להיות סופר

בעל המקצוע

הסופרים שכולנו מכירים הם בדרך כלל הסופרים של רבי המכר, אלו שהספרים שלהם מככבים בחלונות הראווה של חנויות הספרים ולפעמים גם הופכים לסרטים שוברי קופות. אבל ישנם גם סופרים רבים שהם סופרי צללים, כלומר הם כותבים ספרים בעבור אנשים שיש להם סיפור מרתק לספר, בדרך כלל סיפור שהם רוצים להוריש לדורות הבאים, באמצעות הוצאת ספר לאור, אבל אין להם את כשרון הכתיבה, שיהפוך את רצף האירועים לעלילה מרתקת. סופרים רבים, גם מתפרנסים מכתיבת מאמרים למדיה המודפסת ולמדיה הדיגיטאלית, מהוראה וממתן הרצאות בנוגע לטכניקות כתיבה וכדומה. מובן שכל הסופרים היו רוצים להתפרנס, אך ורק ממכירת ספריהם, אבל הוצאת ספר לאור, היא סוגיה מורכבת ולא פשוטה, כאשר גם סופרים טובים ומוכשרים, מתקשים לשכנע את ההוצאות לאור הגדולות להוציא את ספרם, במיוחד כאשר מדובר בספר הראשון.
המבצעים הרבים הקיימים היום בחנויות ספרים, התשלום המועט שהוצאות הספרים נותנות לסופרים, המעבר מהמדיה המודפסת למדיה הדיגיטלית ועוד פוגעים גם הם בפרנסת הסופרים, גם כאשר הם כן מצליחים להגיע לקהל הרחב.

איך נראה יום עבודה

יום העבודה של סופר, משתנה בהתאם לסופר עצמו, ישנם סופרים שקובעים לעצמם שגרת עבודה קבועה, כלומר הם מתחייבים לשבת בכל יום, למשך מספר שעות מול המחשב, בניסיון לכתוב עוד פרק בספר שלהם ואילו סופרים אחרים כותבים רק כאשר המוזה שורה עליהם, ולפעמים הם יכולים לכתוב ברציפות, לילות כימים עד שיצירתם מושלמת ובתקופות אחרות פשוט לנוח ולחפש אחר השראה חדשה.

סופרים מתפרנסים גם ממתן הרצאות ורבים מהם מלמדים בקורסים לכתיבה יוצרת, או משמשים כמרצים בלימודי ספרות לתואר ראשון וכדומה. סופרים שנמצאים בתחילת דרכם ועדיין לא מצליחים להתפרנס ממכירת ספריהם, נאלצים לעבוד בעבודות אחרות, לפעמים בתחומים הקשורים לתחום הכתיבה היוצרת, אבל פעמים רבות במקצועות שאינם קשורים לכך.

התמחות

התמחות בכתיבה קשורה להתמחות של הסופר, רבים מהסופרים כותבים על נושאים הקרובים ללבם, ראו את ג'ון גרישם אשר עסק כעשר שנים בעריכת דין והשתמש בניסיון שהוא צבר בתחום זה בספריו הרבים. בספריה של גלילה רון פדר, אפשר לראות כיצד העובדה שהיא שמשה כאם אומנת לשנים עשר ילדים, מחלחלת לתוך ספריה, בעיקר לספר "אל עצמי" שיצא לאור בשנת 1976. וכמובן שההתמחות הגדולה ביותר של הסופרים, היא הדמיון שלהם והיכולת לתאר בצורה הטובה ביותר, את הסיפורים והעלילות שהם רקמו במוחם.

שוק העבודה והשכר

כפי שאתם יודעים, כאשר סופר מצליח להפוך לסופר רבי מכר בעיקר מחוץ לגבולות הארץ, הוא מתעשר מאוד מכך, אבל כדי להגיע לשם נדרש לא רק כשרון ספרותי, אלא ובעיקר התמדה וכוח רצון להמשיך ולא לוותר, גם לאחר מאות סירובים, עד שכתב היד שלהם יצא לאור. סופרים רבים הוציאו ספר ביכורים לאור בהוצאה פרטית, כאשר הם מימנו מכיסם האישי את הוצאת הספר. ספר זה לפעמים מצליח להפוך להיות רב מכר, בניגוד לדעת ההוצאות לאור, ראו "חוכמת הבייגלה" ופותח את הדלת לספרים הבאים. ישנם סופרים שהקימו הוצאה לאור, כדי להוציא את ספרם הראשון, ראו את רם אורן והוצאת "קשת" שהצליחו בגדול.

יתרונות בשוק

בתחום הספרות, אין דבר כזה יתרונות בשוק, אף פעם אי אפשר לדעת אם סגנון מסוים, או עלילה מסוימת תהפוך את הספר לרב מכר. גם ההוצאות הגדולות טועות פעמים רבות, כאשר הן פוסלות ספר על הסף. ג'וזף הלר הסופר של "מלכוד 22" הנפלא נפסל על ידי כ- 20 הוצאות לאור, לפני שהצליח להוציא את ספרו לאור. אפשר לומר שהיתרון הגדול ביותר של סופר כיום מלבד הכשרון כמובן, הוא הנחישות להצליח, לדעת לספוג תשובות שליליות, להאמין בעצמו וכמובן להמשיך לנסות להוציא את הספר לאור והכי חשוב להמשיך לכתוב.