תואר שני בספרות

תואר שני בספרות על קצה המזלג

משך הלימודי
משך הלימודים

שנתיים.

מסלול
חד חוגי / דו חוגי

חד חוגי, דו חוגי - אפשרויות בחירה מהגבוהות שיש ומסלול משלב הוראה.

מיומנויות
מיומנויות נדרשות

הבנה, ניתוח ומחקר טקסטים ספרותיים, ביקורת ויכולת ביטוי בכתב.

התמחות
התמחות / סטאז בסיום התואר

ללא סטאז'.

קבלה ללימודים
קבלה ללימודים

תואר
הביקוש יחסית נמוך לתואר זה.

השקעה
השקעה בלימודים

תואר
ללומדים במסלול התזה נדרשת השקעה רבה יותר.

סביבת הלמידה
סביבת הלמידה ואופן הבחינות

עבודות להגשה, סדנאות, עבודת חקר וחומר רב.

קריאה מעמיקה לתואר שני בספרות

תואר שני בספרות
צילום: welovethesky

מטרת התואר השני בספרות היא להעניק ללומדים את היכולת והמיומנויות של חקירה עצמאית בספרות, כמו כן התואר מעמיק ומרחיב את הידע בתחומים השונים של הספרות. לתואר מסלול מחקרי הכולל עבודת גמר (הבוחרים יצטרכו ללמוד שפה זרה נוספת, מלבד אנגלית), ומסלול עיוני ללא עבודת גמר. בין הקורסים נלמדים תכנים מעניינים כדוגמת: הרומן הפסיכולוגי, אישה עיברייה, מהות הספרות המזרחית, קריאה בפרוייד, עולם ופרספקטיבה, אומנות הסיפור של צ'ארלס דיקנס. וכן קריאת ספרות מודרנית של שופמן, גנסין, ביאליק, נתן זך ועוד. הלימודים משולבים בסדנאות ועבודות, ולמצטייני התואר הראשון תהיה האפשרות ללמוד במסלול ישיר לתואר שלישי.

מסלולי הלימוד המוצעים כוללים בין היתר: ספרות כללית, מדרש תפילה וספרות עיברית, שפה וספרות צרפתית, שפה וספרות ערבית, שפה וספרות אנגלית, כתיבה יצירתית, ספרות השוואתית, ספרות יידיש עיברית ופולקלור, ועוד.

קהל היעד לתואר שני בספרות

בוגרי תואר ראשון בספרות אשר מעונינים להעמיק את ידיעותיהם או מעונינים לעסוק במחקר ספרותי, וכן בוגרי תואר ראשון בתחומים אחרים לאחר שערכו השלמות למסלול הספרות.

אפשרויות תעסוקה לאחר התואר

בוגרי התואר יוכלו לעבוד בתחום ההוראה, לאחר השלמת תעודת הוראה, העיתונות והתקשורת, התרגום והעריכה, כמרצים באקדמיה, כחוקרים במכוני חקר, בלקטורה ספרותית, בהוצאות לאור, בכתיבה עצמאית ועוד. לבוגרי המסלול המחקרי יש אופציה להמשך לימודי תואר שלישי בספרות, מסלול זה מחולק לשני שלבים עיקריים – שלב מחקר א' ושלב מחקר ב', בסיום שלבים אלו על הסטודנט להשלים את כתיבת עבודת הדוקטור, משך הלימודים הממוצע הינו 4 שנים.

למה התכוון המשורר?

במהלך התואר השני בספרות הסטודנטים לומדים ומכירים יצירות מהותיות ומרכזיות, מעמיקים את הידע הנרכש בתואר הראשון ומתנסים בחקירה עצמאית וניתוח מעמיק של טקסטים ספרותיים מז'אנרים שונים. את התואר השני ניתן ללמוד במגוון התמחויות כגון: ספרות עם ישראל, שפה וספרות אנגלית, פולקלור יהודי והשוואתי, ספרות משווה ועוד.

בלימודי ספרות ישנם מסלולי לימוד שונים שחוקרים באופן שונה ומתמקדים בהיבטים שונים של הספרות, למשל הספרות הכללית בוחנת ז'אנרים ויוצרים מרכזיים וכן דנה בזרמים השונים בספרות, לעומת זאת מסלול לימודי ספרות עיברית מתמקד בסוגים ותקופות ספציפים של הספרות העיברית, בייחוד במאה העשרים. על כן, חשוב לפני הבחירה במסלול ובהתמחות לתואר שני בספרות, לבדוק את שלל ומגוון האפשרויות העומדות בפניכם ולהתמקד בתחום המושך והמעניין אתכם ביותר.