לימודי עריכה לשונית

סופרים, עיתונאים, מבקרים ויוצרים אחרים, תורמים מאוד לעולם התרבותי שלנו אך ללא עורכים לשוניים טובים שידעו לארגן ולתקן את הניסוח של הדברים, הכל היה נראה אחרת. העורך הלשוני הוא מלטש היהלום, זה שנותן את הנגיעה האחרונה ולרוב החשובה ביותר לפני שהיצירה הכתובה יוצאת לאור.

ללמוד עריכה לשונית

לימודי עריכה לשונית
צילום: Jofus | JoeTheDough

עריכה לשונית היא שלב קריטי וחשוב בתהליך ההוצאה לאור של הכתוב, בין אם מדובר על ספר, עיתון, מגזין או כל דבר דפוס. היצירה הכתובה עוברת למעשה תהליך של השבחה וליטוש של הטקסט. עורך לשוני טוב יכול להפוך יצירה כתובה באיכות כמעט גבוהה ליצירה באיכות גבוהה ביותר. עריכה לשונית כוללת כמה ענפים: עריכת לשון, עריכה ספרותית, עריכה עניינית ועריכה לדפוס.

מטרת לימודי עריכה לשונית

מטרת הלימודים היא להכשיר תלמידים לעסוק כעורכים מקצועיים ע"י ביצוע סדנאות מעשיות והתנסויות בתחומי עריכה שונים כגון: עריכה עיתונאית, עריכת תרגום, עריכה ספרותית, עריכת דברי מדע, עריכה מנהלית ועוד. ההתנסויות המעשיות משלבות לימודים עיוניים בין תחומים במקצועות הספרות והלשון העברית, הכוללים הכרת סגנונות כתיבה שונים, רכישת ידע בלשון ובבלשנות, ומטרתם להכשיר עורכים לשוניים מיומנים לעבודה בהוצאות ספרים, במערכות עיתונות ומגזינים ארציות ומקומיות.

קהל יעד ללימודי עריכה לשונית

התחום מתאים לאנשים המסתקרנים מעיסוק בטקסט, בעלי זיקה ללשון, בעלי יכולות כתיבה, אנשים המעוניינים לעסוק כעורכים מקצועיים בתחומי היצירה הכתובה השונים. כגון: עיתונאות, ספרות, עיון, אינטרנט ועוד. כמו כן, התחום מיועד לחוקרים, עיתונאים וסופרים המעוניינים להשביח את הטקסטים שלהם בעצמם וללמוד כיצד להפוך טקסט לאיכותי דיו שהעורך לא יצטרך להתעכב עליו. ישנה עדיפות לתלמידים שסיימו תואר ראשון באחד ממקצועות מדעי הרוח, או לאלה שמשלבים לימודי עריכה לשונית יחד עם תואר בספרות עברית, או לשון עברית.

עוד מסלולי לימודי עריכה לשונית

תחומי התמחות בלימודי עריכה לשונית

עריכת לשון

תחום עריכה הנחוץ לכל סוגי הטקסט, הוא כלי העריכה הבסיסי בלעדיו טקסט לא יכול לעבור לדפוס. עריכת לשון כוללת:

  • כתיב – שגיאות כתיב והקפדה שהיצירה תהיה כתובה באופן אחיד בהתאם לכללי הכתיבה שהוגדרו לה. למשל בספר- כתיבה בכתיב מלא.
  • תחביר – בדיקת טעויות תחביריות כולל פסיקים ונקודות במקומות הנכונים.
  • ניסוח טקסט – ניסוח מחדש של משפטים לא ברורים או מעורפלים, השמטת מילים מיותרות והוספת מילים חסרות .

עריכה עניינית

מתאימה לעריכה של ספרי עיון. העבודה כוללת: בדיקת מהימנותם ודיוקם של הפרטים הכתובים בספר, הצעה להשמטת קטעים שאינם הולמים את הספר או להרחבת הדיון היכן שחסר, הצעות ייעול במבנה הספר למשל, חלוקה לפרקים וכד', הצעות לכותרות היכן שדרוש. ניקוי משפטים שחוזרים על עצמם או לא קשורים לאופי של הספר, או שינוי נוסחים חריפים מדי של משפטים שלא מתאימים לאופי הספר ועוד.

עריכה לדפוס

עריכה ויזואלית של הספר. היקפה נקבע בדרך כלל על פי איכות הספר והחלטתו של המוציא לאור. העבודה כוללת: קביעת הסוגים והגדלים של האותיות שיודפסו, דאגה לאחדות עיצובית של הספר, ריווח בין פרקים ופסקאות ועוד.

עריכה ספרותית

עריכת סיפורת הכוללת בתוכה עריכת לשון, ובנוסף כוללת עריכה המעורבת יותר בתהליך היצירתי כגון: הצעות לשינויים במבנה הספר או בסדר הפרקים, שיכולים להפוך את העלילה למעניינת יותר והרמונית יותר. הצעות לשינוי סגנוני של כתיבה, שיהפוך אותה לבהירה ועשירה יותר. עורך ספרותי עובד בצמוד לסופר ושיתוף הפעולה ביניהם קריטי על מנת שתצא יצירה טובה ואיכותית.

משך זמן לימודי עריכה לשונית

לימודי עריכה לשונית נלמדים לתעודת גמר והלימודים עורכים בין שנה לשנתיים בהתאם למוסד הלימוד.

אופק תעסוקתי עם סיום לימודי עריכה לשונית

בוגרי התחום יכולים להשתלב כעורכים בהוצאות ספרים, במערכות עיתונים, באתרי אינטרנט, באקדמיה ובמוסדות חינוכיים.

תחום הכתיבה בכל מקום

האינטרנט והסלולרי כמעט והחליף את העיתון, הטלויזיה החליפה את הספרים. אך גם בעידן החדש, כל יצירה כתובה גם אם היא לא כתובה על הנייר, לא יכולה להתקיים ללא עורך טוב, שיעשיר את השפה, ישליט סדר בבלאגן ויביא לצרכנים יצירה רהוטה, עשירה ומעניינת. אם תחום העריכה והכתיבה מעניין אותך בוא עוד היום והצטרף ללימודי עריכה לשונית.


עוד על לימודי עריכה לשונית

קורס עריכה לשונית היד המכוונת מאחורי הקלעים של הטקסטים עריכה לשונית היא תחום אשר נמצא מאחורי הקלעים של תוכן כתוב על סוגיו והיבטיו הרבים, מדובר למעשה על גורם מקצועי ביותר שמכוון, מנתח ומתקן טקסטים שונים כך שישמרו על להמשך קריאה »
להיות עורך לשוני בעל המקצוע עורך לשוני הוא בעל מקצוע אשר ניחן בידיעה מקיפה ומקצועית ביותר של השפה בה הוא עורך טקסטים, לרוב עברית במקרה שלנו, אך מעבר להבנת וידיעת חוקי השפה עצמה על העורך הלשוני להיות בעל להמשך קריאה »
מידע הכרחי למועמד לעריכה לשונית עובדות על תחום הלימודים הרבה אנשים מתבלבלים בין "עריכה לשונית" ל-"עריכה ספרותית" בעוד שלשניהם תפקיד חשוב בהפיכת הטקסט למוצר מוגמר, העריכה הספרותית עובדת בדרך כלל על הניסוח והסגנון של הטקסט ואילו העריכה הלשונית, בודקת האם להמשך קריאה »