים והמגזרים בהעברת מסרים בצורה יעילה ורחבה. הגידול העצום באפשרויות במדיה והתקשורת, מגדיל באותה מידה את היכולת של עסקים שונים למשוך אליהם קהל, ספציפי או כללי, אך כמובן שבאותה מידה מגביר את התחרות על כל צרכן. עובדות אלו גורמות לכך שמעולם לא הייתה תקופה שבה מקצוע היחצנות היה כה נדרש ומבוקש. גופים עסקיים, ציבוריים וגם גופים מהמגזר השלישי (עמותות למיניהן) מעסיקים כיום, ישירות או על ידי גורם מקצועי חיצוני, יחצן אשר יכול להיות ממונה על מגוון נושאים, החל בהבאת לקוחות לארגון, העברת מסרים בציבור לקידום אינטרסים של הארגון, קידום נושאים שונים מול מקבלי ההחלטות וכדומה.
  • בישראל ניתן ללמוד להיות יחצן באמצעות קורסי יחצנות ספציפיים שנוגעים ממש בשורש העבודה באופן ספציפי, או באמצעות לימודים אקדמיים מתחומים בעלי נגיעה לתחום –למשל תקשורת, פסיכולוגיה חברתית, סוציולוגיה, מנהל עסקים, מדעי המדינה – כאשר לרוב לימודים שמשלבים כמה תחומים נחשבים "לימודי יחצנות" יעילים ובעלי פוטנציאל בשוק העבודה.

מחקרים וחדשות עדכניים

  • נכון לשנת 2011, כמעט לכל חברה גדולה בישראל, כולל חברות ממשלתיות, יש לוביסט – איש יחסי ציבור שמטרתו קידום נושאים ואינטרסים של החברות השונות מול גורמים שונים במגזר העסקי ובעיקר הציבורי. אנשי יחסי הציבור החליפו במידה רבה את ערוצי התקשורת הקיימים והסטנדרטיים בין הגופים השונים, ואין ספק כי כיום משרדי יחסי הציבור הגדולים והחזקים אחראים למגוון עצום של החלטות שהועברו או נידונו במגוון נושאים, וכן בשינוי סדר היום הציבורי והפוליטי לגבי נושאים שנעים מצרכנות וקמעונאות ועד העלאת המיסוי על תגליות הגז והנפט.
  • כיום תחום היחצנות גולש אף לעולם המשפטי, ניתן לראות זאת בכך שנאשמים רבים שוכרים יחצנים לקידום נקודת המבט שלהם בקרב הציבור, היחצנים מציגים את הנאשם הרלבנטי באור חיובי בכמה שיותר מקרים ומדיומים, ובכך יש ניסיון להשפיע על שיקול הדעת של השופטים והלך הרוח הציבורי. דוגמא נוספת ניתן לראות בתביעת לשון הרע שהגיש ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט נגד פרקליט המדינה משה לדור. אולמרט טוען בכתב התביעה שלדור מכפיש את שמו בתקשורת באופן קבוע, ואילו הפרקליטות טוענת שהגשת התביעה היא תעלול יחצנות שנועד לפגוע באמינות הפרקליטות ולקדם את האינטרסים של אולמרט בתיקים השונים המנוהלים נגדו. כמובן ששני הצדדים נעזרים במומחי יחצנות לצורך העניין הזה ואחרים…

תוכניות וסרטונים לצפייה

ספרים מומלצים

  • יחסי ציבור – קשרים ותקשורת / נח הלפרין

שאלות נפוצות

כמה זמן נמשכים לימודי יח"צנות?
תלוי באיזה מסלול בוחרים. לימודים לתואר ראשון שמהם ניתן להתפתח לתחום של יחצנות נמשכים שלוש שנים ולימודי קורס יחצנות אורכים מספר חודשים בלבד.

האם אני חייב לבחור התמחות במקצוע?
במסגרת קורס יחצנות כמובן שאין בחירת התמחות. לימודים לתואר ראשון אקדמי שמשלבים היבטים של יחסי ציבור לא מחייבים התמחות בכל מסלול, אך בהחלט אפשר לבחור התמחויות אשר יעזרו בהמשך להשתלב בשוק העבודה בתחום זה. למשל התמחות במדיניות ציבורית במסגרת מדעי המדינה ליחצנים פוליטיים, התמחות בפרסום או עיתונות במסגרת לימודי תקשורת וכדומה.

מה הוא גובה שכר הלימוד ללימודי יח"צנות?
שכר הלימוד של קורסי יחצנות ודוברות נעים החל מכ-500 ש"ח להרצאות עיוניות קצרות ועד כ-15,000 ש"ח למסלול לימודים ארוך ומקיף יותר. מבחינת שכר לימוד לתואר ראשון שכולל גם היבטים של יחצנות, הטווח רחב מאוד ונע החל משכ"ל אוניברסיטאי של כ- 9,500 ש"ח ועד שכ"ל פרטי במכללות הפרטיות שאינן מתוקצבות שעשוי להגיע אף עד כ-28,000 ש"ח לשנה.

האם תנאי הקבלה למסלול לימודי יח"צנות הם קשים?
תנאי קבלה לקורס יחצנות ודוברות אינם קשים וכל אחד יכול למעשה להתקבל. תנאי הקבלה לתארים ראשונים בעלי נגיעה לתחום משתנים מאוד, בתחומי תקשורת ומדעי המדינה התנאים אינם קשים במיוחד ובתחומי מנהל עסקים, פסיכולוגיה (בעיקר תואר שני) וכדומה התנאים כבר קשים יותר בגלל עודף ביקוש.

אתרי אינטרנט

קבל מידע על קורס יחסי ציבור
מלא פרטים לקבלת מידע חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
יש לסמן מוסדות לימוד בהתאם למקום מגוריך

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר

קבל מידע על קורס יחסי ציבור
מלא פרטים לקבלת מידע מנציג טלפוני חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר