לימודי ראיית חשבון

מטרתם של לימודי ראיית החשבון היא לתת לבוגרים רקע נרחב במגוון התחומים הקשורים לחשבונאות, להכיר להם את הרקע המשפטי לעבודת החשבונאות, להסמיך אותם לעסוק במקצוע זה ולהכין אותם לבחינות ההסמכה לאחר הלימודים. הלימודים כוללים קורסי יסוד במתמטיקה, בכלכלה ובסטטיסטיקה לחשבונאים, כמו גם קורסים נרחבים ביסודות החשבונאות, קורסים במימון ושיווק, קורסים בניהול וקורסים בדיני מיסים ותאגידים.

ראיית חשבון – רואים שיש לך מקצוע


צילום: seier+seier

מקצוע ראיית החשבון או החשבונאות נוצר עם התפתחות המסחר בימי הביניים המאוחרים, ומטרתו הייתה לאפשר לסוחרים לעקוב אחר ההוצאות, ההכנסות והרווחים שלהם. כיום, כאשר הספרה הכלכלית היא ענפה וסבוכה, החשבונאות מהווה חלק חשוב ומהותי בהתנהלות הכלכלית של כל עסק.

החשבונאות מתעסקת בשני תחומים עיקריים: הראשון הוא מעקב אחר הפעילות הכלכלית השוטפת של החברה, כלומר רישום ההוצאות וההכנסות, ניהול התקציב, ניתוח המידע הכלכלי ויצירת תחזיות לעתיד. התחום השני הוא דיווח על הפעילות הכלכלית לגופים שונים כמו רשויות מס ולבעלי עניין כגון בעלי מניות ומשקיעים. החשבונאות פועלת לפי כללי יסוד ועקרונות מסוימים על מנת להנפיק דו"חות כספיים שמסכמים את מצבה הכלכלי של החברה.

 

 

מוסדות לימוד ראיית חשבון

אם אתם שואלים את עצמכם את השאלה: "איפה ללמוד ראיית חשבון?", תוכלו לקרוא בפסקאות הבאות על מסלולי לימודי תואר ראשון בראיית חשבון.

שערי משפט

שערי משפט
בית הספר לחשבונאות בשערי משפט מעניק לסטודנטים הכשרה מעמיקה וידע תיאורטי מתקדם בתחום החשבונאות המודרנית.

אוניברסיטת תל אביב

אוניברסיטת תל אביב
החוג לחשבונאות בפקולטה לניהול של אוניברסיטת תל אביב מציע תוכנית לימוד דו-חוגית לתואר ראשון בחשבונאות של שלוש שנים. הלימודים כוללים קורסים בחשבונאות כמו יסודות החשבונאות, חשבונאות פיננסית, חשבונאות ניהולית וניתוח דו"חות כספיים כמו גם קורסים בסטטיסטיקה, מימון, מיסים ומשפט. לאחר השנה השלישית ניתן להמשיך לשנת השלמה על מנת לקבל פטורים מבחינות מסוימות של מועצת רואי החשבון.

האוניברסיטה העברית

האוניברסיטה העברית בירושלים
האוניברסיטה העברית מציעה תואר ראשון בחשבונאות שמשכו שלוש שנים. לפני הקבלה ללימודים, על התלמידים לעבור מכינה בחשבונאות באוניברסיטה ולעבור בחינת כניסה. הלימודים בחוג הם במסגרת דו-חוגית. בשנה הראשונה נלמדים מקצועות הבסיס כגון כלכלה, מתמטיקה, סטטיסטיקה ומשפטים, כאשר בשנה השנייה והשלישית ישנה התמקדות בחשבונאות. לאחר הלימודים ישנה אפשרות להצטרף לתוכנית השתלמות לבוגרי חשבונאות, תוכנית הפוטרת את הבוגרים מחלק מבחינות ההסמכה של מועצת רואי החשבון.

המרכז הבינתחומי

המרכז הבינתחומי הרצליה
המרכז הבינתחומי מציע תואר ראשון במינהל עסקים עם התמחות בחשבונאות. הלימודים כוללים קורסים בכלכלה, סטטיסטיקה, מתמטיקה וניהול עסקים, כמו גם התמחות בחשבונאות שמטרתה להעניק למועמדים מצטיינים אפשרות להעמיק את ידיעתם בנושאי החשבונאות, המיסים, הביקורת והמימון.

המרכז האקדמי למשפט ולעסקים

המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
המרכז האקדמי למשפט ולעסקים ברמת-גן מציע תוכנית לימודים של שלוש שנים בחשבונאות. במהלך הלימודים נלמדים קורסי יסוד במתמטיקה, כלכלה וסטטיסטיקה, קורסים במשפטים וקורסים ייחודיים לחשבונאות כמו יסודות החשבונאות, בעיות מדידה, ביקורת חשבונות וחשבונאות ניהולית. (יש לציין כי נכון להיום המרכז מחכה עדיין לאישור המועצה להשכלה גבוהה להענקת תואר ראשון בחשבונאות).

עוד מסלולי לימודי ראיית חשבון

קהל יעד ללימודי ראיית חשבון

לימודי ראיית החשבון הם ברובם לימודים ריאליים הכוללים קורסים במתמטיקה, כלכלה, סטטיסטיקה ויסודות החשבונאות. העיסוק בחשבונאות דורש יכולת להתמודד עם מקצועות ריאליים, יכולת ניהולית וזיקה לתחום הכלכלה. על כן אם יש לך ראש ריאלי, אתה מסודר ומאורגן ומתעניין בכלכלה, לימודי ראיית החשבון יכולים להיות הבחירה הנכונה עבורך.

תחומי התמחות ראיית חשבון

במהלך הלימודים לומדים הסטודנטים מגוון קורסים בתחומים הבאים:

חשבונאות פיננסית

החשבונאות הפיננסית היא התחום העיקרי של ראיית החשבון ועיקרה היא לתת דיווח על מצבה הכלכלי של החברה. היא עושה זאת כל ידי הפקת דו"חות כספיים על התנהלות החברה, דו"חות על רווחים, הפסדים והוצאות, מאזנים והכנת סיכומים למנהלים ולמשקיעים שישקפו את מצבה של החברה.

חשבונאות ניהולית

חשבונאות ניהולית מטרתה לספק רקע שיאפשר לחזות התפתחויות כלכליות של החברה, תכנון פרויקטים עתידיים ויעזרו בקבלת החלטות. היא עושה זאת על ידי ניתוח העלויות, תמחור לעתיד, חיזוי הפסדים צפויים, ניתוח של הרווחיות של פרויקטים, מוצרים או מחלקות שונות וכיו"ב.

ביקורת חשבונות

תחום זה התפתח עם הצורך לבדוק כי לא נעשות טעויות ומעילות בעבודה של מנהלי חשבונות ורואי חשבון. תחום הביקורת הפך כיום לסטנדרט בשוק העבודה, וכמעט כל חברה עובדת עם מבקר שבודק את אמיתות המידע החשבונאי שדווח על ידה.

מיסים

חלק חשוב מעבודתו של רואה החשבון היא דיווח מדויק ואמיתי על מצבה הכספי של החברה לרשויות המס. לפיכך לימודי החשבונאות כוללים גם רקע בחוקי המס הרלוונטיים ובהגשת דו"חות אמינים ומדויקים.

משך זמן לימודי ראיית חשבון

ראיית חשבון הם לימודים לתואר ראשון הנמשכים שלוש שנים. לאחר התואר יש לעבור את בחינות ההסמכה מטעם מועצת רואי החשבון, והתמחות של שנתיים באחד מהמקומות העבודה המורשים לכך על מנת לקבל הסמכה כרואה חשבון. מוסדות הלימוד מאפשרים להמשיך לשנת ההשלמה לאחר התואר, הכוללת קורסים מתקדמים בחשבונאות. סיום שנת ההשלמה מעניקים לבוגר פטור מרוב הבחינות של מועצת רואי החשבון, ועליו לעבור רק שתיים מהן.

שכר ואופק תעסוקתי של בוגר ראיית חשבון

מכיוון שכל עסק וחברה זקוקים לניהול הכספים שלהם על מנת לעקוב אחר הפעילות הכלכלית ולדווח לרשויות המס, הביקוש לרואי חשבון בשוק העבודה הוא גדול ואפשרויות התעסוקה מגוונות. הבוגרים יוכלו לעבוד כרואי חשבון בחברות ממשלתיות או בחברות פרטיות, יוכלו להשתלב בחברות ראיית חשבון כרואי חשבון, אנליסטים או יועצים. ניתן למצוא שלושה מסלולים שמתחילים קריירה בעולם החשבונאות: תואר ראשון בחשבונאות, קורס הנהלת חשבונות לאנשים ללא תואר, ומסלול לתואר שני לבעלי תואר אקדמי. המשכורת של בוגר תואר ראשון בראיית חשבון מתחילה בכ-8,000 ש"ח, והיא מטפסת עם שנות הניסיון והידע הנצברים.

תנאי קבלה ללימודי ראיית חשבון

המכללות והאוניברסיטאות כוללות דרישות מחמירות של פסיכומטרי ובגרות כתנאי קבלה מקדימים לחשבונאות. באוניברסיטאות מדובר על ציון שנע בין 670 ל-700 בפסיכומטרי, וציון משוקלל של לפחות 80 בבגרויות. במכללות הציון נמוך יותר, ולעתים לא צריך אף פסיכומטרי. כדי לדעת בדיוק את תנאי הקבלה בכל מוסד לימודים בישראל שמלמד חשבונאות, אנו מזמינים אתכם להכנס ולקרוא על כל מוסד המקושר לעמוד זה.

לימודי ערב בראיית חשבון

רואי חשבון נוטים לעבוד עד השעות המאוחרות. מכיוון שמדובר על מקצוע מבוקש, רבים מחפשים ללמוד את התואר במסגרת לימודי ערב, וכך להמשיך לפתח קריירה נוספת. בין אם מתכוננים ללמוד חשבונאות לעבודה כרואי חשבון, או כעזרה במקצוע אחר כמו מנהל עסקים, לימודי הערב מאפשרים להעמיק בנושא מבלי לוותר על יום העבודה.

מכיוון שבסוף הלימודים נדרשים לעבור התמחות ומבחנים לש מועצת רואי החשבון, חשוב להקדיש את הזמן בערב וללמוד באופן רציני. הלימודים נמשכים כ-4 שנים, וזמינים כלימודי ערב רק בחלק מהמכללות. איפה אפשר ללמוד חשבונאות בערב? המכללות המציעות מסלול זה כוללות את: המכללה למנהל, מכללת נתניה, הקריה האקדמית אונו ומכללת רמת גן. גם לאוניברסיטה הפתוחה ישנו מסלול ערב לראיית חשבון. לימודי הערב קיימים גם במסלולי ההתמחות, כגון ראיית חשבון ומשפטים או ראיית חשבון וכלכלה.

קריירה בראיית חשבון

אמנם ראיית החשבון היא תחום שדורש השקעה רבה בלימודים ארוכים אולם מדובר בתחום יציב, המעניק לעוסקים בו אפשרויות תעסוקה רבות, אפשרויות קידום ובניית קריירה ושכר נאה לאחר צבירת ניסיון מסוים בתחום. לאחר שתסיימו את הסטאז' (ההתמחות) באחד ממשרדי רואי החשבון בארץ, תוכלו למצוא בקלות עתיד מזהיר ומבטיח בתור רואי חשבון. אם אתם מתעניינים בלימודי חשבונאות, אנחנו מזמינים אתכם לברר פרטים נוספים ולקבל מידע נוסף על הלימודים או ייעוץ חינם בנושא.

קבל מידע על לימודי חשבונאות
מלא פרטים לקבלת מידע חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
יש לסמן מוסדות לימוד בהתאם למקום מגוריך
הקלד תעודת זהות:

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר

עוד על לימודי ראיית חשבון

תואר שני בראיית חשבון בוא ללמוד ניהול פיננסי מעמיק
תואר שני בראיית חשבון צילום: sushi♥ina
מטרת הלימודים לתואר השני בתחום ראיית חשבון, היא להעמיק את הידע של הסטודנטים בתחומים פיננסיים ניהוליים, הלימודים הינם קשים ומצריכים להמשך קריאה »
תואר ראשון בראיית חשבון להכיר את המספרים מקרוב
תואר ראשון בראיית חשבון צילום: Chris Isherwood back soon
מטרת לימודי תואר ראשון בראיית חשבון היא להכשיר מומחים שיפקחו על הפעילות הכלכלית באופן מעמיק בחברות שונות, להמשך קריאה »

קבל מידע על לימודי חשבונאות
מלא פרטים לקבלת מידע מנציג טלפוני חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
הקלד תעודת זהות:

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר