מידע הכרחי למועמד לספרות

עובדות על תחום הלימודים

  • אחת השאלות הגדולות ביותר בנוגע ללימודי ספרות, היא האם באמת לימודי ספרות, יכולים לעזור לאותם סטודנטים להפוך לסופרים מפורסמים, לאחר סיום ללימודיהם, ואולי כדי להיות סופר מצליח, אפשר להסתפק בכשרון כתיבה בלבד. כמובן שלשאלה זו אין תשובה מוחלטת אחת, ישנם סופרים שיספרו לכם שהלימודים עזרו להם לקבל מקורות השראה לספרים שלהם, לכתוב טוב יותר ונכון יותר, ואילו סופרים אחרים יאמרו שכשרון כתיבה, הוא דבר שנולדים אתו, כמובן שיש צורך להתאמן כדי להשתפר כל הזמן, אבל בסופו של דבר, הכשרון הוא זה שיקבע את הצלחתו של הסופר ולא מסלול לימודיו. על דבר אחד אין ויכוח, כדי לכתוב ספרים איכותיים בעברית, הסופר זקוק לעברית טובה, תקנית ולרמת ניסוח גבוהה מאוד, דבר שקשה מאוד להשיג ללא השכלה רלוונטית.
  • לימודי ספרות פותחים צוהר גדול לעולם הספרות, לספרי מופת ולסופרים דגולים וכל מי שאוהב ספרות ובעיקר אוהב לקרוא ספרים, יגלה שגם אם הוא לא מתכנן להיות סופר כשיהיה גדול, מדובר בלימודים מעשירים ומרתקים מאוד.

מחקרים וחדשות עדכניים

  • גם סטודנטים לרפואה ילמדו ספרות – הסטודנטים הלומדים רפואה באוניברסיטת תל אביב, יצטרפו בקרוב לקורס חדש הנקרא "ספרות ורפואה" הקורס החדש תואם את השקפת העולם הדוגלת במתן תשומת לב לנפש האדם וכי הרופא לא צריך להתבסס באבחון ובטיפול על המדע בלבד. את הקורס החדש מרכזת ד"ר לימור שרייבמן-שריר, שהיא גם סופרת וגם רופאה.
  • הסופר המרגש והמוכשר יורם קניוק, זכה בשנת 2010 לפרס ספיר לספרות, הספר הזוכה "תש"ח" נגע ללבם של קוראים רבים מאוד עד היום, הוא נחשב לספר משנה מוסכמות, מכיוון שהוא מראה כיצד הזיכרון הפרטי מציג תמונה של מלחמת העצמאות שהיא שונה מתמונת המיתוס הלאומי. בפרס הביכורים זכתה הסופרת עינת עינהר שניתן על ספרה "טורפים של קיץ".
  • חברת אורנג' החלה לאחרונה בהשקתם של ספרי ילדים אינטראקטיביים, בפלטפורמת אנדרואיד. הספרים משלבים מוסיקה ואנימציה והם מאפשרים לילדים מגוון של פעילויות אינטראקטיביות . הספר הראשון שיושק בסדרה זו הוא "מעשה בחמישה בלונים" המפורסם, עם האיורים הנפלאים של אורה אייל ז"ל ועלותו תעמוד על 18.90 ₪, תהיה גם אפשרות לרכוש חבילה מוזלת של הורדת חמישה ספרים בעלות של 50 ₪.

תוכניות וסרטונים לצפייה

ספרים מומלצים

  • האומנות הספרותית-ערבית אלרחמאן
  • בין חינוך לספרות ילדים / ברגסון לגרשון שי
  • בעיות של היצירה הספרותית בת זמננו / בכמן אינגבורג
  • ספרות ופילוסופיה: נקודות מפגש / ברתנא אורציון

שאלות נפוצות

כמה זמן נמשכים לימודי ספרות?
לימודי ספרות לתואר ראשון נמשכים שלוש שנים, ובדרך כלל ניתן ללמוד אותם במסלול דו חוגי, או במסלול חד חוגי מורחב. רבים בוחרים לשלב את הלימודים במסלול זה עם לימודי תעודת הוראה.

האם אני חייב לבחור התמחות במקצוע?
מכיוון שתחום הספרות או תחום מגוון ונרחב מאוד, הכולל אלפי נושאים ותתי נושאים, הסטודנט חייב לבחור תחום בעולם הגדול הזה, הנוגע ללבו ובו הוא ירצה להתמקצע כגון: ספרות עברית, ספרות עולם, ספרות עברית בימי הביניים, ספרות עממית וכדומה. כאשר בכל תחום התמחות ישנם מגוון של קורסי חובה וקורסי בחירה.

מה הוא גובה שכר הלימוד ללימודי ספרות?
רוב מוסדות הלימוד שמלמדים ספרות, מבקשים שכר לימוד אוניברסיטאי, כאשר השכר המסובסד עמד בשנת 2010-2011 על סכום של כ- 9,500 ₪.

האם תנאי הקבלה למסלול לימודי ספרות הם קשים?
תנאי הקבלה ללימודי ספרות, אינם נחשבים לקשים במיוחד, אולי מכיוון שמדובר במקצוע שאין לו אפשרויות יישומיות רבות מלבד הוראה וכתיבה. מדובר בדרך כלל על בגרות בציון ממוצע של 80 ופסיכומטרי בציון של 520 נקודות ומעלה.

אתרי אינטרנט