מידע הכרחי למועמד לעריכה לשונית

עובדות על תחום הלימודים

 • הרבה אנשים מתבלבלים בין "עריכה לשונית" ל-"עריכה ספרותית" בעוד שלשניהם תפקיד חשוב בהפיכת הטקסט למוצר מוגמר, העריכה הספרותית עובדת בדרך כלל על הניסוח והסגנון של הטקסט ואילו העריכה הלשונית, בודקת האם הטקסט נכתב בהתאם לכלכלי הדקדוק העבריים כגון: פסיקים ונקודות במקומות הנכונים, כללי הכתיב המלא, כללי ניקוד באם יש בכך צורך, בדיקת התחביר של המשפטים וכדומה.
 • ברוב ההוצאות לאור קיימת הפרדה מוחלטת בין העורך הלשוני ולעורך הספרותי. העורך הספרותי הוא זה שמחליט האם הספר יצא לאור, לאחר שהספר עבר מספר לקטורים, ואילו העורך הלשוני הוא זה שבדרך כלל עובד על הטקסט, מילה אחר מילה לבדוק את תקינותו מבחינת השפה ואת הבהירות שלו מבחינת הבנת הקורא.
 • לימודי עריכה לשונית בישראל הם בדרך כלל הם לימודי תעודה ולא לימודים לתואר ראשון, האורכים כשנתיים, כאשר ברוב המקרים שכר הלימוד הוא שכר אוניברסיטאי.
  כיום סופרים מתחילים רבים מעדיפים להעביר את כתב היד שלהם, קודם כל, לפניי שליחתו להוצאה לאור, לעורך לשוני משלהם, כדי לשפר את סיכוייהם להוציא את הספר לאור.

מחקרים וחדשות עדכניים

 • האקדמיה ללשון עברית, היא המוסד המופקד על חקר הלשון העברית והיא גם הפוסקת בתחום הלשון, ההחלטות שלה מחייבות את מוסדות המדינה וכמובן שכל עורך לשוני המכבד את עצמו, טורח להתעדכן על בסיס קבוע בהחלטות האקדמיה. להלן מספר החלטות של האקדמיה ללשון עברית: המילה בין-לאומי חייבת להיכתב בשתי תיבות כשביניהן מקף כמו גם: על-מפלגתי, תת-קרקעי, דו-כנף ודו-קרן.
  צריך להגיד/לכתוב "נחקר באזהרה" ולא "נחקר תחת אזהרה".
  אפשר להשתמש במילה "בעבור" במשמעות "בשביל".
 • הטור השבועי של העיתונאי רוביק רוזנטל, מתפרסם במוסף סוף השבוע של מעריב והוא עוסק בשפה העברית, בשיבושי לשון, הסבר למקורן של מילים, התפתחות השפה ועוד. מומלץ לקרוא את הטור שלו, לכל אדם המעונין לעסוק בעריכה לשונית וכמובן לאנשים המתעניינים בשפה העברית על גלגוליה הרבים.

תוכניות וסרטונים לצפייה

ספרים מומלצים

 • מילון מילה במילה למילים נרדפות
 • מילון אבן שושן המרוכז
 • השפה העברית בעידן הגלובליזציה מאת נבו/אולשטיין
 • הספרדים בארץ ישראל בציונות ובתחייה העברית בתקופה העות'מאנית הוצאת יד בן צבי

שאלות נפוצות

כמה זמן נמשכים לימודי עריכה לשונית?
לימודי עריכה לשונית הינם בדרך כלל לימודי תעודה הנמשכים שנתיים.

האם אני חייב לבחור התמחות במקצוע?
בעריכה לשונית אין התמחות, לא מבחינת בחירת נושא ספציפי ללימודים ולא מבחינת הצורך לעבור סטאז' כלשהו לאחר הלימודים. לימודי התעודה הם לימודים יסודיים ומעמיקים הנותנים לעורך הלשוני את כל החומר והמידע שלהם הוא זקוק כדי לעסוק במקצוע זה.

מה הוא גובה שכר הלימוד ללימודי עריכה לשונית?
שכר הלימוד הוא אוניברסיטאי בדרך כלל, מכיוון שמרבית הלימודים נעשים או אוניברסיטאות או במכללות הנמצאות תחת חסות האוניברסיטאות השונות.

האם תנאי הקבלה למסלול לימודי עריכה לשונית הם קשים?
כדי להתקבל ללימודי עריכה לשונית ישנו צורך, בדרך כלל, לעבור מבחן כניסה הבודק את הרמה הבסיסית בעברית של המועמד, ללא בסיס איתן בעברית, לא ניתן ללמוד עריכה לשונית.

אתרי אינטרנט