תואר ראשון בספרות

תואר ראשון בספרות על קצה המזלג

משך הלימודי
משך הלימודים

3 שנים.

מסלול
חד חוגי / דו חוגי

חד חוגי, דו חוגי, או מסלול הוראה משולב.

מיומנויות
מיומנויות נדרשות

הבנה וניתוח טקסטים ספרותיים.

התמחות
התמחות / סטאז בסיום התואר

ללא סטאז'.

קבלה ללימודים
קבלה ללימודים

תואר

השקעה
השקעה בלימודים

תואר
חומר ספרותי ועיוני רב, וניתוח טקסטים.

סביבת הלמידה
סביבת הלמידה ואופן הבחינות

הגשת עבודות ומבחנים על חומר עיוני רב, בדרגת קושי בינונית.

כוחן של המילים

תואר ראשון בספרות
צילום: Helder da Rocha

לימודי התואר הראשון בספרות באו במטרה להקנות לסטודנטים הכרות עם מושגי יסוד ספרותיים ולהפגיש אותם עם יוצרים ומחברים מרכזיים בספרות לאורכה של ההיסטוריה, הקניית כושר ניתוח ספרותי, ידיעת בתורת הספרות לענפיה, הבנה תרבותית של הספרות, ותהליכים קוגנטיביים של הבנת הטקסטים השונים.

הלומדים יסקרו את היצירות השונות באופן היסטורי ואנליטי וינתחו את הספרות תוך תיוג לסוגים שונים של ז'אנרים. בין הנושאים העיקריים אליהם יחשפו הסטודנטים: דרמה ורומן, מיתולוגיה השוואתית, סמיוטיקה, פואטיקה, תורת התרגום, היסטוריה ביקורתית, אסכולות ויצירות ספרות, חברה ותרבות, השפעת המורשת היהודית על ספרות המערב, ספרות עיברית לדורותיה, ספרות פוסט מודרנית, ספרות המדרש והאגדה ועוד.

קהל יעד לתואר ראשון בספרות

לימודי תואר ראשון בספרות מתאימים לחובבי הספרות על סוגיה השונים, לאוהבים והמעריכים יצירה ספרותית ולמעונינים ללמוד ולהכיר לעומק את תחום הספרות ברמה עיונית וניתוחית.

אפשרויות תעסוקה לאחר התואר

בוגרי המסלול יוכלו להשתלב בתחום הוראת הספרות (לאחר השלמת תעודת הוראה), באקדמיה, בעיתונות והוצאות לאור, בכתיבה יוצרת, עריכה ספרותית ולשונית. ולמעונינים לעסוק במחקר ספרותי ישנה האפשרות להמשך לימודים לתארים מתקדמים (שני ושלישי) בתחום.

יצירת אומנות במילים הכתובות

ספרות נכתבת בכל השפות, ומשמשת מאפיין תרבותי בולט. הספרות כוללת תיאוריות רבות וז'אנרים שונים. הבוחרים במסלול זה יוכלו לבחור מסלול לימודים לפי נטיית ליבם, התחום מציע מגוון רחב מאוד של מסלולי התמחות, בין המסלולים: ספרות כללית, ספרות עם ישראל, ספרות עיברית, ספרות עולם, ספרות אנגלית, ספרות אמריקאית, ספרות צרפתית, ספרות משווה ועוד. את לימודי התואר ניתן ללמוד במסלול חג חוגי מורחב או דו חוגי משולב עם תחום אחר, כמו כן ניתן ללמוד בשילוב התואר לתעודת הוראה.

עבורה הכתובה, תחום הספרות טומן בחובו אינסוף עניין ואתגר, הן בקריאה והן בניתוח הטקסט הסיפורי ופרשנותו לפי הכללים הנלמדים. אפשרויות צבירת הידע וההבנה הספרותית היא כמעט בלתי נגמרת ומהנה. החשיפה ליצירות החשובות לאורך ההיסטוריה וניתוחן, נותנות פרספקטיבה מחשבתית ממקדת לסטודנטים אשר מעונינים להתמקצע ולהמשיך וללמוד את תחום הספרות.

הממשיכים לתואר שני יוכלו לבחור, גם הם, מגוון רחב של מסלולים כדוגמת: תואר שני בספרות עולם, תואר שני בתלמוד וספרות העת העתיקה, תואר שני בספרות צרפתית, תואר שני בספרות עיברית, תואר שני בספרויות זרות ובלשנות, תואר שני בפולקלור יהודי, תואר שני בספרות ערבית ועוד. בסיום התואר השני יוכלו לעסוק בתחום המחקר הספרותי.