להיות מנהל חשבונות

תחום הנהלת חשבונות הוא תחום חשוב במיוחד להתנהלותו של כל ארגון אשר כספים הם חלק מהתנהלותו השוטפת. מנהלי ומנהלות החשבונות מחזיקים באחריות לסדר הרישומי של המרכיבים הפיננסים בארגון, להתנהלות נכונה וחוקית מול רשויות המדינה כגון רשות המיסים, להתנהלות מול בנקים, לשכר העובדים ולעוד מגוון מרכיבי חשבונאות משמעותיים המתעדכנים ומשתנים תכופות.

בעל המקצוע

ראשית מעניין לדעת כי רוב אנשי המקצוע בתחום הנהלת החשבונות בישראל הן למעשה נשים. הכוונה לעובדים הזוטרים ובדרגי הביניים בארגונים ובמשרדי הנהלת חשבונות. התפקידים הבכירים והניהוליים כוללים יותר אנשי מקצוע גברים שהם לרוב רואי חשבון או יועצי מס. בין שאר המאפיינים, על מנהלי החשבונות להיות מסודרים, להכיר היטב ובצורה מדויקת את תקנות החשבונאות בישראל וכן להכיר מערכות טכנולוגיות ממוחשבות לניהול חשבונות, לצד עבודה ידנית עם מסמכים רבים ומגוונים. כדי להיות מנהל חשבונות לא צריך ידע מתמטי מורכב – את זה משאירים לרואי החשבון שהכשרתם כוללת מתמטיקה מורכבת. אומנם העבודה כוללת עיסוק במספרים רבים, אך את החישובים השונים מבצעות המערכות. כדי להיות מנהל חשבונות איכותי יש להיות בעל מקצוע מיומן שמוכן לעבודות בעלות אופי "יבש" כמו הזנת נתונים שונים ומצד שני, להיות בעל יכולות השתנות עם שינויים חשבונאיים, לבצע עבודות שמצריכות חקירה ויצירתיות ובעיקר לשים לב לפרטים ולפתח יכולת לעבוד באופן מאורגן ומסודר – אחרי הכל, ההתעסקות היא בנתונים כספיים חשובים.

איך נראה יום עבודתו של מנהל החשבונות?

עבודתם של עובדים במשרדי הנהלת חשבונות היא משרדית כמעט באופן בלעדי. מדי פעם העובדים יצטרכו לצאת "לשטח" כדי לאסוף מסמכים מלקוחות, להגיש מסמכים לרשויות, לבנקים או עבור משימות מנהלתיות אחרות. יום העבודה כולל עיסוק עם מסמכים שונים כמו קבלות, חשבוניות, דו"חות, תשלומים ועוד וכמובן – עבודה רבה מול מסך המחשב. כיום, ישנן מערכות הנהלת חשבונות מורכבות ומתקדמות שמצריכות ידע במחשבים והכרת תכונות המערכת. שגרת יום העבודה תלויה במהות התפקיד של העובד במשרד והדבר תלוי אם העבודה היא בארגון אחד או במשרד הנהלת חשבונות המשרת לקוחות שונים. בהחלט ישנם חלקים בעבודה שהם פחות מרתקים, כמו הזנת נתוני הכנסות והוצאות (תשלומים / תקבולים), חישובים של המע"מ אותו יש לשלם מדי חודש וכדומה. אך מצד שני, יום העבודה של מנהלי חשבונות כולל גם עיסוק עם נתונים פיננסים מעניינים, חקירה של מסמכים להבנת המציאות הפיננסית ושאר היבטים דינאמיים ומרתקים.

התמחויות

קורסי הנהלת חשבונות אינם כוללים בחירת מסלול התמחות וכמו כן, על מנת לקבל את תעודת ההסמכה מטעם משרד התמ"ת אין צורך בתקופת התמחות בדומה לתפקידים כמו עורכי דין או רואי חשבון. מה שכן קיים מבחינת התמחויות הוא למשל דרישה של שנת עבודה אחת לפחות בתחום על מנת להתקבל לקורס הנה"ח סוג 3. בוגרי קורסים בסיסיים בהנהלת חשבונות יכולים להתפתח מקצועית לעבר הכשרות לתחומי ייעוץ מס, חשבות שכר, חשבונאים בכירים ואף להמשיך לתארים אקדמיים בחשבונאות, מנהל עסקים או כלכלה.

שוק העבודה והשכר

בשוק העבודה קיים ביקוש יציב וגבוה לבוגרי קורסים בהנהלת חשבונות, גם הקורסים הבסיסיים ובהחלט הקורסים המתקדמים. עולם החשבונאות הוא מקיף ומשתנה תמידית בעוד ארגונים חייבים מערך ניהול פיננסי תקין וקבלת נתונים מדויקים ואיכותיים. מנהלי החשבונות יכולים להשתלב בעבודה בניהול חשבונות בחברות ספציפיות, במשרדי הנהלת חשבונות, במשרדי ייעוץ מס ובמשרדי רואי חשבון. שכרם של מנהלי חשבונות נע בטווח רחב בין התפקידים השונים – עובדים זוטרים במשרדי הנה"ח משתכרים משכורות יחסית נמוכות אך מכובדות (4,500-6,000 ש"ח לחודש או 30 ש"ח לשעה בממוצע). ככל שמתקדמים בתפקידים ובתחומי האחריות השכר עולה, כאשר ברמות גבוהות של ניהול משרד, חשבונאים בכירים, יועצי מס וכן הלאה ניתן להגיע למשכורות של בין 10,000-15,000 ש"ח לחודש.

יתרונות בשוק

היתרונות המוצעים בשוק לבוגרי קורסי הנהלת חשבונות הם גדולים וחשובים: ביקוש ער ויציב לאנשי מקצוע בתחום, מגוון אפשרויות קידום מקצועי באמצעות קורסי הכשרה נוספים, קידום בתוך משרדי הנהלת חשבונות, תחום עבודה אידיאלי לאמהות עובדות וכן משכורות מכובדות התואמות לרוב את אופי וסגנון העבודה והאחריות.