מידע הכרחי למועמד להנהלת חשבונות

לימודי הנהלת חשבונות הפכו לאורך השנים למבוקשים במיוחד, בשל היות תחום העיסוק כה מבוקש בארגונים ובמשרדי הנהלת חשבונות שונים. זהו תחום אשר מושך אליו בעיקר נשים המבקשות לשלב עבודה מכובדת, מאתגרת ובעלת אפשרויות קידום לצד אמהות וניהול חיי משפחה - אולם לא רק. הנה כמה פרטים חשובים שעל המועמדים והמועמדות ללימודי הנה"ח לדעת קודם ההרשמה לקורס.

מספר עובדות על הנהלת חשבונות

בתחום הנהלת חשבונות עוסקים אנשי מקצוע במגוון תפקידים – החל מעובדי הנהלת חשבונות זוטרים יחסית ועד רואי חשבון מוסמכים ובעלי תארים מתקדמים בחשבונאות. לרוב, וגם במאמר זה, כאשר מדובר על הנהלת חשבונות, הכוונה היא לאנשי מקצוע בוגרי קורסי הכשרה מקצועיים כגון הנהלת חשבונות סוג 1+2 והנהלת חשבונות סוג 3 – אלו הם עובדים בתפקידים זוטרים וכלליים בהנה"ח ולא רואי חשבון, יועצי מס או חשבי שכר שהכשרתם מקיפה הרבה יותר. עיקר העבודה בהנהלת חשבונות מתרכזת במעקב וברישום מדוקדקים אחר פעילות כספית ופיננסית כלשהי של ארגונים (חברות, עסקים, עצמאיים, עמותות וכן הלאה). זאת נעשה לצורכי רישום כלל הנתונים הכספיים בפעילות הארגון, התנהלות נכונה מול רשויות המס והמדינה ושמירה על תמונת מצב פיננסית ברורה בכל עת. ככל שמתקדמים בתפקידים ובהכשרות המקצועיות, עוסקים גם בנושאים כגון דו"חות כספיים, מאזנים, ניהול הוצאות, מיסוי וכן הלאה. אך בתחילה, תפקידו של מנהל החשבונות עשוי להיות טכני אולם תמיד מחייב דיוק ותשומת לב לפרטים.

חדשות ופרטים רלוונטיים בתחום הנהלת חשבונות

תחום החשבונאות הוא תחום מדויק ובעל חוקים ותקנות ברורים מאוד, אך עם זאת הוא תחום שמשתנה מעת לעת. לכן, אנשי המקצוע בהנהלת חשבונות צריכים להתעדכן בשינויים ולהתאים את עבודתם למציאות המתחדשת. ניתן לציין למשל את יישום התקינה החשבונאית החדשה בשם IFRS במגוון ענפים במשק, יישום תקנות באזל 2 ובקרוב באזל 3 במגזר הבנקאי והפיננסי וכן שאר תקנות חדשות מטעם משרדי הממשלה וגורמי רגולציה למיניהם. לאחרונה, הועלו השערות בקרב גורמים שונים כי בעוד כ-20 שנה תחום הנהלת החשבונות יהיה כל כך מתקדם טכנולוגית, כך שאת הרוב המוחלט של העבודה יבצעו מערכות ממוחשבות אוטומטיות שיהפכו את מנהלי החשבונות, בעיקר הזוטרים, למיותרים. כמו כן, טוענים כי רבים מהשירותים יעברו למיקור חוץ, כלומר לעובדים זולים יותר במדינות אחרות. אך בפועל כיום, הביקוש לאנשי מקצוע הוא עדיין יציב ובכל זאת נראה כי גם הצורך באנשי מקצוע לתחומי החשבונאות יישאר יציב גם בעתיד. בשנים האחרונות ניתן לראות מגמה (בקרב עסקים קטנים בעיקר) של מעבר לניהול חשבונות דרך תוכנות אינטרנטיות שמבצעות את הרישום והמעקב בעצמן ומחליפות את השירות שניתן על ידי משרדי הנהלת חשבונות "אנושיים". ארגונים גדולים ומורכבים עדיין נסמכים על מנהלי חשבונות פיזיים היות והמערכות האינטרנטיות עדיין לא יודעות לתת מענה איכותי לארגונים גדולים ולפעילות פיננסית מורכבת.

סרטונים לצפייה ומידע רלוונטי

הנהלת חשבונות באינטרנט:

הערך על הנהלת חשבונות בויקיפדיה:

http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%94%D7%A0%D7%94%D7%9C%D7%AA_%D7%97%D7%A9%D7%91%D7%95%D7%A0%D7%95%D7%AA

שאלות נפוצות

כמה זמן נמשכים לימודי הנהלת חשבונות?

לימודי הנהלת חשבונות בקורס סוג 1+2 נמשכים בין 320 ל-390 שעות לימוד אקדמיות, כך שמדובר במסלול הכשרה מקצועי שאורך כמה חודשים ועד שנה. קורס הנהלת חשבונות מסוג 3 הוא קצר יותר וכולל בין 200-220 שעות לימוד אקדמיות. לעומת זאת, לימודי חשבונאות לתואר רואה חשבון מוסמך נמשכים כ – 4 שנים.

האם אני חייב לבחור התמחות במקצוע?

לא, קורסי הנהלת חשבונות סוג 1+2 או סוג 3 אינם כוללים מסלולי התמחות, אלא כוללים תכנים כמעט זהים בין המוסדות השונים. זאת משום שמסלול ההכשרה מפוקח על ידי משרד התמ"ת ומצריך ידע מקצועי מסוים מאוד.

מהו גובה שכר הלימוד ללימודי להנהלת חשבונות?

שכר הלימוד משתנה בין מוסד אחד למשנהו וכמובן שבין סוג קורס אחד לשני. קורס הנהלת חשבונות בסיסי, סוג 1+2עולה החל מכ-5,000 ש"ח ועד כ-10,000 ש"ח, כאשר הגבול העליון הוא קרוב יותר לממוצע בין המוסדות השונים. קורס הנה"ח סוג 3 עולה לרוב בין 5,000-7,000 ש"ח.

האם תנאי הקבלה למסלול לימודי להנהלת חשבונות הם קשים?

לא, תנאי הקבלה לקורס 1+2 הם 12 שנות לימוד או מעבר בחינה מתמטית פשוטה לבוגרי 11 שנות לימוד. בנוסף, כל המועמדים צריכים לעבור ראיון רשמי מול וועדת קבלה. תנאי הקבלה לקורס הנהלת חשבונות סוג 3 הם סיום מוצלח של קורס הנה"ח 1+2, 12 שנות לימוד או מעבר בחינה מתמטית פשוטה לבוגרי 11 שנות לימוד, ניסיון של שנה אחת לפחות בעבודה בתחום וראיון מול וועדת קבלה.