להיות פילוסוף

בעל המקצוע

תחום הפילוסופיה הוא מקיף מאוד ונוגע למעשה בכל תחומי החיים שלנו, אפילו שר האוצר של מדינת ישראל, ד"ר יובל שטייניץ, הוא פילוסוף בהשכלתו האקדמית כך שבהחלט יש לאן לשאוף… הפילוסוף הוא בעל מקצוע, או יותר נכון לומר בעל השכלה, שמסתכלת על העולם ממעין מבט על, מבט מנתח וחוקר שמחפש ונותן משמעות לתהליכים חברתיים בכלל ולחיים עצמם בפרט. הפילוסוף הוא אדם אשר באמת יכול לעבוד בכל תחום שהוא, כמובן שלעיתים לצד השכלה נוספת, זאת משום שאין תחום שההגות הפילוסופית לא נוגעת לו במידה כזו או אחרת ועל פי גישות שונות.

פילוסוף לרוב יהיה אדם בעל השכלה רחבה והסתכלות מעט שונה על העולם מאשר לרוב האנשים, הוא יחפש משמעות מאחורי תהליכים ואירועים וינסה למצוא את מהותם האמיתית, על מנת להסביר לעולם על ממצאיו ועל דרכי הסתכלותו. מועמדים למסלולי פילוסופיה בישראל יכולים ללמוד במתכונת חד-חוגית או דו-חוגית, כאשר אלו המשלבים לימודים נוספים מגיעים מכל הדיסציפלינות השונות, החל משילוב עם כלכלה ומנהל עסקים ועד שילוב עם היסטוריה פסיכולוגיה או משפטים – הפילוסופיה נמצאת בכל ומשפיעה על הכל!

איך נראה יום עבודה

כאמור, פילוסופים בהכשרתם יכולים לעבוד במגוון תחומים וגופים – ממשרה אקדמית ועד כהונה כשר האוצר או עבודה בחברת הי-טק, לכן אין לבוגרי מסלול לימודי פילוסופיה שגרת יום עבודה קבועה שניתן להצביע עליה – אנחנו מדברים פה ברמה פילוסופית ולא הנדסית…

חשוב להדגיש ולהבין כי פילוסוף הוא אדם בעל ידיעות רחבות שבהחלט יכול לתרום רבות לכל חברה או גוף שבו הוא עוסק ולקידום של תכנון תהליכים שונים, לכן ניתן למצוא בוגרי פילוסופיה בכל תחומי המשק ולכן יום העבודה שלהם נקבע לפי הדרך אותה הם יוצרים לעצמם בעולם.

התמחות

מסלול לימודי פילוסופיה אינו כולל בחירת מסלול התמחות במסגרת שלוש שנות הלימודים לתואר ראשון, בגלל מורכבותה ועובדת היותה מקיפה כל כך, תלמידי פילוסופיה בהחלט יכולים לקחת קורסי בחירה מתחום ספציפי שהוא בעל עניין עבורם. גם לאחר סיום הלימודים לתואר ראשון בפילוסופיה אין דרישה לתקופת התמחות מעשית – הרי אין חברות לפילוסופיה… כמובן שאלו שמשלבים תואר פילוסופי עם תואר "פרקטי" יותר יכולים להידרש לתקופת התמחות, למשל משפטים.

שוק העבודה והשכר

כאמור, הסיכוי למצוא עבודה במגזר העסקי בתור פילוסוף שואפת לאפס, שוב מסיבות מובנות כי הרי לא מדובר על תחום כלכלי. עם זאת, בוגרי פילוסופיה יכולים בהחלט להתקבל למגוון תפקידים בחברות עסקיות ובמגזר הציבורי על סמך השכלתם הרחבה וראיית העולם הייחודית שלהם – כנראה לא לתפקידי הנדסה אך למגוון רחב אחר כן. תחומים שבהם להיות פילוסוף יכול לתרום לעבודה הם בדרך כלל עיתונאות, כתיבה, פובליציסט, ניהול ועוד. בוגרי פילוסופיה יכולים להשתלב בשוק העבודה בתפקידי הוראה ו/או מחקר רבים באקדמיה, לאחר השלמת תארים מתקדמים.

מבחינת השכר אי אפשר לקבוע שכר ממוצע או מקובל לבוגרי פילוסופיה בגלל שהם מועסקים במגוון תפקידים, ולא בתפקיד של פילוסופים ישירות (רק באקדמיה במידה מסוימת). השכר תלוי בתחום העבודה ובמהות התפקיד. רמות השכר באקדמיה, בייחוד בתפקידים הבכירים, הן בהחלט מכובדות וגבוהות.

יתרונות בשוק

מבחינת יתרונות בשוק העבודה, בוגרי לימודי פילוסופיה ששילבו גם לימודים בתחום נוסף ופרקטי יותר, מציעים יתרון למעסיקים בגלל הכשרה מקיפה מאוד ותפישת עולם שונה והם כמובן מחזיקים ביתרון על פני בוגרי חד-חוגי לפילוסופיה או שילוב עם תואר פחות מעשי. עם זאת, וכפי שכבר הוזכר כאן, תחום הלימודים הזה מעשיר את עולמם של הבוגרים בו ומקנה להם כלים מחשבתיים וניתוחיים שיכולים להוות יתרון בשורה של תפקידים ותחומים.