מידע הכרחי למועמד לפילוסופיה

עובדות על תחום הלימודים

בישראל ניתן ללמוד פילוסופיה במסגרת אקדמית רק באוניברסיטאות מכיוון שלא מדובר על תחום מעשי בצורה ישירה ולכן הוא אינו זמין במכללות למיניהן, כמו כן, עולם הפילוסופיה רלבנטי מאוד לגבי מחקר אקדמי, לכן האוניברסיטאות מציעות את תחום הלימודים הזה לאורך השנים. לימודי פילוסופיה הם לימודים מורכבים מאוד, הם כוללים קריאת טקסטים רבים, ארוכים, ולעיתים קרובות מסובכים להבנה ולהתעמקות, הלימודים מחייבים פיתוח יכולות מחשבה עצמאיות ולמרות השם שיצא לתחום של "לימודי דשא" זו בהחלט לא המציאות ומדובר על מסלול מורכב, עמוק ומרתק.

מחקרים וחדשות עדכניים

  • לדברי הפילוסופית, ד"ר תמי אילת-יגורי, מרצה בחוג לפילוסופיה באוניברסיטת ת"א, החברה הישראלית נמצאת בעיצומו של שינוי דרמטי, כאשר חופש הפרט הולך ומתעצם, ולכל אחד מותר לחשוב, להחליט כראות עיניו. התקופה הנוכחית היא מעין מצב ביניים, ממצב שבו התרבות הגדירה את המשפחה, לתקופה שבה הפרט הוא זה שמגדיר את המשפחה שלו.
  • הפילוסופית הפמיניסטית, אליזבת בדינטר, טוענת כי המגמות הירקות שדוגלות בהנקה בכל מחיר ובשימוש בחיתולי בד, פוגעות בנשים וגורמות לנסיגה במעמדן. לדבריה המדיניות של הנקה טבעית, מפעילה לחץ על הנשים ומטפחת בהן רגשי אשמה, דבר שמאיים על חירותן של הנשים.
  • אוניברסיטת חיפה הרחיבה בראשית שנת 2011 את פעילותה בקמפוס הנמל שבעיר התחתית בחיפה, זהו אזור אורבני מתחדש שבו דגש רב על פיתוח הון אנושי צעיר והעברת מרכזים אקדמיים למקום. אוניברסיטת חיפה מחזיקה במקום בניין בו נלמדים לימודים במסלולי פילוסופיה, כלכלה, משפטים, תיירות ועוד וכאמור ב-2011 היא מרחיבה את פעילותה מבחינת שטחי הלימודים שיהיו תחת אחריותה באזור.

תוכניות וסרטונים לצפייה

ספרים מומלצים

  • בין מדע לפילוסופיה / ישעיהו ליבוביץ'
  • החתול שאיננו שם / רון אהרוני
  • אוטופיה / תומס מור
  • הזמנה לפילוסופיה / יובל שטייניץ (שר האוצר וד"ר לפילוסופיה)
  • מסעות פילוסופים – הודו והמערב / שלמה בידרמן

שאלות נפוצות

כמה זמן נמשכים לימודי פילוסופיה?
לימודי פילוסופיה לתואר ראשון (B.A) נמשכים שלוש שנים ולימודי תואר שני נמשכים לרוב שנתיים.

האם אני חייב לבחור התמחות במקצוע?
לא, לימודי פילוסופיה אינם כוללים בחירת מסלול התמחות רשמי, לא בתואר חד-חוגי ולא בתואר משולב דו-חוגי. סטודנטים בהחלט יכולים לקחת קורסי בחירה מזרמים או תחומים פילוסופיים שמעניינים אותם במיוחד.

מה הוא גובה שכר הלימוד ללימודי פילוסופיה?
לימודי פילוסופיה נערכים רק באוניברסיטאות בישראל, בדומה ליתר התחומים הפחות "פרקטיים" במהותם, לכן שכר הלימוד בתחום הוא אוניברסיטאי מפוקח ומסובסד – לתואר הראשון ולתארים מתקדמים. כ-9,500 ש"ח לשנת לימודים לתואר ראשון.

האם תנאי הקבלה למסלול לימודי פילוסופיה הם קשים?
לא, תנאי הקבלה למסלול לימודי פילוסופיה אינם קשים, לתואר ראשון במתכונת חד-חוגית יש להציג ציון פסיכומטרי יחסית נמוך של כ-450-500 וממוצע בגרויות שגם אינו גבוה במיוחד. למרות זאת, לימודי פילוסופיה כוללים טקסטים מורכבים ונושאי לימוד שאי אפשר פשוט לעבור בקלות וללא מאמץ, לכן למרות תנאי הקבלה הנוחים כביכול, מסלול זה לא מיועד למסלול פשוט למישהו שרק רוצה תואר אקדמי.

כמובן שתנאי הקבלה למסלול דו-חוגי יהיו לרוב קשים יותר ויכללו את תנאי הקבלה לחוג הנוסף אותו מעוניינים ללמוד.

אתרי אינטרנט