תואר שני בפילוסופיה

תואר שני בפילוסופיה על קצה המזלג

משך הלימודי
משך הלימודים

שנתיים.

מסלול
חד חוגי / דו חוגי

חד חוגי, דו חוגי.

מיומנויות
מיומנויות נדרשות

הבנה וניתוח טקסטים ומחקרים, יישום, חקירה וחשיבה עצמאית.

התמחות
התמחות / סטאז בסיום התואר

ללא סטאז'.

קבלה ללימודים
קבלה ללימודים

תואר

השקעה
השקעה בלימודים

תואר

סביבת הלמידה
סביבת הלמידה ואופן הבחינות

הגשת עבודות סמינריוניות, עבודת גמר, מבחנים עם חומר רב.

"להיות או לא להיות?"

תואר ראשון בפילוסופיה
צילום: cote

שייקספיר העלה שאלה פילוסופית חשובה שבה דנו פילוסופים רבים, ועוד ידונו רבים וטובים אחרים. ולפני שתתחבטו בתשובה הארוכה לשאלה הקצרה הזו, כדאי שתדעו שאם ברצונכם ללמוד לתואר שני בפילוסופיה עליכם לבחור בין מסלול מחקרי (תזה) ומסלול לא מחקרי. במסלול המחקרי תידרשו ללמוד שפה זרה שניה ברמת מתקדמים (צרפתית, רוסית, איטלקית, גרמנית, איטלקית, ספרדית) ולמצוא נושא למחקר כבר בסיום השנה הראשונה ללימודים, הגשת עבודת הגמר (תזה) בהצלחה מהווה תנאי בסיסי להשלמת התואר השני. לאחר בחירת המסלול, תצטרכו להחליט האם אתם מעונינים ללמוד פילוסופיה יהודית, פילסופית המדע והרציונליות , פילסופייה בשילוב תעודת הוראה ועוד.

התואר השני כולל מגוון קורסים ומאפשר העמקת הידע באחד או שניים מבין תחומי הפילוסופיה הבאים: פילוסופיית המדע והתרבות הדיגיטלית, תורת ההכרה ומטאפיסיקה, פילוסופיית הדת, לוגיקה ופילוסופיית הלשון, אסתטיקה, תורת המוסר ופילוסופיה פוליטית, פילוסופיה מזרחית ומושווית. כאשר המטרה העיקרית של התואר, הוא להכשיר את הסטודנטים לעסוק בתחום הפילוסופיה לעומק, להבין, לנתח ולחקור את התורות והאסכולות הקיימות בתחום ולבצע עבודת מחקר וכתיבה רעיונית וחדשנית בתחום.

קהל היעד לתואר שני בפילוסופיה

התואר השני בפילוסופיה מיועד למסיימי התואר הראשון בפילוסופיה, אשר מעונינים להמשיך ולהעמיק את ידיעותיהם בתחום, וכן לבוגרי תואר ראשון אחרים אשר עברו השלמות נדרשות למסלול הפילוסופיה תואר שני.

אפשרויות תעסוקה לאחר התואר

פילוסוף עצמאי כותב מאמרים, פרשן ודעתן בתקשורת (עיתונות וטלוויזיה), עיסוק בתחום המחקר, עבודה בתחום האקדמי כמרצה או כחוקר. עיסוק בתחום ההוראה, וכן במינהל פרטי או ציבורי. למסיימי תואר שני עם תזה, האפשרות להמשיל לתואר שלישי בתחום.

לחקור ולהבין את פילוסופיות החיים

לימודי התואר השני מקנים אפשרות להעמיק את הידע הפילוסופי וכן למקצע את כישורי הניתוח והמחקר של הסטודנטים ברמה אקדמאית גבוהה. הבוחרים במסלול ישלטו היטב באפשרויות העיון והתמצאות בספרות הפילוסופית המדעית, וכן יוכלו להשתלב בתחומי עיסוק מעניינים ובכירים. לבוגרי התואר השני עם עבודת התזה האפשרות להמשיך ללימודי תואר שלישי.

הסילבוס של התואר מציע מגוון קורסים ובניהם תיחשפו לידע וכוח, היסטוריה ופילוסופיה של תורת הקוונטים, מרחב וזמן, איניבידואליזם וקהילה במהפכות מדעיות, אמונה ומדע, יחסי הגומלין בין תרבות ומדע, פילוסופיית המתמטיקה, מחשבה ומחשבים ועוד. לסיכום, ניתן לומר כי חומר הלימודים הינו רב ומצריך השקעה ועבודה עצמאית מרובה של הלומד, עם זאת החומר מעניין ומרתק ומאפשר עיסוק בנושאים ברומו של עולם.