תנאי קבלה להנהלת חשבונות

לימודי הנהלת חשבונות במסגרת הקורסים השונים הזמינים בארץ הם נפוצים מאוד בשנים האחרונות. בנוסף, הביקוש לאנשי מקצוע בתחום חשוב זה יציב וגבוה, עקב שינויים בחשבונאות הפיננסית והכנסת מערכות הנהלת חשבונות חדשות לשימוש. מספר מוסדות הלימוד המציעים קורסים מקצועיים בהנהלת חשבונות הוא גדול מאוד ומגוון סוגי המוסדות מקיף במיוחד. תנאי קבלה להנהלת חשבונות אינם מחמירים או קשים במיוחד אך בכל זאת, יש להכירם מראש.

כל הקורסים בפיקוח התמ"ת

כלל קורסי הנהלת החשבונות בישראל מופעלים בפיקוח משרד התעשייה, המסחר והתעסוקה (תמ"ת), כך שיש אחידות בתכניות הלימוד וכל מוסד שמציע מסלול לימודי תעודה בהנה"ח חייב לעמוד בקריטריונים של המשרד ולהיות מפוקח על ידו. מבחני ההסמכה הסופיים, שהם אלו המספקים את ההסמכה הסופית ואת התעודה הרשמית המאפשרת עבודה בתחום, נערכים על ידי משרד התמ"ת, בעוד קבלת התעודה מותנית כמובן במעבר מוצלח של המבחן. מבחינה זו, יש אחידות מסוימת בקרב מוסדות הלימוד לגבי תנאי קבלה להנהלת חשבונות – בניגוד למסלולים אקדמיים באוניברסיטאות ומכללות, אין הבדלים מהותיים בין מוסד לימודים הנחשב ליוקרתי יותר לבין מכללות קטנות עם סניף מקומי אחד למשל.

תנאי קבלה לקורס הנהלת חשבונות סוג 1+2

הקורס הבסיסי ביותר בתחום הנהלת החשבונות, הקורס הנפוץ ביותר שכל מי שמתעתד לעסוק בתחום באופן מקצועי חייב לעבור, הוא קורס הנהלת חשבונות סוג 1+2. תנאי הקבלה להנהלת חשבונות במסגרת קורס סוג 1+2 הם:

  • סיום 12 שנות לימוד.
  • לאלו שהשלימו 11 שנות לימוד בלבד יש תנאי המצריך מעבר של בחינת כניסה פשוטה במתמטיקה ברמה תיכונית בסיסית, או הצגת תעודת בגרות במתמטיקה בהיקף 1 יחידה לפחות.
  • מעבר של וועדת קבלה מטעם המכללה הרלוונטית ללימודי הקורס, וועדה הבוחנת באופן כללי את ההתאמה לקורס – זהו לרוב הליך פורמלי שמסתיים באישור הלימודים.

תנאי הקבלה לקורס הנהלת חשבונות סוג 3

קורס הנהלת חשבונות סוג 3 הוא המתקדם אחרי קורס סוג 1+2 ותעודה מקצועית זו מאפשרת עבודה בכירה יותר בחשבונאות, עיסוק בתחומים מתקדמים ומורכבים יותר ועוד. תנאי הקבלה להנהלת חשבונות לקורס סוג 3 הם:

  • סיום 12 שנות לימוד או 11 שנות לימוד עם מעבר בחינה מתמטית בסיסית (תנאי מחייב ללימודי קורס 1+2).
  • מעבר של קורס הנהלת חשבונות סוג 1+2.
  • הוכחת ניסיון מקצועי של לפחות שנה בתחום הנהלת החשבונות (כך שיש רווח מינימאלי של שנה בין סיום הקורס הבסיסי הראשון להמשך לקורס המתקדם).
  • וועדת קבלה – חלק ממוסדות הלימוד כוללים שלב סופי של ראיון מול וועדת קבלה פנימית.

ניתן לציין כי תנאי הקבלה להמשך הכשרה לתעודת ייעוץ מס הם בגרות מלאה, סיום קורס הנה"ח סוג 2 לפחות וידע בתכנים של קורס הנה"ח סוג 3.