מה לומדים בהנהלת חשבונות?

קורסי הנהלת חשבונות מכשירים את בוגריהם לעבוד במגוון תפקידים בעלי חשיבות רבה להתנהלות התקנית של כל ארגון, חברה או עסק עצמאי. הנהלת חשבונות היא בעיקרה כלי בקרה משמעותי להתנהלות הכספית וכן הוא נוגע לתחומי מיסוי, שכר עובדים, הפקת דו"חות פיננסיים ועסקיים ועוד. מועמדים רבים לתחום פופולארי זה שואלים את עצמם מה לומדים בהנהלת חשבונות כחלק מהותי ממערך השיקולים האם להירשם לקורס מקצועי זה או לא.

סוגי הקורסים העיקריים בתחום

ראשית, יש לומר כי כדי ללמוד הנהלת חשבונות ולהצליח בתפקידים השונים המוצעים לאנשי המקצוע בתחום, אין צורך להיות גאוני מתמטיקה או אפילו בעלי רמת ידע גבוהה במתמטיקה. אמנם הקורסים במסגרת לימודי הנהלת חשבונות כוללים עבודה עם מספרים ונתונים וכמובן שכך גם העיסוק עצמו, אך מערכות הנהלת החשבונות הממוחשבות הן שעושות את מגוון החישובים והתחשיבים. על מנהלי ומנהלות החשבונות פשוט להיות מסודרים ולהכיר את התחום על בוריו. שנית, יש להבין כי קיימים שני סוגים עיקריים של קורסים בהנהלת חשבונות. הקורס הראשוני והבסיסי נקרא הנהלת חשבונות סוג 1+2 וכולל למעשה את הקורס הבסיסי ביותר (סוג 1) ואת הקורס המתקדם הראשוני (סוג 2) במתכונת של קורס יחיד. כיום, נדיר למצוא מסגרת לימודים שמציעה רק קורס הנה"ח סוג 1 לבדו והלימודים תמיד משולבים בקורסי 1+2. סוג הקורס הנוסף הא הנה"ח סוג 3, הנקרא גם קורס הנהלת חשבונות ראשי. קורס זה מאפשר עיסוק בתחומים מורכבים יותר וכן עבודה במסגרת תפקידים בכירים יותר.

נושאי לימוד עיקריים בקורס הנה"ח סוג 1+2

  • חשבונאות פיננסית: החלק המקיף ביותר של קורס הנהלת חשבונות, כולל את כלל ההיבטים הבסיסיים והחשובים ביותר בעבודת ניהול החשבונות: כללים, עקרונות ותקנות בחשבונאות פיננסית, רישום וסיווג נתונים, עריכת דו"חות כספיים, סוגי התאגדויות עסקיות והמשמעות שלהן, פעולות מט"ח, חשבונאות בענפים שונים במשק, תקינה חשבונאית מחייבת ועוד.
  • חישובים מסחריים: הכלים המקצועיים והמתמטיים הדרושים ליישום כללי החשבונאות ועבודת מנהל החשבונות: דרכים לחישוב הנחות שונות, רווח והפסד, ריביות, צ'קים עתידיים ועוד.
  • תורת המשק והמסחר: מושגים רלוונטיים בכלכלה, מערכת המס והיבטי מיסוי, בנקאות וביטוח, סוגי שטרות וכרטיסי אשראי, צ'קים.
  • הנהלת חשבונות ממוחשבת: תכנים כלליים ומקיפים לגבי עבודה עם מערכות הנהלת חשבונות ממוחשבות.

מה לומדים בהנהלת חשבונות סוג 3?

בקורס זה נלמדים תכנים מעמיקים בהמשך לנושאים שנלמדו בקורסי 1+2 וכן נלמדים תחומים מתקדמים יותר בניהול חשבונות. הנושאים המרכזיים הם:

  • חשבונאות פיננסית מתקדמת: הפרשות כספיות ואירועים פיננסיים החורגים מחישוב המאזן, חברות, חבות תלויים, עתודות כספיות, השקעות וניירות ערך, מימון, עסקאות תשלומים, חכירות, חשבונאות בהיבטי מיסוי על הכנסות, בסיסי דיווח, שיחזור חשבונות, ביקורת חשבונאית בסיסית, ניתוח דו"חות כספיים, תזרים מזומנים, תקינה חשבונאית למתקדמים.
  • נושאים מתקדמים בהנהלת חשבונות: פקודת מס הכנסה, דיני חוזים, הנפקות ושוק ההון, ארגון נתונים חשבונאיים, משגור, חשבוניות פרופורמה, השוק הפנסיוני – קופות גמל וחסכונות ועוד.
  • הנהלת חשבונות מעשית מתקדמת: עבודה מתקדמת ומורכבת על תוכנות ניהול חשבונות ממוחשבות ויישום תכני הלימוד המתקדמים של הקורס.